Haber inceleme Windows Yazılım

Windows 10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun zamandır windows 10 hakkında bir şeyler yazmak istiyorduk. Kısmet bu günmüş. Her Windows sürümü gibi windows 10 da Microsoft ‘un kendine has bir işletim sistemi.

Nasıl edinebilirsiniz ?

Hızlımıdır ?

Diğer işletim sistemlerinden farkı nedir ?

Öne çıkan özellikleri nelerdir ?

Eski programlarınız Windows 10 da çalışırmı ?

Windows 10 edinmelimiyiz ?

Windows 10 ‘ u edinip kullanmaya başlayalı tam 4 ay oldu. Bu süre içinde işletim sisteminin performansını , kullanışlı ve kullanışsız yanlarını inceledik ve zihnimizde sizler ile paylaşabileceğimiz kadar veri oluştu.

Windows 10 ‘u Nasıl Edinebilirsiniz ?

Yeni işletim sisteminiz windows 7 veya windows 8 ise ve sistem perfromansınız yeterli ise size güncelleme olarak ücretsiz gelmekte. Nasıl ücretsiz olur demeyin olur ! Bir çok insanın Windows 10 ‘u denemek konusunda bile artık çok isteksiz olduğunu söylemek yalan olmaz. Bizce buna etken insanların artık teknolojik argümanlar ile saatlerce uğraşıp , kurup birde öğrenmek konusunda isteksiz. Bu sebepten insanlar denemek konusunda bile isteksiz davranıyor. Biz isteksiz davranmadık ve windows 7 mizi güncelleyip windows 10 ‘u ücretsiz kullanmaya başladık.

Windows 10 ücretsiz yükleme için resmin sağ alt köşesinde olduğu gibi bir ikon işletim sisteminizde çıkmalı

Ücretsiz güncelleme gelmez ise edinmek için satın almak zorundasınız demektir. Piyasa fiyatı yaklaşık 750 tl civarında.

Windows 10 Hızlımıdır ?

Aslında tüketicinin en fazla merak ettiği konu windows 10 ‘un performansı yani hızı.  Windows 10 , windows 7 ve windows 8 den daha hızlımı ? Tüketici sistemine bu işletim sistemini yükler ise bilgisayarı daha hızlı çalışırmı ?

Bizim sistemimiz daha önce windows 7 , 64 bit işletimi ,  8 gb ram, harici ekran kartlı , ssd li olup i7 işlemcili bir sistem. Windows 7 nin son güvenlik güncellemeleri ile sistemimiz iyice hantallaşmış ve kendinden beklenen performansı sergileyemez hale gelmişti. Bu makina mevcut hali ile her türlü oyunu yüksek görüntü kalitesi olmasa da oynayacak durumda olması gerekirken kasmaya başlamıştı. Buna sebep ise bahse konu güvenlik güncelllemesiydi. Bu güncellemenin olduğu windows 7 üzerine windows 10 işletim sistemini yükselttiğimiz için şunu diyebiliriz; Windows 10 mevcut güvenlik güncellemeleri ve yükseltmeler windows 10 da devam ediyor. Bu şu anlama geliyor ; windows 10 tamamen ayrı bir platform üzerine değil windows 7 ve 8 üzerine süre gelen platformun devamı gibi duruyor.

Özetle windows 10 a geçişte biz beklediğimiz performans artışını göremedik. Bu konuda hayal kırıklığı yaşadık desek yeridir. Windows 10 bize hızlı gelmedi maalesef.

Windows 10 ‘un diğer işletim sistemlerinden farkı nedir ?

Temel anlamda görsel bir değişiklik içeriyor. Bu temel anlamda var olan fark aslında. Bu temel görsel dışında var olan farklıklar ise ;

TASK VIEW

Bu ikona dokunduğunuzda aşağıda ki gibi bir ana ekran elde ediyorsunuz.

YENİ START MENU

start menu

Yeni start menü yeni işletim sistemini farklı kılan yönlerden biri.

UYGULAMALAR

Android gibi platformların vazgeçilmezi olan uygulamaların bazıları windows 10 ‘a da yüklenebiliyor. Aslında windows 7 den en temel farklılıklarından biride bu. Bu özellik işletim sistemini kullanılası yapan özelliklerin başında geliyor.

windows 10 applications

İstediğiniz uygulamayı yükleyip masaüstü pc nizde kullanabilirsiniz. Microsoft bu konuda umduğunu bulabilecekmi bunu ileride göreceğiz.

CORTANA

Iphone ‘un sirisine benzer yarı yapay zeka bir sistem daha. Sizinle iletişime geçip size yardımcı olmaya çalışan bir sistem. Windows bunu ilk defa deniyor ama siri kadar başarılı olurmu onu da zaman gösterecek. Unutmadan ; cortana bazen bizi anlamakta zorlandı bu sebepten iyi bir mikrofon işinizi kolaylaştırabilir.

Eski Programlarınız Windows 10 da Çalışırmı ?

Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. Yani her türlü program windows 10 da  çalışıyor. Bu konuda içiniz rahat olsun. Oyunlar , kelime işletimciler ve diğer tüm programlarımız sıkıntısız çalıştı. Ama güncelleme sonrası bazı programları sıfırdan kurmak gerekebiliyor.

Windows 10 u Edinmelimiyiz ?

Bu konuda şöyle söylemek daha doğru olur. Windows 7 , windows 8 mi yoksa windows 10 mu derseniz biz Windows 10 deriz. Yeni bir bilgisayar almış iseniz , windows 7 den veya 8 den sıkılmış iseniz edinmenizde hiç bir sakınca yok. Sonuçta emek verilmiş ve bir çok yeni özellik eklenmiş.