Bellek Donanım Nasıl Yapılır

Ram Testinizi Kendiniz Yapın !

Bilgisayar kullanıcılarının genel sorunu bilgisayarın ilk performansından gitgide düşmesidir. Fakat kimse bu performans kaybının hangi parçadan kaynaklandığını kesin bir şekilde söyleyemez. Ancak aklımıza ilk gelen ‘’ RAM ‘’ olmakta, bütün sorunların ana kaynağı olarak gösterilen Ram, sadece yenisi ile değiştirilerek bir sorun teşkil edip etmediği anlaşılmaktadır. Ancak buda çok meşakkatli bir yol olduğu için ‘’ Ram ‘’ i test etmenin daha kolay bir yolu, memtest86 adlı programı kullanmaktan geçiyor. Bahsettiğim bu programın kullanımı ve kurulumu gerçekten kolay ve sizlere Ram’inizin nerelerinde hata olduğunu bildiriyor. Kullandığı yöntem ise; Ram ‘e değişik boyutlarda veri yollayarak, veri yolunda bir aksaklığın meydana gelip, gelmediğini kontrol etmek oluyor. Aslında gerçekten zararsız ve hız sorununu anlamamız için bir o kadarda yararlı olan program ‘’ MEMTEST86 ’’ yı anlatıyoruz.

1.Aşama: İndir  ve Kur

İlk olarak memtest86 programı elimizde mevcut değilse, programı bilgisayarımıza indiriyoruz. Programı CD veya DVD ye yazdırmamız gerekeceğinden dosyamızın İSO formatında olması lazım eğer USB’den bağlanacaksanız bir Flash belleğe atıp oradan da çalıştırabilirsiniz. Sonra, İndirdiğimiz dosyayı arşivinden çıkarıp, yazdırıyoruz veya flash belleğimize atıyoruz.

2.Aşama: Kurulum Oldumu ? Kontrol

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus bilgisayarın açılışta tarayacağı alanı belirlemek olmalıdır. Çünkü ilk olarak optik sürücünüzü okuması gerekir. Bunu BIOS ayarlarından birincil sürücüye, optik sürücümüz ne ise onu seçiyoruz. Bu sayede ilk açılışta direkt CD veya Flash bellek çalışacaktır. CD içinde veya belleğimiz takılıyken bilgisayarımızı yeniden başlat diyoruz. Burada ayarları doğru yaptıysanız ilk olarak karşınıza Memtest86 ekranı gelmesi gerekir.

3.Aşama: Teste Başla

Memtest86 çalışmaya başladığında taramayı otomatik olarak yapacaktır. Mavi bir ekrana sahip, sol ve sağ olmak üzere iki kısma bölünmüş ve ekranın sol kısmında bilgisayarımızın parçaları hakkında bilgi verilirken diğer kısmında ise işlemin devam etme sürecini göstermektedir. Altta kalan mavi alanda ise kırmızı biçimde yazılar görmeniz muhtemel, bu RAM’iniz deki veri yolu problemlerini göstermektedir. Programda iken programın menüsünü açmak için ‘’ C ‘’ tuşunu kullanmamız gerekli. Burada sizlere tarama çeşitlerini gösterecek, tamamı 9 tane olan bu tarama çeşitlerinin hangisinin uygulanmasını istiyorsanız seçiyorsunuz. Menünün İngilizce olması sizi korkutmasın, bilgisayar ile uzaktan da olsa bir bağınız varsa mutlaka bu terimleri anlayacaksınızdır. İstediğinizi seçerek başlayabilirsiniz. Test ettirmek içinse menüde ‘’ test ‘’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Orada da kaç tane test uygulanması gerektiğini seçebiliyorsunuz.

4- Son hatırlatmalar:

Bu program her türlü işletim sisteminde çalışmaktadır. Fakat indireceğiniz memtest86 sürümünü ona göre seçmeniz gerekir. Linux ve Pardus için disket sürümlerini indirmeniz gereklidir.

Tüm bu işlemler sonucunda RAM’inizin hangi bölgesinde hata olduğunu görmeniz ve performansınızın ne olduğunu öğrenmeniz sağlanıyor. RAM değiştirmeye karar vermeden önce veya bilgisayarınız çok yavaş ise bu programı çalıştırıp RAM’inizi test ettirmeniz gerekli yoksa yanlış parçayı değiştirip, performansı arttırmaya çalışırken azaltmayın.