in ,

Mikroişlemciler

Mikroişlemciler bilgisayar programlarının yapmak istediği tüm işlemleri yerine getirdiği için , çoğu zaman merkezi işlem ünitesi (cpu-cenral processing unit) olarak  adlandırılır. Pc adını verdimiz kişisel bilgisayarlar da kullanıldığı gibi,bilgisayarla kontrol edilen sanayi tezgahlarında ve ev aygıtlarında da kullanıldığı bilinmektedir. Bir mikroişlemciler işlevini yerine getirebilmesi için aşağıdaki yardımcı elemanlara ihtiyaç duyarlar.

Mikroişlemcinin İçi

•input(giriş) ünitesi.

•output(çıkış) ünitesi.

•memory (bellek) ünitesi.

 Bu üniteler CPU chip’inin dışında ,bilgisayarın anakartı üzerinde , farklı chip’lerden veya elektronik elemanlardan oluşurlar. Aralarındaki iletişimi ise veriyolu (data bus), adres (adress bus)denilen iletim hatları yapar.

Mikroişlemci blok diagramı

İntel ,cryix ,amd,motorola mikroişlemci üreticilerinden bir kaçıdır. Günümüzde mikroişlemciler genellikle pc adını verdimiz kişisel bilgisayarlarda kullanılmaktadır.

Günümüzde mikroişlemci teknolojisi belki onların ilk tasarımını yapanların hayalleri ötesine bile gitti. Ama halen temel tasarım ilkeleri geçerli. Her ne kadar yarı iletken teknolojisi ciddi bir gelişme süreci kaydetmiş olsada eski işlemciler ile yeni işlemcilerin temel farkları içlerinde kullanılan transistör sayısı , çekirdek sayısı ve işlem yapılan bit sayısı.

Atalarından farklı olarak çok daha fazla transistör içeren işlemcilerin teknolojik avantajı günümüz yarı iletken teknolojisinin çok ileri boyutlara gelmiş olmasından kaynaklanmakta. Yarı iletken teknolojisindeki gelişme işlemcilere daha az enerji ile daha fazla iş yapabilme yeteneğini de sunmuştur. Bu durumu daha iyi açıklamak için aşağıda bir takım veriler listelenmiştir.

İlk mikroişlemcilerden  Intel 4004

İlk tek yongalı chip

10 µm İşlemci teknolojisi

Piyasaya çıkışı Kasım 15, 1971

Clock frekansı 740 kHz

8 Bit veri yolu

Transistör sayısı 2,300

Adreslenebilir hazıfa miktarı 640 byte

İşlem hafızası 4 KB

Busicom hesap makinelerinde kullanılmak için tasarlandı

 

Günümüz Mikroişlemcileri örnek ; Intel Core i7

Bloomfield – 45 nm işlemci teknolojisi

4 fiziksel çekirdek

256 KB L2 ön bellek

8 MB L3 ön bellek

781 milyon transistör

Piyasaya çıkışı Kasım 17, 2008

64 bit veri yolu

 

2300 transistor’ den 781 milyon transistör’ e 37 yılda gelinmiş. Bunca yıl boyunca sadece transistör sayısının artmadığını yukarıda belirtmiştik. 37 yılda işlemci teknolojisi 10 mikro metre yarı iletken üretim teknolojisini 47 nano metreye kadar tam 27 kat küçülterek geliştirmiş. Yani artık yarı iletkenler tam 27 kat daha küçük alana sığdırılabiliyor. Bir gelişme daha vardı o da 8 bit işlem yapabilme kapasitesi tam 64 bite çıkmıştı. Bu şu anlama geliyor; biz 8 bitle tam 255 karakter tanımlayabiliyoruz daha doğrusu 255 sayısı kadar derinliği var. Eğer 300 demek istesek bunun için 2 byte kullanmamız gerekir. 64 bit genişlikle ise 9223372036854775807 sayısı kadar derinliğe ulaşabiliriz.

Size mikroişlemci teknolojisinin geldiği noktayı temel özelliklerini de anlatarak açıklamaya çalıştık.

Soru ve önerileriniz için www.tekniktrend.com/forum adresinden bize ulaşabilirsiniz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

2 Comments

Leave a Reply
  1. mikroişlemci kullanarak basit bir devreyi örneğin trafik lambası uygulamasını nasıl tasarlarız,nasıl uygularız.bizim için gerekli malzemeler nelerdir.bize tek tek açıklayabilirmisiniz.şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.iyi geceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir