Bilim Teknik Nasıl Çalışır ?

Sis Makinesi Nasıl Çalışır ?

Sis makinesi sis veya duman oluşturan bir alettir. Sis makinesi genellikle sinematik efektlerde, sahne gösterileri için özel uygulanması gereken efektlerde, cadılar bayramında ve ya küçük çaplı organizasyonlarda kullanılmaya yatkındır. Sinema endüstrisinin gelişmesi ile, bu makinelerinde teknolojik bir hal aldığını görmekteyiz. Aslında temel amaç, doğada var olan fakat her zaman bulunmayan bir maddenin yapay üretimini sağlamaktır.

 

Sis makinelerinin üç çeşit çalışma prensibi vardır. Her yöntemin iyi ve kötü yönleri var ve her metodun farklı kullanım alanı vardır. Sis makinelerinin çalışma metotlarından en çok bilineni glikol ve su karışımının ısıtılmasıyla ortaya çıkan sis gibi bir buhar oluşturmaktır. Sis makinesi ısı değiştiricisi, pompa ve depodan oluşur. Isı değiştiricisi, giriş deliği ve küçük bir çıkış deliğinden oluşan kapalı bir alandır.

Isı değiştirici 205 santigrat derece kadar bir ısı verir ve sonra pompa tanktan glikol-su karışımını çeker ve bu karışımı ısıtıcı birime aktarır. Sonra glikoz-su karışımı buhara dönüşür ve sis makinesinin önündeki ağızda dışarı atılır. Dışarı çıkan buhar kendinden daha soğuk olan hava ile temas ettiğinde, birazı yoğunlaşır ve sise dönüşür. Sis hala dışarıdaki havadan daha sıcaktır bu yüzden havaya yükselir ve dalgalı bulutlar oluşturur.

Sis makinelerinin çalışmasındaki ikinci metodun mantığı ise daha çok ısı alışverişine dayanır. Ancak bu tip sis makineleri atomik yapıdaki su ve havayı içine göndermek yerine daha çok ısıya bağımlıdır. Genellikle püskürtmeli bir sis makinesi ısıyı kullanarak daha küçük parçacıklar oluşturur ve hatta çıplak gözle görülen net bir görüntü bile oluşturama onun yerine ışığı yansıtmak için etrafında bir tür sis oluşturur. Bu tip sis makineleri daha çok, ısı tabanlı sis makinelerinin yüksek su içeriği dışındaki yağ tabanlı sıvılara bağımlı olma eğilimindedir.

Üçüncü, en ucuz ve en basit olan sis makinesi formudur hatta özü gereği, bir makine bile olmak zorunda değildir. Bu tip sis makineleri katı CO2 (kuru buz olarak da bilinir) kullanarak sis etkisi oluşturur. Kuru buz oda sıcaklığında eridiğinde, puslu bir duman oluşturmaya başlar. Havada asılı yada yükselen bir sis oluşturan diğer sis makinelerinin aksine, kuru buz tarafından oluşan sis soğuktur ve bu nedenle aşağıda kalır. Bazı durumlarda bu idealken, genellikle, sis makinelerinin diğer iki türünden aşağı olarak kabul edilir ve kuru buz genellikle sadece ev kullanımı için veya kısıtlı bütçeye sahip olanlar tarafından kullanılmaktadır.