in ,

SSD İle Hızlanın !

Artık bilgisayar ile tanışmayan neredeyse kalmamıştır. Bilgisayarla tanışan her insan bir süre sonra o klişe problemle karşılaşır. Bilgisayar yavaş kalıyor ! Bilgisayarın yavaşlamasının bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerden yalnızca biri olan veri depolama konusunu bu yazıda irdeleyeceğiz.

Bilgisayar teknolojisindeki donanımsal gelişim baş döndürücü hızla devam ediyor. Bu baş döndürücü hızın yanında hiç baş döndürmeyen bir donanım teknolojisi de var. Veri depolama teknolojisi diğer donanım teknolojilerine paralel hızla gelişmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Veri depolama teknolojilerinin rotası hep daha fazla veri alanı sağlama yönünde olmuştur. Hız konusunda neredeyse sınırına yıllar önce ulaşan disk teknolojilerinin çıkış noktası genelde devri arttırılmış hardisklerde arandı. Devri 5400 değilde 7200 yapıldı. Tabiki devir hızının artırması hız konusunda bir takım avantajlar getirmekte ama artan enerji tüketimi gibi dez avantajlar da ortaya çıkmaktadır. Taşınabilir bilgisayarlarda bu dez avantaj daha fazla öne çıkar. Taşınabilir bilgisayarların batarya süreleri hesaba katıldığında konvansiyonel harddisk teknolojilerinin nasıl bir tıkanma sebebi olduğu görülebilir.

Normal bir harddisk ile çalışan pc lerde elde ettiğimiz tecrübeleri aşağıda sıraladık.

-Sesli çalışma

-Titreşim

-Bolca enerji tüketmesi

-Değişken yazma okuma hızı

-Toza topağa karşı hassas olması

Tüm bunların yanında sahip olduğu bir takım avantajlarda vardır. Onları da aşağıda listeledik.

-Ucuz ve bolca bulunabilmesi

-Yüksek depolama kabiliyetleri

Tüm bunlardan sonra SSD teknolojisinin neden bu kadar önemi olduğunu daha iyi algılayacağız.

SSD yani Solid State Drive diskler. Diskli harddisk ile aynı görevi yapıyor olsa da sistemleri hatta fiziksel yapıları çok ama çok farklı. Bildiğimiz harddisklerin içinde veri depolama ve yazma için disk bulunur. Bu diskin üzerine okuyucu ve yazıcı kafa ile veriler yazılır okunur. Bir verinin yazılabilmesi veya okuna bilmesi için okuyucu kafanın yazılacak segmente öncelikle ulaşması gerekir. Veri alanındaki segmentin tümüne ulaşmak için kafa bir tek bir dairesel yol boyunca  ileri veya geri hareket ederken diskte tek bir yönde sürekli dönmelidir.  Bu durumu zihninizde daha açık hale getirmek için daha teknik olmayan bir cümle kurmak istiyorum. Bu teknoloji bildiğiniz plak teknolojisinin aynısı. Plakta bir kafa vardır ve dönen plak üzerinde bu kafa hareket ederek plaktaki müziği biz nasıl dinletiyorsa konvasyonel harddisk teknolojileri de aynı mantıkla çalışıyor.

 

SSD depolama ve mimari hakkında; SSD drive lar elektronik depolama yöntemi ile verileri depolar. Bildiğimiz flash bellek teknolojisinin benzeri kullanırlar. İçerisinde hiç bir dönen parça yoktur. Veriye erişim hızı sabittir. Herhangi bir alandaki veriye aynı sürede ulaşır(konvasyonel hard disklerde bu süre diskin dairesel yapısı sebebiyle değişmektedir). Isınma problemi ve titreşim problemi yoktur. 500 gb’ a kadar artık kullanılmaktadır. Halen pahalı olduğunu da söyleyebiliriz. 120 gb SSD yaklaşık 400 TL , 250 gb normal hard disk yaklaşı 200 tl.

 

 

Şimdi sıra reel verilere geldi.  SSD ile Hard Disk ‘in hızlarını ölçtüğümüz bir test ile hız karvramını aklınızda değiştirmek istiyoruz.

HDD okuma hızı

 

160 gb bir hdd nin okuma hızı grafiğini inceleyelim. Okuma hızı değişiyor. Bunun sebebi hdd nin fiziki yapısın dairesel olması sebebiyle hız değişmekte. 53 MB/sec ortalam hızı ile okumakta. Yani  1 sn de 53 MB lik bir dosyayı okuyabiliyor. Bunu daha anaşılır hale getirelim. 750 MB lik bir cd boyutunda dosyayı 14 saniyede okuyabilir.

SSD okuma hızı

 

Yukarıdaki da ssd drive ‘ın okuma hızı. Normal HDD nin tam 4 katı.

Unutmadan; SSD lerin titreşime dayanımı neredeyse sınırsız(konvasyonel test yöntemleri ile).

Sonuç;

SSD drive lar halen pahalı sayılabilir. Donanıma para harcamayı sevenler raid2 deneyebilirler. Mobil bilgisayarlarınızda ssd ‘ yi kesinlikle öneririm.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir