in ,

Google, Huawei’nin Android Lisansını İptal Etti

Google, Huawei’nin yeni telefonlarında Android yazılımının güncellenmeyeceğini duyurdu.

Trump, Çin’le yaşadığı ekonomik krizinin sonuçlarından biri olarak çıkarılan kararda, Huawei ürünlerinin ABD firmaları tarafından kullanılmasını yasaklayan bir kararname çıkarmıştı.

Eğer Çin hükümeti Huawei’yi yasaklayan  ABD-Trump’a misilleme yapmak isterse, Apple’ı hedef alabilir. Apple’ın satış gelirlerinin % 17’si Çin pazarından geldiği ifade ediliyor.

Huawei’nin amiral gemisi telefonları, Avrupa’daki telefon pazarının % 30’unu oluşturuyor.

Huawei yeni çıkacak telefonlarda artık Android kullanamayacak.

Google Play uygulamalarından, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacak. Mevcut Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.

Konuyla ilgili  Google‘dan ve Android’den açıklamalar geldi.

Google ise,“Kanuna uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Android ise, “ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak HUAWEI kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.”

Konuyla ilgili Huawei’den de açıklama geldi;

Huawei, Android‘in dünyadaki gelişimi ve büyümesine önemli katkılarda bulundu. Android’in kilit küresel ortaklarından biri olarak, hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan ekosistemi geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalıştık.

“Huawei, satılan ve tüm dünyada hala stokta olanları kapsayan mevcut tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünlerine güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecek .

” Dünya genelinde en iyi deneyimi sunmak amacıyla, güvenli ve sürdürülebilir bir yazılım ve ekosistemi inşa etmeye devam edeceğiz . “dedi.

Bu yasaklama yada kriz çözülemez ise Huawei, android olmadan bir zamanların nokia’sı gibi bu popüler durumunu çabuk kaybedecektir. Hatta telefon piyasasından dahi çekilebilir. Tabi ki bunun terside olabilir. Huawei halen kendine ait bir “appgallery” adı altında bir yapıya sahip. Bu sistem daha çok Çin içinde çalışıyor ve batıya kapalı. Çin halen bir çok noktada whatsapp , google gibi bir çok sistemi Çin içinde kullanmıyor veya kullandırtmıyor.  Bu noktadan sonra batıda kendisine çok açık davranılan Çinli şirketlerin yanında Çinin batılı şirketlere sosyal medya , arama motoru ve benzeri gibi kitlesel toplum pisikolojisi hakkında ip ucu verebilecek sistemlere karşı aldığı ketum davranışın yanında batılı şirketler uzun zamandır çok uyumlu davrandı diyebiliriz. 

Burada esas mesele biz bundan nasıl etkileniriz ? 

Normalde mesele android veya onunla çok alakalı değil aslında. Huawei 5G altyapısına ciddi yatırım yapıyor. 5G demek gelecekteki tüm haberleşmenin , tv yayınlarının ve aklınıza gelebilecek tüm elektronik verinin iletileceği sistem olacak. Android meselesi yakında asıl mesele olan buna doğru gidecektir. Batı Dünyasının aslında çok geç kaldığını söylemek çok doğru olacaktır. Keza atı alan üsküdarı geçti. Orta doğuda harcanan gereksiz fazla mesai batıya Dünya hegomonyasını kaybetmesine artık yol açtı. 

Biz nasıl mı etkileniriz ? Biz ülke olarak Dünya ya düzen vermek isteyen bir niyete sahip olmadığımız için Huawei yerine başka bir marka kullamaya başlarız olur biter !

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir