in , ,

WinToFlash ile Windows Sürümleri İçin Boot Oluşturmak [ Resimli Anlatım ]

DVD/CD/Blu-Ray okuyucu kullanıyor musunuz?

Aradığınız her bilgiyi internette bulabildiğiniz bir dönemde muhtemelen eskisi kadar sık medya okuyucularınızı kullanmıyorsunuzdur

Peki ihtiyacım olduğu zaman nasıl işletim sistemi yüklüyorum, tabi ki USB bellekler ile.

USB bellek ile işletim sistemi kurmak gittikçe daha sık tercih ediliyor çünkü USB bellek ile Windows yüklemek çok daha pratik; Windows yükleme DVD’si kayboldu, çizildi sorunları ile boğuşmanıza gerek yok.

Bugün bildiğim en kolay USB bellek ile Windows 7/Vista/XP kurma yöntemini anlatacağım. Sizin de bildiğiniz pratik bir yol varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Önce USB bellek ile Windows kurmak için nelere ihtiyacımız var bir bakalım:

  • USB Bellek ( XP için en az 1 GB, Windows 7 için en 4 GB )
  • WintoFlash programı (buradan çekebilirsiniz)
  • Windows kurulum DVD’si ya da internetten çektiğiniz bir Windows 7/Vista/XP ISO kalıbı.

Adım adım gidelim:

WintoFlash programını çalıştırın, karşınıza şöyle bir ekran gelecek. Yeşil kareye tıklayın.

USB bellek üzerinden Windows XP kurmak istiyorsanız ilk seçeneği seçin, Windows Vista ve 7 içinse dördüncü seçeneği seçin. Program Türkçe dil desteği de barındırdığı için bu adımlar sizi zorlamayacaktır. Doğru seçeneği seçtikten sonra “çalıştırmak” tuşuna basın.

Windows DVD’nizi bilgisayara takın ve “”Windows kaynak yolu” yazan yer için Windows DVD’nizin takılı olduğu yeri seçin.

En çok dikkat etmeniz gereken yer burası. “USB Sürücü” seçeneği için Windows yüklemesi yapacağınız USB bellek bölümünü seçin.

Çok önemli not: Kesinlikle ama kesinlikle “USB Sürücü” yazan yere sabit diskinizden bir bölüm seçmeyin, yoksa sabit diskiniz kullanılamaz hale gelir ve içerisindeki bilgilerin tümü ya da bir kısmı silinebilir. Böyle bir sabit diski ancak yeniden formatlamak zorunda kalacaksınız.

Doğru “USB Sürücü”yü seçtikten sonra “Çalıştırmak” tuşuna basın. Birkaç dakikalık bir işlemden sonra USB Windows yükleme belleğiniz hazır.

USB bellek ile Windows yüklemek için anakartınızın boot ayarlarından USB belleği ilk boot aygıtı olarak tekrar düzenlemeniz gerekebilir. Farklı anakartlar için farklı işlemler gerektiğinden bu konuda kesin bir yöntem söyleyemiyoruz.

Ayrıca Windows DVD’niz yoksa Daemon Tools programı ile internetten çektiğiniz Windows ISO’su yeterli olacaktır. Windows için yasal bir ürün kodunuz varsa internetten çektiğiniz kopya pek bir sorun oluşturmayacaktır (aktive ve modifiye edilmemiş versiyon olmasına dikkat edin).

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir