Nasıl Yapılır Windows Yazılım

Windows İçin İpuçları

Windows kullanımınızı daha kolay ve verimli hale getirecek bir sürü ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Bilgisayarınızın Kapanma Saatini Ayarlayın ( xp , win 7 )

Bilgisayarınızda dinlediğiniz veya seyrettiğiniz film bittiğinde kalkıp o bilgisayarı kapatmak size eziyet gibi gelebilir. Bunun için internetten bilgisayarı istediğiniz saatte kapatan programları arayıp onları yükleyeme çalışmanız bir çözüm ama bunlarla hiç uğraşmanıza gerek yok.

winotokapat

Windows bir çok özelliğe sahip olduğu gibi bu özelliğede sahip. Bir kaç satırla bilgisayarınızı istediğiniz saatte kapatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise ; Başlat menüsünden çalıştıra tıklayıp oraya shutdown -s -f -t 600 yazmak. Buradaki 600 saniye cinsinden bir sayac değeri. Bunu yazıp ok dediğinizde (veya enter) bilgisayarınız 10 dk sonra otomatik olarak kapanacaktır. Bu sayacı 300 yapıp kapanma süresini 5 dk da yapabilirsiniz. Gerisi size kalmış. Bu kod XP ve Windows 7 de işe yarmaktadır.

XP Aktive Etmekle Uğraşmayın

Xp nizi yeniden kurduğunuza veya imajından döndüğünüzde xp sizden tekrar aktivasyon isteyebilir. Bunun önüne geçmek için veya ileride Microsoft ‘un xp ye olan desteğini tam kesmesinide göz önüne alırsak, bu ipucu işimize çok yarayacak.

c:windows/system32 veya c:winnt/system32 klasörlerinden birinde bulabileceğiniz wpa.dbl dosyasının bir kopyasını alıp xp nizi yeniden kurduğunuzda bu dosyayı aynı yere yapıştırdığınızda tekrar bir aktivasyon işlemine gerek duymayacaksınız.

XP Baloncuklarından Kurtulun

Aslında bu baloncuklar sistemi daha iyi ve kolayca kullanmamız için varlar ama en olmadık zamanlarda sinirlerimizi bozduklarıda oluyor. Bunlardan kurtulmak için Başlat / Çalıştır ‘a tıklayıp oraya gpedit.msc yazın. Açılan pencelerden Administrative Templates sekmesine ve ardından Start menu and task bar ‘ tıklayın. Buradan Remove Balloon Tips on Start Menu Items sekmesini arayıp bulun. Üzerine tıklayıp seçeneği aktif hale geirip tamam deyin. İşte bu kadar.

Windows Başlangıç İletisini Özelleştirebilirsiniz (xp , win 7)

Windows açıldığında sizin istediğiniz bir mesajı gösterebilir. Bunu yapmak için Başlat menüsünden çalıştıra tıklayıp oraya regedit yazın. Enter tuşuna basıp kayıt defterinin açılmasını sağlayın. Sol panelde , HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersionWinlogon sekmesine gidip LegalNoticeCaption ve LegalNoticeText girdilerine çift tıklayıp ; buraya windows açılırken görmek istediğiniz mesajları yazabilirsiniz. Bilgisayarı kapatıp tekrar açtığınızda artık sizin mesajınız görünecek.

xpacilismesaji

Başlangıçta Çalıştırılan Programları Azaltıp Bilgisayarı Hızlandırın

Bilgisayarınız her açıldığında bir takım programlar otomatik olarak çalışmaya başlar. Dikkatli olmak kaydı ile başlangıçta çalışan ve windows’un ve sizin çalışmasına gerek duymadığınız programları kaparatak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bunun için Başlat menüsünden çalıştıra tıklayıp oraya msconfig yazıp enter tuşuna basın. Açılan popup menüden başlangıç sekmesine tıklayıp açılışta çalışmasını istemediğiniz programların tiklerini kaldırıp Uygula ve Tamam tuşlarına basın. Not: Gerekli yazılımları kapatmamaya dikkat edin. Diğer koşulda bilgisayarınız ciddi problemlerle karşılaşabilir.

Windows Tuşu İle Pencereleri Kontrolünüze Alın

Kalvyede yer alan windows tuşu (windows logosu olup dört adet pencerleri olan tuş) ve diğer tuşların kombinasyonları ile ekranı kontrolünüz altına alın.

Windows tuşu : Başlat menüsü göster/gizle

Windows + D : Tüm pencereleri küçültüp masaüstünü açar

Windows + E : Windows gezginini açar

Windows + F1 : Windows yardımı gösterir

Windows + L : Bilgisayarı kitler ve Hoşgeldiniz ekranına döndürür

Windows + M : Tüm pencereleri küçültür

Windows + R : Çalıştır penceresini açar

Windows + U : Erişim kolaylığı merkezini açar

Internet Explorer Başlığını Değiştirebilirsiniz

Başlat menüsünden çalıştır kısmına tıklayıp açın. Oraya gpedit.msc yazıp enter tuşuna basın. Kullanıcı yapılandırmasına , oradan Windows ayarlarına ve Internet Explorer Bakım ‘ a tıklayın. Sağ tarafta bulunan tarayıcı başlığına çift tıklayıp Internet Explorer ‘ın başlığında ne görünmesini istiyorsanız yazıp tamam tuşuna basarsanız yazdığınız artık explorer başlığında görünecektir.

iebasligi

İnternet Bağlantınızı Denetleyin

Başlata ve oradan da çalıştıra tıklayıp “netsh diag gui” yazıp enter tuşuna basın. “Tarama Seçeneklerini Ayarla” bağlantısına tıklayıp test edilecek öğeleri seçip “Sisteminizi tarayın” sekmesine tıklayın. Sistemi hatalara karşı tarayabilirsiniz.

internetidenetle