in , , ,

SATA 3 SSD lerin Hızına Yetişemiyor

Sata veya Serial ATA (Advanced Technology Attachment ) adını verdiğimiz hard disklerimizle ana kartımızı haberleştiren birimlerin gelişimi HDD leri takip etti. HDD lerin çalışma hızlarına fazlasıyla yetişiyordu. Özellikle Sata 3 ler en güncel teknoloji.

Ama sata 3 lerin bile artık SSD lerin yazma hızına yetişemediği görülüyor. Bu sebepten teknoloji firmaları bu soruna yeni çözümler geliştiriyorlar. PCI slotlarına takılan bir kart yardımıyla SSD disklere çok daha hızlı ulaşılabiliyor.  PCI adaptörü ile saniyede 2000 mb/s (megabit/saniye) yazma hızına erişilebiliyor. Buda sata3 lerin nerdeyse 4 katına denkl ediyor. Normal hard disklerin 50 mb/s hızlarında çalıştığını düşünürsek son aylarda ssd ve yan teknolojilerinin şu anda en hızlı gelişen bilgisayar teknolojisi olduğu söylenebilir.

Teknik Trend Ne Diyor ?

Hatırlarmısınız ? Eskiden Pata vardı ! Yani Paralel ATA (Advanced Technology Attachment ). Sonra bu gitti yerine Sata geldi. Gelecek yıllarda , tahminimizce 2 yıl kadar sonra SATA terimi neredeyse tarihe karşıcak. Disk terimi Solid terimine dönecek. Bu kadar kehanetten sonra umarız tahminlerimiz tutar.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir