Bilgisayar Haber Mobil Tablet Teknoloji

Tablet Pc ler Yaygınlaşıyor

Son 2 yılda neredeyse 90 milyon insan tablet pc kullanmaya başlamış. Bu rakamlar tahmini ama doğruluk düzeyinin yüksekliğinden tablet pc ‘lerin düşündüğümüzden daha hızlı yayıldığını söyleyebiliriz.

İnsanlar bu cihazlarla 3 g ve wi-fi ile her an internete erişim , film izleme , kitap okuma , müzik dinleme , oyun oynama ve sosyal medya ile etkileşim kurma , fotoğraf çekme ve video çekme imkanlarına istedikleri her yerde sahip oluyorlar.

Bu trendi sizler için inceleyip detaylandırcağız.

Tablet Pc ‘ ler Neden Tercih Ediliyor ?

Aslında buna verilecek bir çok cevap var ama tek tek şundan demeden önce asıl sebebini söyleyelim. Bu cevap mobil olmasıdır. Taşınması kolay , uzun pil ömrüne sahip ve kompakt bir cihaz günümüzün haberleşme imkanlarının da sağladığı olanaklarla tercih edilen cihazlar haline geliyorlar.

Özellikle 90 ‘larda ivme kazanan 3 nesil haberleşme sistemi altyapı çalışmaları (UMTS – Universal Mobil Telecommunication Systems) nın ürün olan 3g ve benzeri sistemlerin haberleşmeye kattığı akıl almaz veri iletim hızları sayesinde klasik cep telefonları sadece ses iletimi yapan platformlardı. Artan haberleşme hızı yani daha fazla veriyi daha kısa sürede aktarabilme yeteneği sayesinde internetin her yerde mobil olarak kulanılabilmesi mümkün oldu. Bunların yanında dijital kamera sensörlerinin mikro boyutlara inmesi ve benzeri teknolojilerin küçük alanlara sığdırılabilmesi tabşet pc ve benzeri teknolojilerin önünü açtı.

Dile getirmediğimiz ama mobil ve kompakt bilgisayar sistemlerinin yayılmasında ki en önemli etkenlerden biride açık kaynak kodlu yazılımlar ve sayısı 500.000 leri bulan uygulamalar. Bu uygulamalara her an ulaşabilme imkanı da mobil platformlara bu gelişme imkanını tanıdı.

Trend Ne Yönde İlerler ?

Tablet pc ler dizüstü bilgisayarlara ciddi bir alternatif. Zaman içinde dizüstü kavramı veya tablet pc ler değilde daha karma kabiliyetlere sahip daha gelişmiş platformlar piyasaya çıkacaktır.