inceleme Windows Yazılım

Windows8 Sizin İçin İnceledik

Bu inceleme yazısında Microsoft’un 26 Ekim 2012 tarihinde piyasaya sürmüş olduğu Windows8 sürümünü sizin için incelemeye aldık. Windows’un bu sürümünün daha önceleri Microsoft’un iş ortaklarından biri olan Temi Teller tarafından yapılan bir basın toplantısında Ekim ayında çıkarılacağına dair söylemler duyulmuştu. 26 Ekim tarihinde hem yeni sürüm tanıtılmış hem de aynı gün piyasaya sürülmüştür. Bu tanıtım Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yapılmıştır.

Merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 8’in güncellemesiz biçimi bilgisayarlara yüklenmeye başlanmıştır. Birkaç küçük eksik ile piyasaya çıkan bu yeni sürümde yeni geliştirmelerin yapılacağı da duyurulmuştur. Windows 8’in başlangıç ekranı aşağıdaki gibidir.

Sistem Gereksinimleri

Dokunmatik sistemlerde kullanılması da amaçlanan Windows 8’in klasik bilgisayar sürümü, yeni işletimin arzuladığı gereksinimleri karşılayabilmek için bazı sınır özellikler gerektiriyor. Bu gereksinimler genel hatları ile şu şekilde sıralanabilir:

İşlemci: Minimum 1,0 GHz (GIGA HERTZ) hız veya paket işlemcilerden; PAE, NX, SSE2

RAM: Minimum 1 GB (32 Bit Versiyonu için) ya da 2 GB (64 Bit Versiyonu için)

Hard Disk Kapasitesi: 32 Bit sürümü için minimum 16 GB, 64 Bit sürümü için 20 GB hard disk alanı

Ekran Kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 güncellemeli sürüm

Eski Sürümden Yükseltme İşlemi

Microsoft’un daha önceki sürümlerinden yeni sürüme yükseltme işlemi yine daha önceki sürümlere göre oldukça basit bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Firma yeni işletim sistemi henüz piyasaya çıkmadan önce bilgisayar almış kullanıcılar için şöyle bir kolaylık sağlıyor ; eğer 2 Haziran ile 31 Ocak 2012 tarihleri arasında yeni bir bilgisayar aldıysanız ve bu bilgisayar Microsoft’un bir önceki işletim sistemi olan Windows 7’ye sahipse, windowsupgradeoffer.com adresine bağlanarak yeni sürümü 75 TL yerine sadece 29 TL karşılığında edinebiliyorsunuz.

Bunun yanında eğer, Windows 8 işletim sistemini kaldıracak ve sizin ihtiyaçlarınıza cevap everebilecek bir bilgisayar almak istiyorsanız, Microsoft’un web sitesinden “PC-SELECTOR” aracı ile en uygun bilgisayar marka ve modelini görebiliyorsunuz.

Windows 8 Kurulumu

Microsoft firması, XP ve daha sonraki sürümlerinde de her zaman yaptığı gibi kurulum işleminin süresini kısaltmış durumda. Zaten Windows 7’de hayret uyandıracak kadar hızlanmış olan kurulum işlemi 8 sürümünde daha da kısa bir sürede tamamlanıyor. Daha önceki sürümelerde 1 – 2 saati bulan format işlemi yeni sürümde 1 saatten de kısa bir sürede tamamlanıyor.

Windows 8 yüklemesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var ; eğer yeni sürümü internetten indirerek kurmaya çalışıyorsanız mutlaka bir ortam DVD’si hazırlayarak kurulumu DVD üzerinden yapmalısınız. Bu sayede daha hızlı ve sıkıntısız bir şekilde işlemi tamamlayabilirsiniz. Windows 8’in açılış ekranı aşağıdaki gibidir.

Windows 8’i bilgisayarınıza kurup bilgisayarınızı açtığınız zaman açılışın biraz zaman aldığını fark edebilirsiniz. Yeni işletim sistemi tanıtılırken bilgisayar açılış hızının eski sürümlere göre daha hızlı olacağı belirtilmişti. Ancak durum hiç de böyle olmadı. Sistem özelliklerinize göre en az 55 saniyelik bir bekleme süresi ile karşılaşabilirsiniz ki bu süre Windows 7’de daha kısaydı. Yeni işletim sistemine getirilecek güncelleştirmeler ile bu sorunun çözülmesi beklenebilir.

Windows 8 Metro Ara Yüzü

Windows 8 ile gelen yenilikler arasında en fazla üzerinde durulan konu Metro ara yüzü olarak belirtiliyor. Aşağıdaki ekran alıntısından da görebileceğiniz üzere bu ara yüzde kullanıcılar tarafından en çok yapılan işlemler tek bir ekranda toplanmış bulunmaktadır. Daha çok dokunmatik sistemler üzerinde etkin kullanımı söz konusu olacak bu ara yüzün normal bilgisayar sistemlerinde oldukça işe yarayacağı aşikâr.

Metro ara yüzünde kullanıcılar tarafından en sık yapılan işlemler otomatik olarak ekrandaki konumunu alabiliyor. Bunun yerine kullanıcıların tercihine bağlı olarak sabit bir ana ekran da kullanılabiliyor.

Windows Uygulama Mağazası

Özellikle akıllı telefonlarda karşılaştığımız uygulama mağazaları Windows 8 sürümünde bilgisayar üzerinde bulunabiliyor. Diğer kullanıcılar tarafından da en çok indirilen uygulamalar, oyunlar ve bunlar hakkında yapılan puanlamalar ve geri bildirimler tek bir ekran yoluyla izlenebiliyor.

Windows mağaza uygulaması ilk olarak 2010 tarihinde piyasaya sürülen akıllı telefon Windows Phone ile karşımıza çıkmıştı. Artık bu uygulama mağazası bilgisayarlara da eklenmiş durumda. Firmanın Türk müşterileri tarafından yapılan geri dönüşler üzerine Windows mağazaların bundan sonra daha fazla Türkçe uygulamaya yer vermesini bekliyoruz. Ayrıca mağazada bulunan ücretli uygulamalar Türk Lirası cinsinden de satın alınabiliyor.

Anlık Mesajlaşma

Microsoft’un Mayıs 2011 tarihinde anlık mesajlaşma üzerinde bir dev olan Skype uygulamasını satın almış ve bu uygulamayı yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 8’de etkin bir biçimde kullanmıştır. Üstelik daha hızlı ve daha kolay kullanımlı bir şekilde karşımıza çıkan yeni Skype, Metro ara yüzünde de kullanım rahatlığı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Microsoft’un sağladığı en büyük yeniliklerden birisi de anlık destek birimini devreye sokması olarak düşünülebilir. Eğer Windows 8 kullanımında herhangi bir sıkıntı yaşayacak olursanız, firmanın internet sitesi üzerinden anlık görüntülü konuşma sayesinde yardım alabilirsiniz.