in ,

IMEI Nedir ? ve IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?

 

 #  IMEI Numarası Nedir?

Cep telefonları da IMEI numarasına sahiptir. IMEI’nin açılımı Uluslararası Mobil İstasyon Ekipmanı Kimliği’dir.

IMEI’nin yapısı,  tüm marka telefonlar için aynıdır. IMEI numarası ayrıca kaybolan veya çalınan telefonların sahibi tarafından izlenmesi ve engellenmesi için kullanılır. Bir nevi çalıntı cihazların kullanılmasını önler. 

 #  IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?

Telefonun IMEI numarasını kontrol etmek için arama ekranında;

 * # 06 #    tuşlayın ve arama düğmesine basın. 

IMEI numarası ekranda 15 basamaklı sayısal bir kod gelecektir. IMEI telefonunuzun bataryası altında, cihazın kutusunda  da mevcuttur.

Android ve Apple kullanıcıları IMEI numaraları bu yöntemle öğrenebilidikleri gibi  iPhone kullanıcıları da iPhone IMEI numarasını telefonun ayarlar kısmından da görebilirler.

Ayarlar-> Genel-> Telefon Hakkında’da sekmesi altında bulabilirsiniz.

 

 #  IMEI numarası nasıl klonlanıyor?

Bazı kullanıcılar ise bozulan cep telefonlarını tedarikçi firma dışında tamir ettirdiklerinde bu durumla karşılaştıklarını söylüyor. Kullanıcılar, “1 yıl önce cep telefonumun kırılan ekranını yaptırmak için cep telefoncuya gittim. Yaptırdıktan sonra hiçbir şeyin farkına varmadım ta ki 1 yıl sonrasına kadar. IMEI klonlanmış. Meğer tamire giderken telefonun arkasında IMEI yazan kağıdı sökmemiz gerekiyormuş, güvenlik açısından. Birde cep telefonunu tamirden aldığımızda İMEI numarasını faturadaki ile uyuşuyor mu diye kontrol etmemiz gerekiyormuş. Bazı fırsatçı tamirciler telefonun orijinal IMEI’ini alıp yerine geçici başka numara atıyorlarmış. Geçici olan numarada en fazla 1 yıl kullanılıyor. Muhakkak takibe takılıyor” dedi.

 #  IMEI klonlanırsa ne yapılmalı ?

 

IMEI durumunuzu ise e-devlet üzerinden Bilgi ve Teknoloji Kurumu’nun “IMEI sorgulama” bölümünden sorgulayabilirsiniz.

Telefonunuz aniden aramalara  kapanıyor ve “Cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır. IMEI numarası klonlanmıştır” diye mesaj gelirse cep telefonunuzun IMEI numarası çalınmış demektir.

Son günlerde birçok vatandaş dolandırıcıların bu oyununa maruz kalıyor. Cep telefonlarını teknoloji mağazalarından, GSM operatörlerinden ya da internet üzerinden yeni olarak almak IMEI klonlanmasının önüne geçemiyor.

Klonlanmaya karşı yapılacak çok bir şey bulunmasa da telefonunuzun IMEI’inin klonlanıp klonlanmadığını Bilgi ve Teknoloji Kurumunun internet sitesinde yer alan “IMEI sorgulama” kısmından sorgulayabiliyorsunuz.

Ne Yapılmalı ?

Elinizde IMEI’si klonlanan cihazınızın faturası varsa, fatura ile birlikte cihazın Türkiye’deki distribütörüne başvurmak gerekiyor. Bu başvuru sırasında, telefonun başvuran kişiye ait olduğunu kanıtlaması için kimlik fotokopisi, telefonun faturası, markası, modeli ve IMEI numarası gibi bilgilerin ibraz edilmesi isteniyor. Bunların yanında cihazda takılı olan SIM karta ait numara ve abone bilgileri de isteniyor. Bu bilgiler, IMEI numarasının klonlandığını belirteceğiniz bir dilekçe ile tedarikçi firmaya iletiliyor.

IMEI’den Garanti Sorgulamak – Telefonunuzun Garantisi Var mı ? Yazımızı inceleyin.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir