Donanım Masaüstü Nasıl Yapılır Teknoloji

Toplama Bilgisayar için İp Uçları

Yeni bir bilgisayar alınırken çoğu insan piyasada bulunan sayısız markadan – modelden ya da özellikten dolayı kararsızlığa düşmektedir. Alınacak bilgisayarın kişinin ihtiyaçları tam anlamı ile karşılayıp karşılamayacağından korku duyulur. Çünkü bu seçimde gereksiz yere yüksek performansta bir bilgisayara fazla para vermek ya da ihtiyaçları karşılayamayan bir bilgisayar alarak verilen paranın boşa gitmesi söz konusudur.

Yeni bir bilgisayar alınırken yapılması gereken ilk şey bu bilgisayarın ne amaçla kullanılacağından emin olmaktır. Belirlenen kısıtlar ile piyasa araştırması yapılacak ve kişiye en uygun bilgisayar bu şekilde seçilecektir.

Alınacak bilgisayar sadece internette dolaşmak – film izlemek için mi kullanılacak yoksa oyun oynamak – tasarsım yapmak için mi? Ortalama performansta bir bilgisayara mı ihtiyaç duyuluyor yoksa yüksek performansta mı? Bu seçimin amacı basittir. Gereksiz yere yüksek bir performansa sahip bilgisayar alınırsa kişi maliyet açısından rahatsızlık duyacaktır. Bilmeden düşük performansta bir bilgisayar alınırsa kişinin yapacağı işlemleri bilgisayar kaldıramayacak ve işlemler esnasında çökecek – emekler boşa gidecektir.

İnternette gezinmek & Film izlemek için nasıl bir bilgisayar almalıyım?

Bilgisayar kullanımının beklide en fazla kullanılan yönleridir film izlemek ve internette dolaşmak. Bu işlemler tahmin edileceği üzere fazla bir işlem yoğunluğuna sahip değildir. Bu nedenle alınacak bilgisayarın RAM (işlemler için kullanılan geçici bellek) yönünden yüksek olması beklenmez. Tahminen 256 MB ya da 512 MB’lık bir RAM yeterli olacaktır. Verdiğimiz kapasitelerde ram bulmak artık neredeyse imkansız. Bu sebepten 1 GB lık ram yeterli olacaktır.

Akademik işlemler için nasıl bir bilgisayar almalıyım?

Yeni alınacak bilgisayar okul – iş hayatı gibi uygulama kullanımı gerektiren alanlarda kullanılacaksa beklenen en  önemli özelliği dayanıklılığı ve hızıdır. Çünkü akademik yaşamda aynı anda birkaç programın açık kalabilmesi ve tam anlamda işlevlerini yapabilmesi gereklidir ki bu programlar genellikle kayıt tutma – programlama – çizim ve istatistik programlarıdır. Bu işlemlerin arasında yeterli performansa sahip olamayan bilgisayarlar işlemleri yarıda kesecektir ve kişinin önemli projeleri zarar görecektir. Bu amaç için bir bilgisayar almak isteniyorsa RAM miktarının yüksek tutulması gerekmektedir. Akademik bir çalışma veya bir görsel tasarım için zaman ve emek harcayanların en değerli şeyi zaman ve dikkat yoğunluğudur. Bunları sağlamak içinde yeterince hızlı olan bilgisayar gereklidir. Ayrıca ekran kartı bileşenlerinin de diğer donanımla uygun olması – yüksek değerlerde olması gerekmektedir. Tahminen 2 – 3 GB RAM ve işlemci ile aynı markaya sahip 3 GB kapasitesinde bir ekran kartı yeterli olacaktır. Bu ebatlarda ram yerine 4 gb tekli bir DDR3 ram alınması uygun olacaktır.

Oyun oynamak & tasarım yapmak için nasıl bir bilgisayar almalıyım?

Oyun oynamak ya da tasarım yapmak iç içe geçmiş işlemler topluluğu olduğu için bilgisayarları en çok yoran ve yüksek performans gerektiren eylemlerdir.

Oyun sektöründe atlanılan çok önemli bir nokta vardır. Birbiri ardına piyasaya oyun süren onlarca oyun firması, aralarındaki rekabet ortamından kopmamak için uygulamalarının sistem gereksinimlerini git gide yükseltmektedir. Bu nedenle oyun oynamak için kesin bir bilgisayar özelliği söylenemez. Çünkü bugün piyasadaki tüm oyunların altından kalkabilecek bir bilgisayar modeli yarın çıkacak yeni bir oyunu kaldıramayabilir. Bu yüzden alınacak bilgisayarların yeri geldiğinde tüm performans parçalarının yükseltilebilir – değiştirilebilir olması gerekmektedir.

Aynı durum tasarım uygulamaları için de geçerlidir. Tasarım yaparken sabit kalınacak belirli bir sınır olmadığı için bu işleme uygun bir bilgisayar modeli söylemek imkânsızdır. Örneğin A4 ebadında bir afiş tasarımı herhangi bir bilgisayarda yapılabilir. Ancak söz konusu afiş bir binanın yan cephesinde sergilenecek kadar büyük ise bunu tasarlarken birçok bilgisayar donup kalır.

Bu tür yüksek performans öğelerini karşılayabilen ve gerektiğinde RAM veya işlemcisine kadar bütün parçalarının değiştirilebilir olduğu bilgisayarlara performans bilgisayarları adı verilmektedir. Tahminen RAM değeri 4 GB üzerinde ve ekran kartı 3 GB üzerindeki birden çok çekirdekli işlemcilere sahip bilgisayarlardır.

Teknik Trend Ne Diyor ?

Bu yazı 2012 yılı içinde yazılmış bir yazı. Toplama bilgisayar için değerlendirmeler buna göre yapılmıştır. Hangi yılda olursak olalım bir bilgisayar toplarken veya alırken dikkat etmeniz gereken temel noktalar sırası ile şunlardır.

– İşlemciyi iyi soğutmalısınız. Bunun için stok fan yerine en az 100 watt soğutma gücüne sahip bir soğutucu kullanmalıyız.

– Güç kaynağını 400 watt gücünden aşağı bir değerde almayın. Diğer koşula sistem kararsız çalışır ve gerekenden fazla ısınır.

– Eğer kritik işler ile uğraşıyorsanız , endüstriyel bir bilgisayar toplayacaksanız mutlaka ana kartınız “military class” olmalı. Bu sınıftaki ana kartların üzerinde kullanılan ekipmanlar durmadan çalışmaya gayet uygundur.

Bunca detaydan sonra günümüz fiyatlarına göre masa üstü bilgisayarlar aşağıda ki fiyatlara toplanabiliyor.

– Standart bir bilgisayar ; 1200 tl   / 2012 yılı

– Tasarım için kullanılacak olan bilgisayarlar ; 1800 tl  / 2012 yılı

– Oyun için kullanılacak olan bilgisayarlar ise 2500 tl ye / 2012 yılı için toplanabilir.

2 yorum

Yorum yapmak için tıkla

    • fiyatlar tedarik etmesini bilene gayet makul. 2 hafta içinde bu fiyatlara daha yeni toplanmış bir bilgisayarı sizinle paylaşacağız. İnceleyin görün sezar gelsin bostana 🙂