Bilim Teknik

Ultrasonik Ses !

Yine hakkında yüzlerce makale yazabileceğimiz bir konu ile karşı karşıyayız.  Öncelikle genel olarak nedir ve hangi tür uygulamalarda kullanılır ? konusuna eğilip talep olursa spesifik uygulamalar nasıl yapılır sorularına değinebiliriz. Aklınıza yine bir soru gelebilir! nasıl bir spesifik uygulama ? örnek verelim hemen; sıcaklık ölçebiliriz desem aklınızda uygulama alanının ne kadar geniş olduğu canlanacaktır.

Nedir Ultra olan ses? Ultrasonik ses insan kulağının duymayacağı kadar yüksek ses frekanslarına denir. 20 kHZ üzeri ses frekansları bu kapsama girer. Aslında ultralığını onu duyamıyor oluşumuz veriyor.

Peki ultrasonik ses ile normal duyduğumuz ses arasında ne fark var?  Aslında pek bir fark yok. Temel fark bizim bu derece yüksek frekansları duyamıyor oluşumuz ve frekansı yüksek olan seslerin çok daha fazla yol alabilmesi.Belirtmeden edemiyeceğim, bir çok hayvan bazı ultrasonik duyabilir. Mesela köpekler , kuşlar , kediler .

Yüksek frekanslı sinyaller düşük frekanslı sinyallerden daha fazla yol kateder. Aslında bu sadece ultrasonik sesler için geçerli değil, elektromanyetik dalgalar içinde geçerli. Bir arının su üzerinde kanat çırparken oluşturduğu o küçük ve sık dalgaların nasılda suda yol aldığını görürsünüz. Minicik bir arının o denli dalgaları o minicik genliğe rağmen uzaklara ulaştırmasının temelinde yüksek frekanslı titreşimler yatıyor.

20 kHZ üstü ses tam olarak ne demek? Sesin şiddetinden ziyade frekansı 20kHZ olan, saniyede  20.000 defa veya üzeri titreşen seslerdir. İnsan sesi yaklaşık 3 kHZ ile 6 kHZ arasındadır. Bu bilgi ile bir kıyas yapabilirsiniz.

Peki ultrasonik ses ne işe yarar? Hemen detaya girmeden kısaca sıralayalım.

 

– Sıcaklık ölçümü.

-Mesafe ölçümü.

-Kavitasyon yöntemi ile temizlenme.

-Tıbbi ultrason.

3 boyutlu ultrasonla alınmış 29 haftalık fetüs görüntüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Atomize hava üretilebilir.

-Plastik kaynağı yapılabilir.

-Makine parçalarının testlerinde kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

-Tıbbi ultrasonik designasyon için kullanılabilir.

Tüm bunların yanında yarasaların nasıl gördüklerine dair bir kaç not; Yarasalar 100 ila 200 kHZ arasında bir ses frekans yayar. Bu ses cisimlerden geri yansır ve tekrar yarasamızın kulaklarına gelir. Gelen bu sesin iki kulaktaki faz farkı yardımıyla yarasamız cisimleri ultrasonik ses yardımıyla görür. Denemek istediğim ama pek şansımın olmayacağını düşündüğüm bir konu var. Eğer yarasanın kulaklarından birini kapatırsak hala yönünü bulabilir mi? bence bulamaz:)

Uygulama alanı konusunda bir çok konuyu yazdık.Uygulama alanları  tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Detay konular ile ilgili sorularınızı forumda bekleriz.