Mobil Teknoloji Telefon

Yeni Nesil Cep Telefonları

Aslında yeni nesil cep telefonları demek yerine bilgisayar teknolojisinin cep telefonu teknolojisi ile buluştuğu nesil demek daha doğru olur.  Yeni nesil cep telefonları atalarına göre kat be kat üstünlük katan teknolojinin altında aslında günümüzün elektronik ve bilgisayar teknolojileri yatmakta. Mobil haberleşme için gerekli olan bir modül o kadar kompakt hale geldi ki bunları istenilen her elektronik platforma entegre etmek artık normal bir durum haline geldi.  Hali hazırda yeni nesil cep telefonlarının kabiliyetlerinin temelini hala mobil iletişim yeteneği oluşturuyor olsa da artık yeni nesil ibaresi olan telefonların yetenekleri çok ama çok daha fazla ve mobil iletişimden farklılaşmış durumda. Haberleşme özellikleri artık normal bir kabiliyet olarak karşılanmakta ve tüketiciler daha çok diğer fonksiyonel özelliklerine ilgi duymakta.

Bu değişen ve gelişen tüketici algısına paralel firmalarda telefonlarına bir çok yeni özellik eklemekte.

Peki teknoloji bu noktaya hangi yolları izleyerek geldi?

 Cep telefonlarıın ilk ataları ortaya çıktığında göze çarpan temel karakteristikleri anten, renksiz lcd ekran , eski masa üstü telefonlardan kat be kat küçük tuş takımları onları çok farklı kılıyordu. Hele hele nerde olursanız olun sevdiğiniz inbsanlara ulaşabilmek ve bunun yarıcalığını yaşamak hissi o telefonları özel taşıma kılıflarına sokuyordu. İmalatçı firmalar kendi kartlarını tasarlıyor ve bunların üzerindeki işlemcileri kendileri programlıyordu. Her yeni telefon neredeyse yeni yazılmış mikroişlemci temelli programlardan besleniyor , kabiliyetleri bu zor ve her defasında yeniden tekrarlanan gelişimi zor süreç yüzünden ilk zamanlarda çok ama çok yavaş bir geilişim süreci izledi.

Peki son bir iki yıldır yaşanan ve adına yeni nesil cep telefonları dediğimiz cep telefonlarının eskilerinden ne farkı var?

Aslında çok basit bir farkı var. Yeni nesil telefonlar aynı bilgisayarlar gibi temel işletim sistemleri üzerinden çalışmaya başladı. Bu sayede her telefon için yeni tasarlanmış chip ve yeni kodlanmış çipe gerek kalmadı. Tek yapılması gereken şey artık bu işletim sistemleri üzerine yazılmış olan programların sürekli geliştirilmesi ve yenilerinin üst düzey programlama dilleri sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde geliştirilmesi. Bu temeller artık üç ayak üzerine oturacak ; işletim sistemi ,  işlemci , yazılımlar. Bu üçüde kendilerine has ve hızlı gelişim dinamiklerine sahipler. Artık yeni nesil cep telefonu demek bunların muhtelif kombinasyonları demektir.

 

20.10.2011