Nasıl Çalışır ? Teknoloji Video

Nano Quadrotor Helikopter

Kmel Robotics tarafından geliştirilmiş olan “Nano Quadrotor” helikopterlerle Pensilvanya Üniversitesi Grash Labratuarında yapılmış olan bir deneyin videosu aşağıdadır. Öncelikle bu nano robot çalışmasının ilgili videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. Video sonrasında eğer ilginiz halen devam ediyorsa konu hakkında ki görüşlerimizi okumanızı ısrarla tavsiye ederiz.

[vsw id=”YQIMGV5vtd4&context=C3876ec8ADOEgsToPDskI_AK47g43AEoxtfpfCs_tk” source=”youtube” width=”600″ height=”428″ autoplay=”no”]

Video gerçekten çok ilgi çekici. Nano dört rotor helikopterlerin bu kadar stabil olmaları hayranlık verici. Her hangi bir nesnenin havada bu kadar stabil olabilmesi muhteşem bir olay. Hele hele bu mekanizmalar minik robotcuklar ise durum daha da hayranlık verici bir hal alıyor.

Görüntülerin bir bölümünde onlarca nano robot helikopter hayranlık verici bir senkronizasyon içinde hareket etmeye başlıyorlar. Durum bu noktada şok edici hale geliyor zaten. Bu minik robotların sergilediği senkronizasyon hayret verici bir hal alıyor. Peki bu nasıl olabilir ve nasıl yapılmıştır. Aşağıda bu sorulara yanıt arayalım.

# Nano robotlar nasıl bu kadar stabil ve atak olabiliyorlar?

Dört adet pervane kullanmaları kontrollerini ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Bu sayede ciddi bir stabilizasyon yakalıyorlar. Tek pervaneli cihazların bu nebze stabil olması daha zor olacaktı.

# Nasıl kontrol ediliyorlar ?

Deneyi yapan biz değiliz ama nasıl olmuştur? Nasıl yapılmıştır ? sorularına biz yanıt arıyacağız.

Üç farklı şekilde yapılmış olabilir.

1- Yerel konumlandırma ile kontrol

Infrared veya elektromanyetik vericiler ile yerel bir konumlandırma(en az 3 adet verici ) yapılmıştır. Bu şekilde farklı noktalardan gelen farklı infrared (veya elektromanyetik) sinyaller nano robotlar üzeride ki alıcılar tarafından alınıyor ve alınan sinyaller gprs işlemcilerinin kullandığı mantıkla işlenip hacimde(3 boyutlu) yer tespiti yapılıyordur. Bu bilgi ile tüm cihazlar yerlerini biliyor ve kendilerine verilen yere git veya yerde dur komutları ile rahatça kontrol ediliyorlardır. Biz olsak böyle yapardık. Bu yöntem en basit ve masrafsız yöntem gibi duruyor. Zaten videoda da bu yönteme benzer bir şekilde yapıdığına dair bir kaç işarette var. Üstlerde spot lambası gibi duran şeyler infrared verici kaynaklar pekala olabilir.

2-Görüntü işleme metodu ile kontrol

En az 3 adet kamera ile bu görüntü işleme metodu kullanılarak bu yapılabilir. Her quadrotor helikopterin üzerine veya altına farklı frekanslardaki ışık kaynakları konularak her nano robota bir kimlik verilebilir. Bu kimliğe sahip robot 3 adet konumu belirli kamera vasıtasıyla hacimde izlenebilir. Bunu yapmak şu anki teknolojide oldukça basitleşmiş durumda.

3-Her nano robotun bulunduğu ortamı tanıması

Bu yöntem için her robota  kamera yerleştirmek lazım. Aynı zamanda diğer robotlar ile de senkron hale gelmesi gerekir. Bu yöntem pahalı ve zor. Belki teknoloji ve görüntü işleme yöntemleri geliştikçe daha uygulanabilir bir hal alacaktır.

Bahsettiğimiz yöntemlerden en akıllıca olanı yerel konumlandırma ile bu quadrotor helikopterlerin kontrolü olacaktır. Yani infrared vericili konumlandırma metodu.

Yöntemin ne olabileceği konusunda konuştuk. Peki bu deney teknolojik anlamda nelere işaret ediyor?

Nano robotlar kontrol teknolojisinin ulaştığı yüksek teknolojiye ciddi bir işaret. Nano robotlar gibi teknolojilerin gelişimi insan oğlunun aklının almayacağı teknolojileri bize sunabilir. Bu teknolojiler tıp , ulaşım , kontrol ve benzer bir çok alanda kullanım alanı bulabilir.

Videonun bizi bu kadar heyecanlandırması belki sizi şaşırtabilir ama elektroniğin , yazılımın ve tekniğin profesyonel anlamda içinde olan bizler için inanın heyecan verici.