Android inceleme Mobil Yazılım

Wikitude ile Android Şehir Rehberi ve Navigasyon Oluyor

Bir araç 100 [km/saat] hızla giderken , sürücü gözünü 1 [sn] bile yoldan ayırsa 28 metrelik yol boyunca körleşiyor. Yani 28 metre boyunca gidiyorsunuz ama hiç bir şey görmüyorsunuz.

Belki neden bahsettiğimizi artık merak ediyorsunuz. Bahsettiğimiz şey navigasyon dihazları. Yoğun ve hızlı akan bir tarfikte dönmeniz gereken kavşağa yaklaştığınızda göz ucu ile navigasyon ekranına bakarız. İşte bu 1 [sn] lik bakış esnasında 28 metrelik yol akıp gidiyor. Bu durumun sıkıntısını bir çok defalar yaşadık yaşıyoruz. Belki bazılarımız ben navigasyon kullanmıyorum diyebilir ama bir çok insan teknolojinin bu imkanından yararlanıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunun çözümü konusunda bir Avusturya firması bu soruna çözüm getirebilecek bir yöntem geliştirmiş. Bu teknolojinin nerdeyse 2009 yılından beri geliştirilmekte olduğu ve o yıllarda Avrupa da piyasaya sürüldüğünü yazı fazla ilerlemeden belirtelim. Ayrıca bu sistemin sadece navigasyon olarak değil bir şehir rehberi gibide kullanılabildiği ve anlık gincelleşmiş verileri sizler için toplayıp size sunduğunu da belirtmek istiyoruz.

Nasıl Çözmüşler ?

Bu yöntem “yüksek gerçeklikli navigasyon ” ismiyle anılıyor. Bu sistemin Dünyada ki ilk geliştiricisi de Wikitude GMBH firması. Android işletim sistemi içeren telefon veya tabletlerden alınan görüntüler dijital pusularlar yardımıyla navigasyonun ekranına yükleniyor. Bu yöntem zenginleştirilmiş gerçeklik olarak anılıyor. Sistemin Android platformu ile entegre olması onun wikipedia ve benzeri kaynaklardan güzergahınıza dair bir çok veriyi almasına olanak sağlıyor. Bu yöntemle yolunuz üzerindeki restoran ve benzeri yerler sizler için sürekli güncel ve gerçel tutuluyor. Wikitude GMBH geliştirdiği bu sistemi ” Google Play ” dan indirip hemen sizin için bir göz attık.

Nasıl Buna Sahip Olacağız ?

” Google Play ” dan ücretsiz olarak hemen indiriyoruz.

Sizin için QR kodunu buraya yerleştirdik. Qr kodunu telefonunuza okutun ve indirme ve kurulum işlemleriniz başlasın.

Android telefonumuzun Wifi ve GPS özelliklerini açıyoruz.

Sistem önce nerede bulunduğunuzu tespit ediyor.

Sonrasında size her şeyi sunabilecek bir şehir ve yol rehberine sahip oluyorsunuz.

Teknik Trend Ne Diyor ?

Bulduk , yükledik ve inceledik. Telefonunuzda mutlaka olması gereken bir uygulama. Teknik Trend bu sisteme tam puan veriyor. Mutlaka deneyin. Gelitiricileri tebrik ediyoruz. Bu uygulamayı sadece 10.000 kişinin  indirip kurmuş olması ise bir ironi.