Windows Yazılım

Photoshop Menüleri

Bu incelemede Adobe firmasının en çok satılan ve en çok göz önünde duran uygulaması olan Photoshop üzerine merceğimizi hafifçe çevirdik. Fotoğraf düzenleme – yayınlama programları arasında en üst sıralarda yer alan Adobe Photoshop görsel tasarımcıların da tasarım yapmada kullandıkları bir numaralı uygulamalar arasında yer almaktadır. Aşağıda Photoshop’un en çok kullanılan araçları ve özellikleri üzerinde duruldu ve bazı püf noktaları hakkında detaylar verdik.

Yan Menü

Photoshop’un yan menüsü, uygulamada kullanılan ana araçların simgeler halinde bulunduğu bir araç çubuğudur.

Move Tool: Bu araç ile görsel üzerinde bulunan elemanların seçimi yapılabilmekte ve bu seçimlerin konumları değiştirilebilmektedir.

Marquee Tool: Kare – dikdörtgen ve oval şekillerde seçimler bu araç ile yapılmaktadır. Bu seçimler kopyalanıp – kesilip başka resimler üzerine yapıştırılabilmektedir.

Magnetic Lasso Tool: Fotoğraf üzerinde yer alan ve belirli bir şekle sahip olmayan unsurlar manyetik seçim aracı ile otomatik olarak seçilebilmektedir.

Magic Wand Tool: Tek tıklama ile öğe seçimini otomatik yapabilen bir araçtır. Ancak bu seçimin verimli olabilmesi için seçilecek öğenin bulunduğu ortamdan renk veya karşıtlık bakımından ayırt edilebilir özellikte olması gerekmektedir.

Pencil Tool: Fotoğraflar üzerinde kalemler ya da fırçalar ile çizimler yapılabilmesini sağlamaktadır.

Clone Stamp Tool: Fotoğraflarda bulunan belirli bir bölgeyi başka bir bölgeye taşımak için kullanılmaktadır. Bu araç kullanılırken önce ALT tuşuna basılı tutularak kopyalanacak bölgeye tıklanır daha sonra ise bu bölgenin kopyalanacağı yer kalem kullanır gibi çizilir.

Eraser Tool: Düzenlenen görsel öğelerin silinmesinde kullanılmaktadır.

Paint Bucket Tool: belirli bir alanın seçilen bir renk ile doldurulmasını sağlamaktadır.

Smudge Tool: Parmak şeklinde olan bu araç ile fotoğraflar üzerinde bulanıklaştırmalar – yumuşatmalar yapılabilmektedir. Bu işlemin uygulandığı konumda bulunan renkler birbiri ile karıştırılarak etkili sonuçlar elde edilebilir.

Dodge Tool: Belirli bir bölgenin renk karşıtlığı bu araç ile sağlanabilir.,

Pen Tool: Görseller üzerinde şekil çizimine olanak sağlamaktadır. Özellikle görsel tasarımcıların üzerinde durduğu bir araçtır.

Type Tool: Fotoğraflar üzerine yazı yazabilmeyi sağlamaktadır.

Rectangle Tool: Görseller üzerinde şekiller çizmeye yarar.

Üst Menü

Photoshop kullanımında asıl üzerinde durulması gereken noktalardan biride üst menü kullanımıdır. Üst menü kullanımı etkin bir şekilde öğrenilirse bu uygulama sayesinde görseller üzerinde daha fazla hakimiyet kurabiliriz.

File Menüsü: Yeni bir dosya yaratmaya, bilgisayardan yeni dosyalar seçmeye ve çalışması tamamlanan dosyaları kaydetmeye yarar.

Edit Menüsü: Photoshop kullanımında kısa yollar hakkında bilgi sahibi olmayanların yararlanabileceği, kesme – yapıştırma – geri alma – öğelerin boyutunu değiştirme ya da çevirme gibi işlemler bu menü bileşenleri ile gerçekleştirilebilir. Bu menü altında yer alan “Free Transform” aracı ile bir fotoğrafta ya da seçimi yapılmış öğelerin boyutları küçültülebilir, açıları değiştirilebilir.

Image Menüsü: Fotoğrafların genel anlamda renk tonlamaları ile oynanabileceği menüdür. Siyah beyaz etkiler, HDR uygulamalar, renk uyumları bu menü altındaki bileşenler aracılığı ile yapılmaktadır.

Layer Menüsü: Bu menü Photoshop’un en önemli menüsüdür. Çünkü görsellerde yer alan öğelerin gölgelendirmeleri, üç boyut özellikleri, yazıların renk – gölge – boyut – çerçeve etkileri bu menü altında bulunan bileşenler sayesinde yapılabilmektedir. Layer menüsünü kullanmadan önce etki verilecek katmanın (öğenin) seçili olmasına dikkat edilmelidir.

Filter Menüsü: Bu menüde yer alan yarı otomatik özellikler sayesinde fotoğraflar üzerinde kolay bir şekilde etkiler yaratabilmek mümkündür. Eskitme – poster haline getirme ya da bunun gibi onlarca özellik bu menü altında gizlidir. Ayrıca birçok fotoğrafçılık meraklısının üzerinde durduğu netleştirme işlemleri de bu menü altından “Sharpen” aracı ile yapılabilmektedir.

3D Menüsü: 3 boyutlu görsel çalışmalarda bulunmak isteyenlerin üzerinde durması gerektiği bir menüdür. Bu menü ile fotoğraflara eklenen ikinci – üçüncü hatta 4. Boyutlar ile özel çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Adobe Photoshop’ta yer alan tüm işlemlerin daha ayrıntılı anlatımlarını programın resmi sitesinde daha ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Photoshop kullanımına başlayacak bilgisayar kullanıcılarının daha etkili bir şekilde işlem yapabilmeleri için uygulama kurslarına kayıt olmaları ya da iyice tecrübe edinerek bireysel çalışmalar yapmaları daha verimli olacaktır.