in

Yabancı Dizi Tavsiyesi

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması 2019, Devam Eden Efsane Diziler, Efsane Olmuş Diziler

IMDb’den alınan bilgiler ve izleyici tavsiyeleri üzerine oluşturulmuş güncel yabancı dizi sıralamasını yapıyoruz.

2019’da Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler

Güncelleme: 26.03.2019 IMDb Puan bazlı liste

İyi seyirler.

 #1   Chernobyl (2019-) IMDb: 9.7

Yazar/Yönetmen: Craig Mazin

Chernobyl Fragman:

Chernobyl Konusu:

1986’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ndeki Çernobil nükleer santralindeki bir patlama dünyanın en kötü insan yapımı felaketlerden biri haline geldi.

Çernobil nükleer tesisinde yaşanan patlama sonucu kitleleri etkileyen radyoaktif sızıntının yaşattıkları sadece o dönemi hatırlayanlara değil, o dönemi hiç bilmeyenlere dahi dizi sayesinde ulaşıyor. Konunun yeniden gündeme gelmesiyle canlanan arşiv kayıtları da o dönemde yaşananları yeniden ortaya seriyor.

 #2  Game Of Thrones (2011-2019) IMDb: 9.5

Yazar/Yönetmen:  David Benioff , DB Weiss
Dizi yayınlanma tarihi: 2015 – 2019 yılında 6 bölümlük seri ile final yapmıştır.

Fragman: Game Of Thrones 8. Sezon Final Sezonu

Game Of Thrones Konusu:

Kuzey Krallığının hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan sonra anayurduna dönüp krallığını bütünlük içerisinde tutmayı başarmıştır. Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza çarpışan ve Baratheon’un kral olmasını sağlayan Ned Stark’ın tek istediği kuzey sınırlarını koruyan krallığında ailesiyle ve halkıyla yaşamaktır.

Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovulduğunu iddia eden Viserys Targaryen , kız kardeşi Daenerys’i barbar kavimlerin başı Han Drogo’ya vererek, güç birliği planları yapmaktadır. Tahtını büyük bir iştahla geri isteyen ama kraliyet oyunlarından habersiz olan Viserys’in planları Kral Baratheon’a ulaşır. Savaş alanında büyük cengaver olan ama ülke ve aile yönetiminde aynı başarıyı tutturamayan Baratheon’un tamamen güvenebileceği ve her yanlış hamlesini arkasından toplayacak yeni bir sağ kola ihtiyacı vardır. Kuzeyin Lordu Ned Stark bu görev için seçilen tek aday isimdir. Kış yaklaşıyor…

Hanedan entrikaları, kapılı kapılar ardında dönen oyunlar, birilerinin kuyusunu kazmak için düşmanın koynuna girmekten çekinmeyen kadınlar, kardeşler arası çekişmeler, dışlanmalar… Hepsi tek bir hedef için: taht kavgası…

 #3  Sherlock (2010– ) IMDb 9.1

Yazar/Yönetmen: Mark Gatiss , Steven Moffat

Sherlock Fragman:

Sherlock Konusu:

Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması.. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street..

Değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar yani teknoloji. Ama Sherlock hala kendi tarzında ilerliyor..

 #4  True Detective (2014- ) IMDb 9.0

Yazar/Yönetmen: Nic Pizzolatto

True Detective Fragman:

True Detective Konusu:

17 yıl önce 1995’te yaşanan bazı olayların ardından yakalanamayan bir seri katilin dosyasının günümüzde tekrar açılmasından harekete geçen dedektifler Rust Cohle ve Martin Hart’ın çevresinde gelişen olayları ekrana getirecek olan True Detective, The Killing’in yazarı Nic Pizzolatto tarafından kaleme alınacak. Dizinin yönetmenliğini ise Cary Fukunaga üstleniyor.
True Detective, 8 bölümlük ilk sezonunun ardından yayına devam ederse, her yeni sezonunda yeni karakterler ve dolayısıyla yeni bir hikayeyi ekrana getirecek.

 #5  Fargo (2014– ) IMDb 9.0

Oyuncu Kadrosu: Billy Bob Thornton , Martin Freeman , Allison Tolman | Tam kadro ve ekibine bakın »

Fargo Fragman:

Fargo Konusu:

Yıl 2006, yer Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde küçük bir kasaba olan Bemidji. Ana karakterimiz Lester, sokakta eskiden okulda ona zorbalık yapmış biri olan Sam Hess ile karşılaşır. Lester bu karşılaşmada yaralanır ve hastaneye gider. Burada sıra beklerken Lorne Malvo ile karşılaşır. Lorne, Lester’a onun yerinde olsa ona bunu yapanı öldüreceğini söyler ve Lester’a isterse Sam Hess’i öldürmeyi teklif eder. Lester cevap vermez ve Lorne oradan ayrılır. Sonrasında ise olaylar çok karışır. Dizi, Coen Kardeşler’in aynı isimli Fargo filminden esinlenerek yaratılmıştır. Dizi ilk sezon sonunda hikayesini tamamladı. Her sezon farklı bir hikaye ve yeni oyuncu kadrosuyla ekranlarımıza gelecek.

Fragman: Black Mirror 5. Sezon

Black Mirror Konusu:

Black Mirror dizisi, gelecekte teknolojinin daha ne kadar içimize işleyebileceğini, teknolojinin aslında olumlu olduğunu düşündüğümüz özelliklerinin bizi düşürebileceği karanlık yönlerini her bölümde farklı bir senaryo ile işliyor diyebiliriz. Evet, Black Mirror dizisinin bütün bölümleri farklı oyuncular ve farklı senaryolar içeriyor. Yapay zeka teknolojileri, nesnelerin interneti, robotlar ve nice teknolojiler hakkında çok füturistik fikirleri senaryosunda işliyor. Yaratıcı olmanız gerekiyorsa bu dizi sayesinde çok güzel fikirler edinebilirsiniz.
Ufkunuzu genişletebileceği gibi, teknoloji konusunda içinizi de karartabilir. Bilim kurgu severler için büyük bir nimet bu dizi.

 #7  Stranger Things (2016 ) IMDb 8.9

Yazar/Yönetmen: Matt Duffer , Ross Duffer

Stranger Things Fragman:

Stranger Things Konusu:

Will adında 12 yaşında hayat dolu bir çocuğun, bir anda ortadan kaybolmasıyla başlıyor.

Farklı kollardan aramalar başlatılmasına rağmen, Will’in kayboluşuyla ilgili belirgin bir iz bulunamıyor. Fakat tam arama ekipleri vazgeçtiği sırada gizemli bir kız ortaya çıkıyor ve olaylar tamamıyla farklı bir boyut kazanıyor.

Will gibi bir anda ortadan kaybolan ve yıllar sonra geri dönen bu kız, küçük çocuğun bulunabilmesi için bir umut ışığı haline geliyor. Ancak daha sonra devlet eliyle yapılan gizli deneylerden korkutucu doğaüstü güçlere uzanan bu gizem dolu hikaye, git gide daha da karmaşık bir hal alıyor.

 #8  Westworld (2016 – ) IMDb 8.8

Yazar/Yönetmen:

Westworld Fragman:

Westworld Konusu:

Bilmediğimiz bir gelecekteyiz. İnsanoğlu yapay zekayı öyle bir geliştirmiş ki zenginler için bir çeşit oyun parkı yani similasyon alanı oluşturulmuş. İçerisinde çeşitli senaryolar var ve bu oyun sen nasıl istersen öyle bitiyor. Çünkü yapay zekaların rolleri önceden belirlenmiş ve “dışarıdan gelenlere” zarar vermek dışında her şeyi yapabiliyorlar. Yani fazlasıyla gerçekçiler. Bu “oyun parkı” ise western havasında kurgulanmış ve içerisindeki yapay zekalar bu durumdan habersiz bir şekilde oyun parkını yönetenlerin senaryosuna uyuyorlar. Ta ki güncelleme yapılan sistemlerinde arızalar oluşana kadar.

 #9  Vikings (2013- ) IMDb 8.6

Yazar/Yönetmen: Michael Hirst

Vikings Fragman:

Vikings Konusu:

Vikingler, Kanada ve İrlanda yapımı tarihsel bir televizyon dizisidir. Televizyon kanalı History için, Michael Hirst tarafından yazılmış ve yaratılmıştır. İrlanda’da çekilen Vikingler, tanınmış İskandinav kahramanlarından ve Fransa ve İngiltere’nin azılı düşmanı olarak bilinen Viking Ragnar Lodbrok hakkındaki öykülerden esinlenilerek oluşturulmuştur. Dizi, efsanevi Viking kabile reisi Ragnar Lothbrok ve ekibinin yaşadıklarını anlatır. İlk bölüm yayınlandıktan sonra Metacritic sitesinde eleştirmenler tarafından olumlu not aldı

 #10  Mr. Robot (2015- ) IMDb 8.6

Yazar/Yönetmen: Sam Esmail

Mr. Robot Fragman:

Mr. Robot Konusu:

İlk sezonu 10 bölüm sürecek olan dizide Eliot karakterine Rami Malek (24, The Pasific), gizli hacker grubunun liderine Christian Slater (Mind Games, Breaking In) hayat verecek. MR. ROBOT, gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot adındaki antisosyal genç bir programcıyı merkezine koyuyor. Bir gün, gizli bir hacker grubu liderinin kendine çeşitli çok uluslu şirketleri çökertmesinde yardım etmesi için iş teklifi aldığında yol ayrımına düşüyor. Çünkü bu adamın Elliot’u bu kadar çok istemesinin nedenlerinden biri çalıştığı şirketteki konumudur.

 #11  La Casa de Papel (2017-) IMDb 8.6

Yazar/Yönetmen: Álex Pina

 La Casa de Papel Fragman:

La Casa de Papel Konusu:

Bir suç dehası planını gerçekleştirmek üzere polisi ustalıkla yönlendirirken sekiz hırsız, rehineler alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler.

La Case De Papel’de bir soygun hikayesi anlatılıyor. Soygunun başında Profesör lakaplı biri İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için ekibini toplarlar. Profesör her biri ayrı alanında ün yapmış kişileri bir araya getirir.Sonrasında ise beş ay boyunca bir eve kapanarak, her ihtimali hesaba katarak, ek planlar yaparak kusursuz soygunu planını yapıyorlar. 5 ayın bitmesinden sonra planı devreye giriyor ve soygun başlıyor. Plan yapıldı ama hayatın içerisinde planlamadıkları ayrıntılar ile karşı karşıya geliyorlar.

The Walking Dead Fragman:

The Walking Dead Konusu:

The Walking Dead, aynı adlı çizgi roman serisine dayanmaktadır. Roman, dünya çapında beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan esrarengiz bir bulaşıcı beyinsel hastalık sonucu, modern medeniyetin sonunu getiren bir zombi salgınını konu eder. Bu dünyada, zombiler, hikâyenin geçtiği bölgenin yerel argosunda “aylaklar” adıyla anılmaktadır. Sadece beyinleri yokedilerek etkisiz hale getirilebilen bu aylaklar, herhangi bir canlıyı yakalayıp parçalayarak yiyen “yaşayan ölüler” olarak betimlenmiştir. Aylaklar, ayrıca, sağlıklı insanları ısırarak veya tahrip ederek içlerindeki zombi virüsünü bulaştırma yoluyla kendileri gibi birer zombiye dönüştürebilmektedir. Seri, bu vahşi zombilerin ortaya çıkışını ve bu ani gelişme sonrasında kendilerini amansız bir yaşam mücadelesi vermek zorunda bulan bir küçük grubun hikâyesini ele almaktadır.

Yazar/Yönetmen: Frank DarabontAngela Kang

The Blacklist Fragman:

The Blacklist Konusu:

Raymond Reddington‘ın üst seviye suçluların aracısı olarak geçirdiği 20 sene içerisinde biriktirdiği bir kara liste. Her bölüm, bu kara listeden bir elemanı konu alıyor. Bu yukarıda bahsettiğimiz haftalık formülü tatmin ederken, Red’de neden böyle bir listenin bulunduğu, o listenin sonunda ne olacağı, Red’in neden o listeyi FBI ile birlikte temizlemeye karar verdiği ve neden daha ilk bölümden o esnada çok alakasız gözüken bir profilci için “Elizabeth Keen olmazsa bir laf etmem” diye bir tavır aldığı sizi uzun hikaye boyunca meşgul ediyor.

 The Flash Fragman:

The Flash Konusu:

Küçük yaşta annesinin bir hızcı tarafından öldürüldüğüne tanık olan, bu trajik olayın ardından babasının suçlanması ve kanıt yetersizliğinden hapse giren babasının da gidişinden sonra tam biten Barry, yan komşuları olan ve polis memuru olan Joe West’in evine yerleşir ve Joe’nun oğlu gibi büyür.

Büyüdüğü zaman Olay Yeri İnceleme’ye giren Barry sürekli her yere geç kalır ve her zaman bir koşuşturma içerisindedir S.T.A.R. Labs “Parçacık Hızlandırıcısı” adlı zaman ötesi icatlarını çalıştıracaktır ve Barry yetişemez fakat işler kötü sonuçlanmıştır ve parçacık hızlandırıcısı patlar ve Barry’i bir yıldırım çarpar. Gözünü açtığında S.T.A.R. Labs’te açar. Başında Cisco ve Caitlin vardır. Asıl macera o zaman başlar ilerleyen zamanlarda hızlandığını fark eder ve yardım etmeleri için yine S.T.A.R. Labs’e gider.

Birçok düşmanla karşılaşan Flash (Barry) asıl düşmanını tanıyamaz birçok kez savaşmalarına rağmen kimliğini öğrenemez ve bu onun büyük bir açığıdır.

IMDB’si Yüksek 25 Yabancı Dizi listemize de göz atın.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir