Android Güvenlik IOS Yazılım

Mobil Sistemler için Güvenlik

Hayatımızın her noktasında kullandığımız iletişimin vazgeçilmezi olan mobil aygıtlar artık bizlerin kişisel bir eşyası haline geldi. Günümüz teknolojisi yardımıyla her erişkin insanın artık bir mobil cihazı bulunmakta. Telefon rehberi, fotoğraf galerisi, takvim, medya ve daha birçok kabiliyete sahip olan bu mobil cihazların güvenliğini nasıl sağlarız? Bizler için gerçekten hayatımızın önemli bir noktasında rol oynayan mobil cihazların ve akıllı cep telefonlarının işletim  sistemi  güvenliği için neler yapabileceğimizi basit ve küçük maddeler ile inceleyelim.

# IMEI Numarası;

– T.C vatandaşı olduğumuza dair bize verilen 11 haneli bir sistem gibi düşünelim, her cep telefonun bir IMEI numarası vardır. Bunu cep telefonu kimlik numarası diye adlandırabiliriz. Telefonunuzun çalındığını düşündüğümüzde, IMEI numarasını bildiğimiz takdirde çalınan telefonumuzu kolayca bulabiliriz.

# Kişilerini Koruma;

– Her mobil kullancısının operatörü tarafından verilen bir numarası vardır ve kişiler bu numaralar ile iletişim kurar. Rehberinizi (kişilerinizi) kaybetmek istemiyorsanız, kendiniz veya bağlı olduğunuz operatörden rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

# Şifre Kullanın;

– Telefonunuza şifre atayın, aygıtınızın çalındığını düşünürsek telefonunuza şifre atamanız durumunda telefon kullanılamayacaktır.

# Teknik Özellikleri Öğrenin;

– Birçok telefonun belirli teknik özellikleri vardır, uzaktan kumanda edebilme, şebeke yönlendirme vb. bu bilgileri öğrenerek güvenlik ve teknik bilginizi geliştirin. Yani telefonlarınızın tüm güvenlik özelliklerini iyi tanıyalım.

# Ağlara dikkat edin;

– Şifre istemeden bağlanabilen wi-fi ağlarına bağlanmayın bazı ağlarda belirli virüs ve kötü amaçlı uygulamalar kullanılabilir, mobil aygıtınıza zarar gelmesini istemeyiz!

Android ve benzeri işletim sistemlerinin kullanımının hızlı bir şekilde artması virüs tehditlerini de bir o kadar hızlı artırıyor. Bu sebeplerden artık kullanıcılar bu akıllı cihazlar için ciddi antivirüs yazılımları geliştiriyorlar. Sizlere bu anlamda önerebileceğimiz, muhteşem, basit, kolay kullanımlı bir antivirüs programı var program linki; https://market.android.com/details?id=com.antivirus&feature=search_result .

Umarız bu öneriler akıllı yardımcılarınıza daha fazla güvenlik sağlamanıza olanak verir.

Not: Lütfen işletim sisteminizin teknik özelliklerine uygun olan uygulamaları yükleyin. Burada tavsiye edilen uygulama en çok kullanılan uygulama olup her sistem ile uyum sağlayacağını sitemiz garanti etmez.