in , ,

Su Sertliği Hesabı

 

Su sertliği hesabını aşağıda ki hesaplayıcı ile yapabilirsiniz. Kısaca : suyun içindeki minerallerin suda ki yoğunluğunu tespit etmek için kullanılır. Alman , fransız ve ingiliz birimleri mevcut olup birimleri aşağıda ki hesaplayıcı da verilmiştir.

Hesaplayıcıya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Teknik Bilgi

1 litre suda 10 miligram CaO veya 7,14 miligram MgO çözünmüşse su 1 Alman sertlik derecesine sahiptir.

0,7 litre suda 10 miligram CaCO3 veya 8,42 miligram MgCO3 çözünmüşse su 1 İngiliz sertlik derecesine sahiptir.

1 litre suda 10 miligram CaCO3 veya 8,42 miligram MgCO3 çözünmüşse su 1 Fransız sertlik derecesine sahiptir.

uyarı: burada ki hesaplamaların doğruluğu garanti edilmez. Bu doğrultuda hareket ediniz.

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

5 Comments

Leave a Reply
  1. bişey sorabilirmiyim burada MgO derken ne demek istiyo benim proje ödevim var ve şişelerdeki yazan kalsiyum magnezyum oranlarından suyun sertliğini hesaplamam gerekli bu site tam benim istediğim gibi ama MgO magnezyum CaO derken calsiyum miktarını mı soruyo yardımcı olursanız sevinirim

  2. sertliyi alınmış su distille edinmiş su anlamına gelmiyor.yumuşak su-içinden sadece magnezyum ve potasyum sıkıştırılarak çıkarılmış (filtre edinmiş) sudur. Amma terkibinde Fe ve b. elementler bulunmaktadır. Distille edinmiş suyun iletkenliği 0-dır.

  3. mikrosiemens cinsinden iletkenlik değerini bildiğimiz bir suyun yaklaşık olarak toplam sertliğini alman ya da fransız cinsinden nasıl bulabiliriz?

    • selamlar. iletkenlik kavramı aslında elektriksel iletkenliğin ta kendisidir. Normalde OHM birimi ile ifade edilir ama SIEMENS diye adlandırdığımız birim 1/R[ohm] dur. Yani mikrosiemens tabiri yerine siemens birimi de kullanılmalıdır. Sudaki iletkenlik suyuniçindeki iyon miktarı ile alakalıdır. Suyun içinde bulunan magnezyum , florür , kalsiyum vb kimyasalların suda ki oranı ile iletkenlik arasında bir orantı yoktur. Bu da suyun elektriksel direnci yardımı ile sertliğini hesaplayamacağımız anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir