in ,

İnternetim Çok Yavaş! İnternetinizi Hızlandırın

Modem yapılandırma hataları, kablosuz parazit veya diğer birkaç teknik sorunlardan herhangi biri internet bağlantınızın hızını ve dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Servis sağlayıcınıza ulaşmadan önce , yavaş internet bağlantınızın nedenlerini kendi başınıza tespit edip düzeltebilirsiniz.

İnternet bağlantınız yavaş olduğunda sizinde kendi başınıza yapacağınız bir kaç çözüm yolu bulunmakta. İnternet bağlantım yavaş ne yapmalıyım ? sorusunun cevabını birlikte çözmeye çalışalım.

Bu maddelere geçmeden önce hız testi işleminizi gerçekleştirerek internet hızınız hakkında bilgi sahibi olmanız size yarar sağlayacaktır. 

Evinizde yada iş yerinizde yavaşlayan, kasan ve deli eden internet bağlantı problemlerini çözmek için ipuçları;

Bağlantınızı Hızlandırmak için Modem (Router) Ayarlarınızı Kontrol Edin.

Modem ayarlarınızın servis sağlayıcınızın göndermiş olduğu gibi kalmasına dikkat ediniz. Modem ayarlarınızın doğru olup olmadığını servis sağlayıcınıza ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Modemin Sabit Konumunu İyi Ayarlayın.

Wi-Fi ve diğer kablosuz bağlantı türleri sinyal paraziti nedeniyle genellikle düşük performans gösterir. Ev aletleri ve komşularınızın kablosuz ağları bilgisayar yada cihazlarınızı etkileyebilir. Modeminizden daha iyi performans almak için konumunu değiştirin. Genel olarak, cihazınız modeme ne kadar yakınsa, Wi-Fi bağlantısı o kadar iyi olacaktır.

İnternet bağlantısını, evin hemen hemen her yerinde kullanacağınız için modemi orta nokta da sinyal iletimini düşürmeyecek açıklıkta olması gerekmektedir.

Güncel Bir Anti Virüs Programınız Olmasına Dikkat Ediniz.

Bilgisayarlarınızdan herhangi birine bir solucan virüs veya başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa bu yazılım kendiliğinden bir internet kullanımı oluşturabilir ve internet bağlantınızın yavaş görünmesine neden olabilir.

Güncel bir Anti Virüs programınız olmasına dikkat edin.

Arka Plan Programlarını Kontrol Ediniz.

Açık unutulmuş lakin arka planda çalıştığı için fark edilmeyen Download ve Upload programları internetinizi en çok yavaşlatan uygulamalardır.

Yada bir çok oyun, ek müdahale etmeden veya sizin tarafınızdan onay almadan oyunu otomatik olarak indirebilir.

Sisteminiz otomatik güncellemelere açıksa sizden habersiz güncelleme paketi indiriyor olabilir.

İndirme hızınız da aniden bir yavaşlama hissediyorsanız arka plan uygulamalarını kontrol edin ve gerekirse kapatın.

Modeminizin Düzgün Çalıştığından Emin Olun.

Modeminiz de kopma yada başka nedenlerden dolayı DSL ışınızın sürekli yandığından emin olun.

İnternet Bağlantınız İçin Hız Testi Yapın.

İnternet bağlantınızın kalitesini kontrol etmek için zaman zaman hız testleri yapın. Servis sağlayınıcızın  yada bu tür hizmetler veren firmaların web  siteleri üzerinden bağlantı testi yapabilirsiniz.

Hız testinde iyi bir performans elde ettiniz ancak bilgisayarınızın bağlantısı hala yavaş görünüyorsa, sorun bilgisayarınızda olabilir. 

Bilgisayarınızda CPU kullanımını %80’in üzerinde bir şekilde çalışıyorsa, bilgisayar en iyi performansı korumak için zorlanabilir. Ağ yavaşlamaları bunu takip ediyor – ağ sorunlu olduğu için değil, bilgisayar aşırı yüklendiği için internetinizi yavaş kullanmanıza neden olabilir.

Windows 10’da ağ performansını neyin etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz. Başlat düğmesine sağ tıklayın, Görev Yöneticisi’ni seçin ve açılan pencereden  Performans sekmesine tıklayarak CPU kullanımına göz atın.

Servis Sağlayıcınızla Görüşün.

Yaptığınız kontroller de her şeyin normal olduğunu düşünüyorsanız ve  İnternet bağlantınızın halen yavaş olduğunu görüyorsanız internet sağlayıcınızla  iletişime geçmelisiniz.

Sorunsuz kullanımlar dilerim.

 

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir