in , ,

Işık Hızında Fotoğraf

Bir merminin elmayı parçalaması , çelik blokları delmesi gibi videoları mutlaka izlemiş olmalısınız. Bu kadar hızlı ilerleyen cisimlerin video ve resimlerini çekebilen sistemlerin nasıl çalıştığını ve buna ilave olarak ışığı bile çekebilecek kadar hızlı sistemlerden bahsedeceğiz.

Ultra hızlı kameralar 200000 fps gibi hızlarda kayıt yapabiliyorlar. Diğer detaylara girmeden önce FPS ne demek onu kısaca açıklayalım.

FPS Ne Demek ?

“Frame per second ” yani saniye başına görüntü sayısı demektir. Bu video kayıt teknolojilerinde her ir saniye için alınan görüntü adedi , fotoğraf makineleri için ise her bir saniye içinde kaç adet görüntü alabilir anlamına gelir. Bu örnek vererek açıklamak gerekirse; Hızla koşan bir adam saniyede 10 metre yol alıyor ise 30 fps lik bir kamera her bir metrede 30 adet görüntü kayıt edecektir. Buda adamın her bir metresi için 3 adet görüntü alması demek. Yani adam koşar iken 33 cm de bir görüntü alınabilecektir. Bu hızla koşan adamı 30 fps kamera ile kayıt edip görüntüyü ağır çekime alırsan 33 cm de bir atlamalı görüntü elde ederiz. Buda ağır çekimde hiç güzel bir görüntü olmayacaktır. Koşan bir adam için 300 fps lik bir kamera ile kayıt yeterli bir çözüm olacaktır.

Günümüz teknolojisi milyon fps lere varan görüntüleri kayıt edebilir iken son yıllarda buna “femto = 1015  (katrilyon) ”         , femto photography” denilen yeni bir teknoloji ortaya çıktı. Bu teknoloji ile insanoğlu artık ışıktan bile daha hızlı görüntü kayıt edebiliyor. Bu sayede ışığın dalga davranışı gözlemlenebiliyor ve duvarın arkasını dahi görebilen yeni cihazlar tasarlanıyor.

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir