Haber Mobil Tablet

Phablet ‘ i Olmayan Varmı ?

Bu nedir şimdi dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında biz de bu ismi çok yeni duyduk ve geleceğin akıllı telefon ve tablet bilgisayarın karışımına verilen isim olan Phablet teriminden bahsedeceğiz.

Asus FonePad Note FHD 6.1 Phablet

Phablet terimi ingilizce Phone + Tablet kelimelerinden türetilmiş bir isim. Esas anlamda 5 ile 6,9 boyutlarında ekran genişliği olan akıllı telefonlara verilen ad.  İsimin türetilmesi 2008 yılında oldu. Hayatımıza ne derece girecek bir isim bunu ileride göreceğiz. Ama biz ekran boyutundan ziyade bu aşırı gelimiş teknolojik oyuncakların artık isminin Phablet olacağını düşünüyoruz.

Bu sınıfa giren ve muldti medya , telefon , 3g ve daha bir çok özelliği barındıran bu cihazlara verilecek olan genel isim için ” cep telefonu ” yada ” akıllı telefon ” yeterli olamıyordu. Çünkü bu cihazlar artık telefon olmaktan öte telefon özelliğini bir temel basit özellik olarak bünyesinde barındıran bir cihazlar gurubu . Bu kadar bahsettikten sonra bu sınıfa giren ve Phablet olarak adlandırabilecek cihazlara ise Samsung Galaxy Note (5,3 inch) , Sony Xperia Z Ultra (6,4 inch) , Galaxy Tab 7,7 (7,7 inch) ve Asus Fonepad (7 inch) gibi örnekler verebiliriz.

İlerleyen yıllarda bu terimi çok duyacağız ve kullancağız diye tahmin ediyoruz. Hatta bir çok firma ürünlerini bu isimle lanse etmeye başladı bile.