in , ,

SSD Alalım Ama Nasıl ?

SSD Yaygınlaşıyor ! Peki SSD Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Sorunsuz bir ürün temini için hangi yöntemleri izlemeliyiz ?

SSD bellekler konusunda daha önceleri bir kaç makaleyi sizinle paylaşmıştık. Bunların performansı hakkında grafiksel verilerde olmak üzere size kendi testlerimizden bir kaç örnek sunmuştuk.

Bunlar ; http://www.tekniktrend.com/ssd-ile-hizlanin/ ve http://www.tekniktrend.com/ssd-diski-secure-erase-ssd-ile-sil/ idi.

Bunlar halen çok ucuzlamış ekipmanlar değiller. Bu teknolojinin daha yeni olmasından kaynaklanıyor. Her zaman söylediğimiz gibi eğer teknoloji yeni ise fiyatı yüksek , problemi çok olur. Fiyatın biraz yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz ama bu yeni teknolojinin handikaplarından haberdarmıyız ?

SSD nin yapısından bahsedelim.

Bildiğimiz hard diskler gibi değildirler. Bildiğimiz anlamda hard diskler yuvarlak bir diskin üzerine verilerin mantığıya çalışırlar. Verilerin yazıldığı alan fiziksel olarak yazılan alanlardır. Manyetik olarak yönlendirilmiş veri alanlarından ibarettir. Bunlarda ise bildiğiniz usb bellekler gibi dijital alanlara veriler yazılır. EEPROM tarzı çalışmaya benzetebiliriz. Yani fiziksel bir alana değilde dijital bir alana yazma söz konusudur.

SSD Hardiskler Nasıl Verileri Yazar ?

Verileri en kolay ulaşabildikleri alanlara yazarlar. Bu sebepten disk defragment gibi prosesler  pek anlam ifade etmez. Yuvarlak döner disklerde kafanın veriye ulaşması fiziksel olarak ulaşması anlamına geldiği için defragment ile düzenlenmiş istiflenmiş veriye ulaşmak bir avantaj sağlar ama SSD de bu avantaj yoktur.

SSD Alırken Nerlere Dikkat Etmeliyiz ?

İşte konumuzun en can alıcı yerine geldik ? SSD alırken kararlı çalışan ürünleri almak lazım.

Ne Demek Kararlı Çalışan ?

Yazma ve okuma mantığının konvasyonel(olağan) sistemlerden farklı olduğunu söylemiştik. Farklı erişim ve farklı hızlarda veriye erişim yapan bu SSD ler bazen bazı verileri siliverebiliyor. Bu durumda işletim sisteminiz bize elveda der, gözümüz gibi baktığımız verilerimiz geri dönemek üzere bizden ayrılırlar.

Peki Ne Yapmalıyız ?

– Eğer elinizde daha önceden aldığınız ve bu tarz davranışlarından emin olmadığınız bir SSD varsa mutlaka değerli verilerinizi yedekleyin.

– İşletim sisteminiz ssd üzerine kuruluysa mutlaka imajını alın.

-Eğer elinideki SSD davranışından eminseniz bir şey yapmanıza gerek yok.

Nasıl ve Neye Bakarak Satın Alacağız Bu SSD ‘ yi ?

-Öncelikle SSD performans konusunda ciddi fayda sağlayan bir ekipman. Bu anlamda dikkat etmeniz gereken şey, veri yazım ve okuma hızının stabil ve hızlı olması.

-SSD nin veri taşıma kapasitesinin çok olmasına pek bakmasızın kararlı çalışan bir sistemmi diye bakınız. 250 GB ile 80 GB lık ürünü karşılaştırıken kriteriniz o ürünün kararlı çalışıp çalışmadığı olmalı. Elinizde ayda bir format attığınız yada 6 ay sonra hiç bir işe yaramayan bir ekipman olmasını istemezsiniz , kimse istemez.

-Daha önce kullanılmış ve hiç bir problem çıkarmadan çalışmışürünleri tercih etmek mantıklı olacaktır.

 Tekniktrend Ne Diyor ?

Masa Üstü Bilgisayarlar için ; Kararlı çalışan ve en az 40 gb kapasitesi olan bir SSD üzerine işletim sistemi kurulur. Diğer veriler içinde istenen kapasitede bir kard disk alınır.

Dizüstüler için; SSD lerin sağlayacağı performans artışı sizi şaşırtacaktır. Bunun yanında batarya ömrünün uzaması konusunda çok fazla beklentiniz olmasın. Batarya ömrü konusunda bir miktar artış yaşanacaktır ama bu sizin hissedebileceğiniz kadar bile değildir. Dizüstü bilgisayarlara da kararlılığından emin olduğunuz SSD leri kullanın. Çok yüksek kapasiteli olmasından öte kararlı olmasına bakın. Mesela ben 120 gb bir SSD ile 2 defa format attığım dizüstüme 40 gb ile uzun zamandır format atmadım ve her şey gayet güzel gidiyor. 30 sn içinde açılan bir labtop kimi memnun etmezki , hele hele bu labtop 6 yaşında ise ! Unutmadan bizim denediğimiz SSD ler olan 120 gb  ile 40 GB  farklı markalarda ekipmanlardı. Yani kapasitesi yüksek cihazların hep sıkıntı gösterdiği aklınıza gelmesin. Konu tasarım ve yapı ile alakalı. Kararlı olup dehşet kapasitelerde SSD lerinde pekala olabileceğini söylemek lazım.

 İlerleyen zamanlarda SSD lerin Hard disklerin yerini alacağını söylemek abartı olamaz. Bilgisayar teknolojileri içinde en geri kalmış ve teknolojinin yıllardır yakaladığı ivmeye ulaşmamış olan hard disk teknolojisinin yeni trendi artık SSD ler olacaktır.

Kararlı SSD leri Nasıl Buluruz ?

-Öncelikle bilindik markaların tercih edilmesi önemli.

-Garanti süresinin uzun olması avantaj olacaktır.

-Daha önce kullanılmış modelleri tercih etmeniz her hangi bir sürprizle karşılaşma ihtimalinizi düşürecektir.

-Alacağınız ürün hakkında mutlaka araştırma yapın, daha önce kullanmış olanların tecrübelerinden istifade etmeye çalışın.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir