Güvenlik Web Windows Yazılım

On Adımda Daha Güvenli Bilgisayar

Artık hemen hemen her evde internet bağlantısı bulunuyor ve internet ile gelen tehlikelerde giderek büyüyor. İnterneti kötü amaçlı kullananların sayısı bir hayli fazla ve bizimde güvenliğimizi arttırmamız gerekiyor. Aslında bu bir nevi evlere taktırılan hırsız alarmı, yatarken kapı ve pencerelerimizi kapatmaya benziyor. Bilgisayarımızın da açıkları bulunduğundan bu açıkları ne derecede kapatabilirsek kendimizi sanal olarak bir o kadar güvende hissederiz. Birçoğumuz nasıl güvende olacağımız konusunda herhangi bir bilgiye sahip değil. Bu yüzden sanal ortamda bilgisayarımızın güvenli olmasını nasıl sağlarız ondan bahsetmek istiyorum.

1. İlk olarak Sosyal Ağlarınızdaki Güvenliği Sağlayın

Kişisel bilgilerinizin çoğu sahip olduğunuz ‘’ Facebook, Twitter, Linked-in ‘’ gibi sosyal ağlarınızda mevcut olduğu için bu bilgileri yabancı kişilerden korumanız gerekiyor. İlk olarak Facebook hesabınızın gizlilik ayarlarını düzenleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey gizlilik sekmesinde, kişisel bilgilerinizin ve fotoğraflarınızın görünürlüğünü ‘’ sadece arkadaşlarım ‘’ veya ‘’ arkadaşlarımın arkadaşları ‘’ seçeneklerini tercih etmek olmalıdır. Sonrasında ise arkadaşlık isteği gönderme seçeneğini ise ‘’ arkadaşlarımın arkadaşları ‘’ olarak değiştirmelisiniz. Twitter hesabınızı da korumalı hesap olarak değiştirmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu sayede kötü amacı olan kişiler, şahsi bilgilerinize ulaşamamış olacaklar.

2. Kullandığınız İnternet Tarayıcılarının Güvenliğini Sağlayın

İnternet sitelerini açtığınızda ek olarak açılan pop-uplar hepimizin sinirini bozmaktadırlar. Bu hem bizi uğraştırdığı ve oyaladığı için hem de malware veya spyware gibi zararlı programların bilgisayarımıza girmesini sağladığından gerçekten zararlıdır. Bunu engellemek için kullandığınız internet tarayıcınız ne ise ( Firefox, IE, Chrome ) güvenlik ayarlarına girip, koruma düzeyini maksimuma çıkartmanızı tavsiye ederim. Bu sayede sertifikası olmayan siteler ile karşılaşmayacaksınız ve zararlı yazılım barından sitelerin engellenmesini sağlamış olacaksınız. Ayrıca ‘’ Pop-up Filter ‘’ gibi ekstra pop-up önleyici yükleyebileceğiniz gibi, tarayıcınızın size sunduğu tüm pop-up’ları engelle seçeneğini de işaretleyerek kolay yoldan zararlı içeriklerden kurtulabilirsiniz.

3. Firewall ve Anti virüs programları ile daha rahat internet erişimi

İnternette surf yapmak artık eskisi kadar güvenli olmaktan çıktı. Yazılım sektöründeki gelişmeler, bu yazılımları kötü amaçlar ile kullanan insanların sayısının artması ile birlikte, insanlar artık bir link’e tıklarken dahi tedirgin oluyorlar. Bu yüzden anti-virüs programlarının kullanılması bir zorunluluk ancak anti-virüs programlarını kurarken lisanslı olmasına dikkat edin ve güvenlik duvarı ayarlarınızı her zaman aktif durumda tutun. Ek olarak ‘’ firewall ‘’ programları yükleyin sizlere tavsiyem ‘’ ZoneAlarm Pro ‘’ adındaki program gerçekten iyi çalışıyor ve benimde kullandığım bir programdır. Bunları yaptıktan sonra kurduğunuz bu güvenlik programlarının güncellemesini yapmayı unutmayın ve daha rahat bir şekilde internet kullanın.

4. Windows Güncellemelerini ihmal etmeyin.

Aslında birçoğumuzun bilgisayarı kurarken ilk yaptığı şey ‘’ güncellemeleri iptal etmek ‘’ oluyor. Bunu yaptığımız an bilgisayar tamamen tehditlere açık hale geliyor ve bilgisayarımızın performansı bir hayli düşüyor. Bu yüzden güncellemelerinizi sürekli yapmaya çalışın, zaten güncelleme saatlerini siz belirliyorsunuz, bilgisayarı kullanmadığınız uzun bir vakitte güncellemeleri kurmaya özen gösterin. Bu sayede daha güvenli bir şekilde bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

5. En büyük tehlike E-Maillerde!

Herkesin bir e-mail adresi olması artık bir zorunluluk, kredi kartı başvurularında, iş başvurularında, sosyal ağlara ve forumlara kayıtlarda sürekli isteniyor. Bu sayede e-mail adresiniz birçok yerde bulunduğundan rahatlıkla ulaşılabilir oluyorsunuz. Buda dolandırıcıların bir numaralı silahı haline geliyor. Bu yüzden maillerinize bakarken, ilk önce kimden geldiğini kontrol edin ve her maili açmayın. Mail’in içinde resim eklentisi veya herhangi bir eklenti var ise, görüntülenmesini kabul etmeyin. Çünkü trojanlar basit bir resim dosyasının içine gömülebiliyorlar ve siz resmi açtığınız anda kendini kuruyor ve bilgisayarınızdaki olan biten her şey karşıdaki kullanıcı ile paylaşılır hale geliyor. Spam diye tabir ettiğimiz reklam veya diğer amaçlı mailleri Junk-Mailinize geldiği an silin ve hiç uğraşmayın, çünkü kimse size iyilik yapmak için bir mail göndermez.

6. Mümkün olduğunca lisanslı program kurun

Günümüzde kimse programlara para vermek istemiyor ve programların orijinal fiyatları da gerçekten dudak uçuklatan rakamlar fakat sizlere tavsiyem en azından anti-virüs ve güvenlik yazılımlarınızı kurarken lisanslı olarak alın ve kurun. Diğer programlarda ise adımları ‘’ evet ‘’ diyerek direkt geçmeyin, göz atın ve olumsuz bir şeye rastladığınız an kurulumunuzu iptal edin. Bu sayede daha güvenli bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

7. Keylogger ve Truva atlarına dikkat edin!

İnternet bankacılığının ve internet üzeri alışverişlerin yaygın olarak kullanıldığı bu yıllarda gerçekten en büyük tehlike bu casus yazılımlardan geliyor. Keylogger adındaki program ekran görüntülerinizi ve klavyede bastığınız her tuşu kayıt altına alıp, gönderen kişinin mail adresine postalıyor. Ayrıca Truva atı ise bilgisayar üzerindeki tüm bilgi kayıtları ve hareketlerinizi direkt bağlı olduğu Host’a gönderir. Bu yüzden Spy-ware, Ad-aware gibi programlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu programlar casus yazılımları kurulmadan etkisiz hale getirirler ve bunlar sayesinde, güvenlik kalkanınızı daha da güçlendirmiş olursunuz.

8. Şifresiz Wi-Fi bağlantılarınıza dikkat edin!

İlk önce kendi ağınızdan bahsetmek istiyorum özellikle kablosuz modem sahiplerinin modemlerini şifrelemeleri ve dosya paylaşımını etkinleştirmemeleri gerekir. Bu açık modemler tam bir saldırı kaynağıdır hem sizin internet hızınızı yavaşlatacakları gibi sizlerin bilgilerine de ulaşma şansına sahip olurlar. İkinci olarak sizlerin açık Wi-Fi ağlara bağlanması ile gelen tehlikeden bahsetmek istiyorum, her ağa bağlanmadan önce kontrol etmeniz gereken ağ paylaşımının açık olup olmadığıdır. Ardından bu ağın güvenilirliği tartışma konusudur, o modeme bağlandığınız zaman sizi nelerin beklediğini bilemezsiniz. Bir unutkanlık veya bir tuzak olabilir o yüzden kendi bağlantınızı kullanmak her zaman daha iyidir.

9. Geçmiş Bilgilerinizi Temizleyin

Sabit diskinizde kayıtlı olan kullanmadığınız bilgileri silin, mailinize gelen kredi kartı ekstrelerinizi, fatura bilgilerinizi veya artık kullanmadığınız şahsi dosyalarınızı çöpe atın. İnternet tarayıcınızı her kullandığınızda internet geçmişini temizleyin. Belki farkında olmadan birçok bilgiyi depoluyor ve hiç silmiyorsunuz. Ne kadar çok bilgiyi karşı tarafa sunarsanız o kadar çok zararlı çıkarsınız. Bu yüzden şahsi işlerinizde arkanızda iz bırakmamaya özen gösterin.

 10. Son olarak USB bellekler, CD’ler ve taramaların yapılması

En son dikkat edeceğimiz bilgisayara sonradan taktığımız USB bellek ve CD’ler olmalıdır. Birçok bilgisayar ile birlikte kullanıldıkları ve aktarma görevinde bulundukları için virüs taşıma oranı çok fazladır. CD’lerin yoğun kullanımı olmadığından dolayı fazla rastlamadığımız ama USB belleklerde fazlaca rastladığımız virüs, ‘’ USB Disk Security ’’ adlı program sayesinde gayet basit bir şekilde çözülüyor. İlk önce belleğin taraması yapılıyor ve virüs saptanırsa siliniyor.

Tüm bu işlemleri harfiyen yerine getirdiysek bir çok bilgisayar kullanıcısından daha güvendesiniz demektir. Yalnızda unutmamanız gereken tek şey var bu yüklediğiniz programların güncellemesini sürekli bir şekilde yapmanız ve anti-virüs programlarını aktif halde kullanarak, her gün tarama yapmanız gerekiyor. Yoksa bu olay alarmı alıp, çalıştırmamaya benzer. Artık şunu iyi biliyoruz ki bilgisayarımızda bizim hayati bir organımız haline geldi. Onları iyi koruyun.