inceleme Mobil Teknoloji Telefon

En İnce Cep Telefonu

Cep telefonu üreticileri tarafından, kullanıcılara sunulan standart özelliklerin yanında bir de fark yaratan özellikler rekabeti kızıştırıyor. Özellikle Çinli akıllı telefon üreticileri bu yolda azımsanamayacak adımlar atıyorlar.7,6 mm kalınlığındaki iPhone 5’den sonra birbiri ardına akıllı telefon sunan cep telefonu üreticilerini zora sokacak yeni tasarım Çinli üretici Oppo firmasından geldi. Oppo firması tarafından özenle geliştirilen Find 5 adlı telefon modeli 6,9 mm kalınlığı ile çıtayı bir hayli yükseğe taşımış durumdaydı.

İncelik konusunda rakiplerini geride bırakan Oppo firması, yeni akıllı telefon modeli olan Vivo X1 ile bu konuda iddiasını sürdürmeye devam ediyor. Vivo X1’in kalınlığı tam olarak 6,55 mm.

İnce tasarıma sahip cep telefonlarında sıkça karşılaşılan sorunlardan birisi, cihazın içerisinde bulunan elektronik devrelerin ağırlık merkezi yönünden eksik kalması olarak biliniyor. İnce bir tasarıma sahip olan akıllı telefonlara örnek olarak Galaxy S’in kullanıcıları tarafından sıkça karşılaşılan sorunlardan birisi cihazın üst tarafının daha ağır olması ve bu nedenle elden kolaylıkla düşmesiydi. Ayrıca ağırlık merkezi sorunu kullanım esnasında eli de yorabiliyor. Oppo firmasının yeni gözdesi Vivo X1’de bu soruna nasıl çare bulunacağı, akıllı telefon düşkünleri tarafından cevaplanması beklenen bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın en ince akıllı telefonu olma ünvanına sahip olan Oppo X1’in teknik özellikleri ise heyecan uyandırıcı. Android işletim sistemine sahip olan Oppo Vivo X1, 1280 x 720 piksel ekran çözünürlüğüne sahip bir akıllı telefondur. 4,7 inç ekran boyutu ile akıllı telefon piyasasına giren tasarım Android 4.0 sürümü ile karşımıza çıktı.

Oppo Vivo X1’de rakiplerinden farklı olarak ARM Cortex – A9 işlemci bulunuyor. Bu işlemcinin özelliği Tayvan merkezli ünlü MediaTek firması tarafından geliştirilmiş olması ve 1 GHz frekans hızına sahip olması olarak belirtiliyor. Ayrıca bu en ince akıllı cep telefonunun grafik geliştirmeleri Imagination firması tarafından tasarlanan PoweVR SGX 540 GPU ile sağlanıyor. Bu ekran kartının daha önce Samsung Galaxy S modeline yardımcı olduğunu biliyoruz.

Kamera konusunda da rakiplerinden geri kalmayan Oppo Vivo X1, kullanıcılarına anı ölümsüzleştirmeleri için 8 Mega piksellik bir kamera sunuyor. İlk defa Nokia Lumnia 920’de kullanılan Qi kablosuz şarj teknolojisine de yer veren Oppo firması, yeni gözdesi Vivo X1’i anavatanı Çin’de Kasım ayı içerisinde kullanıcılarına sunacak.

Bilindiği üzere Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda sürüm yükseltmeleri daha sonradan sağlanabiliyor. Vivo X1’in Android 4.0 sürümüyle çıkıp daha sonra güncelleneceği konusu gündemde olsa da bu konu henüz kesinleşmiş değil. Oppo Vivo X1’de bulunan diğer özellikler hakkında pek bir bilgi alınamasa da Android 4.1 sürümü ile eş zamanlı olarak piyasaya sunulacağı konusunda tahminlerde bulunuluyor. Modelin global dünya ile ne zaman buluşacağı ise merak konusu. Ayrıca belirtmek gerekirse, kullanılan donanımlar açısından karşılaştırıldığında Vivo X1’in Find5 modelinden daha ucuz bir fiyata sahip olacağı sosyal ağlarda yayılan haberler arasında yer alıyor.