Güvenlik Windows Yazılım

Truecrypt ile Verilerinizi Şifreleyin , Taşınabilir Partition Oluşturun

Artık CD ve DVD’ler artık çok sık kullanılmamakta, onun yerini yüksek bellek kapasiteleriyle ve küçük boyutları ile dikkati çeken flash diskler almış durumda. Gelişen teknoloji ile birlikte küçük bir flash diskin boyutu 250 GB sınırlarına ulaştırılabilmektedir. Bu yüzden, piyasa rekabeti ile birlikte fiyatı düşen flash diskler artık herkesin elinde görebileceğimiz derecede yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Bu yaygın kullanım neticesinde özel dosya ve belgelerin taşınması sıklaşmış ve güvenlik sorunları baş göstermeye başlamıştır. Bu güvenlik sorunlarının önüne geçmenin bir çok yolu var fakat en güvenli yolu şifreleme yöntemi ile belleklerimizi koruma altına almaktır. USB belleklerinizi rahatlıkla şifreleyebileceğiniz ‘’ TrueCrypt ‘’ adlı programın nasıl çalıştığından ve nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Truecrypt aslında pek çok kimsenin haberdar olmadığı çok kullanışlı bir araç. Bilgisayarınızda bu alet sayesinde ister şifrelenmiş ister şifrelenmemiş yüzlerce sanal partition oluşturabilirsiniz. Bu partitionları istediğiniz anda  aktif edip görebilir isterseniz pasif edip saklayabilir ve isterseniz taşıyabilirsiniz. Bu programın daha bir çok kullanım alanı var ama biz size bunun en sağlıklı kullanım alanlarından biri olan şifreleme ile dosya taşıma yönteminden bahsedeceğiz.

1.Aşama : Programın İndirilmesi

İlk önce ‘’ TrueCrypt ‘’ adlı programı indirmekle işe başlıyoruz. Programın kurulumu oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebiliyor ve TrueCrypt’i kurduktan sonra masaüstünüzde mavi bir kutunun içinde anahtar sembolü ile kendini gösteriyor. Sonrasında ise programa giriş yapıyoruz. Karşımıza Windows 98 tarzı bir arayüz çıkacaktır ve bir sürü sürücü ismi göreceksiniz. Ancak siz Flash Belleğinizi şifreleyeceğiniz için onların hiç birine dokunmayın.

2.Aşama: Dikkatli Olun

Şifreleyeceğiniz Flash belleğin içinde herhangi bir dosya olup, olmadığından emin olun ve bilgisayarınıza bir yedeğini alıp belleğinizi boşaltın. Boş bir şekilde taktığınız USB bellekleriniz artık şifrelemeye hazır şimdi programa dönüp ‘’ Create Volume ‘’ seçeneğini tıklıyoruz.

3. Aşama: Partition Oluşturun

Karşımıza bir pencere geliyor ve bu pencerede üç adet seçenekle karşılaşıyoruz. Birincisini ‘’ Create an encrypted file container ‘’, ikincisini ‘’ Encrypted a non system partition/drive ‘’ , üçüncüsünü ise ‘’ Encrypt the system partition or entire system drive ‘’ olarak karşımızda göreceğiz. Bizim işimize yarayan seçenek tabi ki de 2. Seçenek bu yüzden ‘’ Encrypted a non system partition/drive ’’ diyerek ilerlemeye devam ediyoruz.

4. Aşama: Belleği Veya Depolama Alanını Seçin

Bu sefer bizden ‘’ Volume Type ‘’ seçmemizi istiyor ve biz standart seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz. Karşımıza çıkacak diğer ekranda ise şifrelenecek sürücüyü seçmemizi bizden istiyor. ‘’ Select Device ‘’ diyerek USB belleğimizi seçiyoruz ve ilerliyoruz.

5.Aşama : Format İstermisniz ?

Eğer sürücümüzü şifrelemeden önce bir format atılmasını istiyorsanız. Önünüze gelen ekranda, ilk seçeneği yani ‘’ Create encrypted volüme and format it ‘’ seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir. Yalnızca şifrelemesini istiyorsanız; ‘’ Encrypt partition in place ‘’ i seçerek adımlara devam edebiliriz.

6. Aşama: Bir Şifreleme Algoritması Seçin

Bu aşamada şifreleme algoritmasını ve karıştırma algoritmasını biz seçiyoruz. Şifreleme için sekiz, karıştırma için üç adet seçeneğiniz bulunmaktadır. Her birini test seçeneğini tıklayarak test edebilirsiniz ve ben seçimimi ‘’ AES ‘’ ve ‘’ Whirlpool ‘’ olarak yaptım. Eğer sizlerde kendi seçimlerini yaptıysanız devam edebiliriz.

7. Aşama: Konfirmasyon, Kimse Yanlış Bir Şeyler Olsun İstemez

Burada size belleğinizin boyutunu tasdik ettirmek için sorulan bir soru var, yanlış bir belleği seçmediğinizi bir nevi kontrol amaçlı eğer gözüken belleğin boyutu, şifreleyeceğiniz bellek ile aynı ise işlemimize devam edebiliriz.

8. Aşama: Şifrenizi Belirleyin

Burada sizden şifrenizi oluşturmanızı isteyecek bu kısımdan istediğiniz şifreyi oluşturabilirsiniz. Büyük ihtimal ile 20 karakterden az olduğu için bir uyarı alacaksınız ama önemli değil siz önünüze çıkan uyarıya ‘’ evet ‘’ diyerek devam ediyoruz. Ama 20 karakteri de doldurursanız daha iyi sonuç alırsınız.

9.Aşama: Öneri

Karşımıza gelen pencerede ise geniş dosya istemine ‘’ NO ‘’ seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz.

10. Aşama: İşlem Tamamlanıyor

‘’ Volume Format ‘’ kısmına geldik ve burada NTFS veya FAT seçeneğini seçebilirsiniz ve aşağıda format seçeneğini tıklayarak işlemin bitmesini bekleyeceğiz.

Aşamaları takip ettikten sonra sizde daha güvenli bir Flash diske sahip olacaksınız ve istediğiniz gibi özgür bir şekilde masanızın üstünde bırakarak veya evinizin herhangi bir yerinde bırakarak gidebileceksiniz. Ayrıca kaybolduğunda ise endişelenmenize gerek kalmayacak.