Güvenlik Yazılım

Parola Güvenliği

Güvenlik konusunda bir çok yazımızı okumuşsunuzdur.  Bu yazıda parola güvenliği konusunu irdeleyeceğiz.

Parola Nedir ?

Sizin ve sizin isteyeceğiniz insanlar dışında kimsenin ulaşmamasını istediğiniz bilgi , veri ,bir takım işlemlerin yapılabileceği cihaz ve sistemlere ulaşılması için sizler tarafından belirlenen karakterler sırasıdır.

Neden Varlar ?

Yedi milyar insanın yaşadığı dünyamızda size özel bir şeylerin kalmasını  ve bir takım cihaz ve sistemlerin size özel olmasını istiyorsanız eğer bu parola denen şeyler hep var olacaktır.

Neler Parola Olabilir ?

-Size özel kodlanmış bir kart.

-Bilgisayar parolası olarak kullandığınız karakterler dizesi

-Parmak iziniz

-Göz retinanız

-Ses tonunuz

-DNA

-İmzanız

-Dış görünüşünüz

-Kemik yapınız(dişler, kafatasındaki elmacık kemikleri ve göz çukurları ilişkisi)

-Ses kombinasyonları

 Belki aklımıza gelmeyen veya gelecekte parola olarak kullanılabilecek şeyler vardır ama şimdilik bunlar yeterli gibi.

Parola Güvenliği ?

Bu yazımızda üzerinde durmak istediğimiz esas konu ; özellikle bilgisayar ve internet üzerinde kullandığınız parolalarınız.

Hayatı boyunca 123456 rakamını herkes en az 1 defa parola olarak kullanmıştır. Genelde bu ve benzeri parolalar insanların parolalarını kolayca hatırlamak için seçiyorlar. Evet insanlar bu parolaları kullanmak istediğinde kolayca hatırlıyorlar ama bu şifreleri ele geçirmek isteyen kişilerde kolayca bunları buluyor.

Parola Güvenliğine Önem Vermeyenler Neleri Parola Olarak Seçiyor ?

Kolay hatırlanacak parolalar genelde o kişinin hayatına dair şeyler oluyor. İsimlerini , doğum tarihlerini , yakınlarının isimlerini ve benzeri karakterleri parola olarak kullanıyorlar. Buradaki amaç bazen kolay hatırlamak , bazende sevdiklerinin isimlerini parola seçerek onlara karşı olan yakınlıklaırını vurgulamak olabiliyor.

Yanlış Parola Seçimi Nelere Mal Olabilir ?

İstemediğiniz çok şeye mal olabilir. Paranızı , özel verilerinizi tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Bu liste uzayıp gidebilir ama amacımız felaket tellallığı yapmak değil. İyi düşünelim iyi olsun.

Doğru Parola Nasıl Olur ?

Belkide aklınıza gelmeyecek bir yöntem ile doğru parola elde etmenize yardımcı olacağız. Öncelikle elinize kağıt kalem alın. Aklınıza ilk gelen rakam veya harf dizelerini randomize olarak yazın. En az sekiz adet karakteri sizinle ve hayatınızla hiç alakalı olmamak kaydı ile yazın. İşte bu sizin peşinizde dolaşan kırıcıları çok ama çok kıracaktır. Hiçbir zaman hayatınızla ilişkili ve kolay hatırlayacağınız bir parola peşinde olmayın. Kesinlikle düşünerek parola oluşturmayın.

Parolalarımızı Nasıl Kırarlar ?

Bu kadar bilgilendirmeden sonra bizi bu kadar güvenlik önlemi almaya zorlayan kırıcılardan bahsedelim.

Öncelikle bu işin peşinde koşanların kullandığı yöntemler basit veya karmaşık yazılımları kullanmaktır. Bu kişilerin kullandığı yazılımlar sıralı olarak basit olasılıksal yöntemlerle parolalarınızın denemelerini yaparak bulmaya çalışırlar. Eğer şifreniz basit ise her halukarda bulurlar.

Bir yöntem daha var. Bu kişiler bilgisayarlarınıza sizin tuş basımlarınızı kaydeden ve bunları bilmek isteyen suçluya gönderen yazılımlar sızdırırlar. İşte bu kayıtların incelenmesi sonrası suçlu şifrenize erişebilir. Bu durumda ne kadar güvenli bir şifre girdiğiniz çok önemli olmaz. Bunu önlemek için işletim sisteminizi güncel tutun ve virüs önleyici yazılımlar kullanın.

Tuş basımı kaydeden cihazları göz önüne aldığımızda şunu söylememiz gerekiyor; eğer bankacılık işlemleri yapıyorsanız kesinlikle bankacılık işlemlerini yapacağınız kurumların sanal klavyelerini kullanın.

Teknik Trend Ne Diyor ?

Her kişi ve kurum yaptıkları işe verdikleri önem , bilgi ve beceri seviyelerince parolalara ve güvenliğe önem verirler. Özellikle kurumların parola güvenliğine önem vermesi elzemdir . Her vatandaş bilgisayar uzmanı olmayabilir ama kurumlar bilgisayar uzmanı bulabilirler.