in

RAID Nedir ?

RAID (Redundant Array of Independent Disk Drives – “Senkron Disk Dizeleri”) kelimesi hayatımıza 1987 yılında girdi. O günden bu güne pek değişim geçirdiği de söylenemez. Bilgisayar teknolojilerin inanılmaz gelişimi her insana illüzyon gibi gelmiştir. Şaşırtıcı ve inanılmaz. Bilgisayar teknolojileri aslında bu denli inanılmaz gelişmedi. daha önceki bazı yazılarımızda da belirtiğimiz gibi depolama birimleri bu teknolojik ivmenin ciddi anlamda gerisinde kaldı. Bununla ilintili bir yazımızı okuyup depolama , disk teknolojilerinin nedenli ve nasıl bu kadar geri kaldığını ve bunu nasıl aşmaya başladığını anlatan yazımızı okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz. ” SSD ile Hızlanın ” yazıya git..

Bilindiği üzere bilgisayarlarımız da bir adet harddisk bulunur. Bu harddisk üzerinde işletim sistemimiz , verilerimiz ve bilgisayarımıza ait ne varsa üzerinde durur. Eğer daha fazla veri depolamak istersek harici harddiskler bağlayarak problemi çözeriz.

# Peki 7200 RPM (devir / dakika) civarında ki harddiskimizi daha da hızlı çalışsın istiyorsak ne yapmalıyız ?

# Harddiskim yeterinde hızlı !ben verilerimi daha güvenli saklasın istiyorum ! Eğer harddisk bozulursa o hatıra resimlerin kaybolmasını istemiyorum ! diyorsanız sizi yeni olmayan bir teknolojinin varlığından haberdar etmek istiyoruz.

RAID teknolojisi ile isterseniz bilgisayarınızı daha da hızlandırabilir , isterseniz veri güvenliği için daha güvenli hale getirebilir yada bunların her ikisini de yapabilirsiniz.

  • RAID Sistemi  Nasıl Çalışır ?

Her şeyin bir bedeli olduğu gibi raid sisteminin de bir bedeli var. Raid sistemi birden çok disk ile çalışır. Temel felsefesi de bunun üzerine kuruludur. Farklı diskleri kullanarak size performans veya güvenlik yada bunların her ikisinide sağlar. Bunu yaparken iki diskten her ikisine de verilerinizi aynı anda yazar veya verilerinizi parçalara ayırıp bir diske birazını , diğerine de geri kalanını yazar. Eğer iki diske de aynı veriyi yazıyorsa bu bir aynalama olup buna raid 1 , eğer veriyi ikiye bölüp bir kısmını bir diske , bir kısmını da diğer diske yazıyorsa buna da raid 0 denir. Her ikisinide yapana ise , raid 0+1 veya 1+0 denir.

Yukarıda da bahsetmiştik. Bilgisayar dünyasının teknolojik ivmesini yakalayamayan birimi ; veri depolama birimidir diye.

Bildiğimiz anlamda ki harddiskler en yavaş parçalardır. CPU lar verileri önce ön kendi ön belleklerine sonra da RAM ‘ a yollarlar. RAM da bunları harddisk’e yazar veya okur. Bu anlamda baktığımızda harddiskin hızlandırılması bilgisayar sistemin deki dar boğazı aşmamıza yardımcı olacaktır.  Buna uzun yıllardan beri çözüm olan teknoloji raid teknolojisidir.

RAID O

İşte performans arayanların çözümü. Eğer sisteminizi raid O ‘ a göre konfigüre ederseniz bilgisayarınız ciddi anlamda hızlanacaktır. Bunu aşağıdaki grafikle size daha detaylı anlatalım.

Raid O ile bir veri iki ayı parça halinde iki ayrı harddiske yazılır. Bu sayede harddiske erişim süresi ciddi anlamda performans sağlar. Bu faydanın yanında her hangi bir disk bozulmasının tüm verilerinizi götüreceğini de sakın unutmayın. İşi biraz daha detaylandıralım. Bu modda iki harddiskin toplam kapasitesi kadar veri alanına sahip olursunuz. Harddiske erişim süresi ciddi anlamda artar. Risk olarak ta verilerinizin pek güvenli olmayan bir ortamda tuttuğunuzu unutmayın.

RAID 1

Performansa gerek yok benim için güvenlik önemli diyorsanız sizin için Raid 1 daha önemli olabilir.

Raid 1 de veriler her iki hardiske de yazılmaktadır. Eğer bir harddiskiniz bozulsa dahi diğer harddiskinizde ki veriler sağlıklı bir şekilde duracaktır. Ama raid 1 den bir performans artışı beklemeyin. Bir performans artışı olsa dahi bu sizin hissetmeyeceğiniz kadar olabilir. O artışın sebebi de okuma hızında ki bir miktar artış olacaktır. Depolama alanınızda sisemdeki bir harddisk kadar olacaktır.

Size temel iki raid konfigürasonundan bahsettik. Eğer isterseniz Raid 0 + 1 veya raid 1 + 0 konfigürasyonları ile hem performans hemde veri güvenliği sağlayabilirsiniz. Dediğimiz gibi buda size ek bir maliyet getirecektir.

Raid konusunda size temel bir kaç bilgi vermek istedik. Peki teknik trend size ne öneriyor ? Teknolojik trend SSD ‘ lerden yana. Raid performans yakalamak yerine SSD ile performans yakalamaya çalışmak daha anlamlı olabilir ! Tabi ki tercih yine sizlerin.

not:teknolojik trend ; sade ve basit , etkin ve düşük maliyetli  teknolojiler çevresinde ilerler ve sürekli gelişir. Bu açıdan baktığımızda raid bir çözüm , trend değil.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir