in , ,

Flash Belleği Bozmadan Kullanın

16 GB flash bellekler yeni çıktığında ciddi para verip almıştım. Fazla kullanma fırsatı bulamadan bozuldu. Yani ; bilgisayara bağladığımda artık onu göremedim, başka bilgisayarlarlada denedim ama nafile. Bu duruma düşmemek için ne yapmalıyım sorusuna yanıt aradık. İşte o yanıt olabilecek yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

 

Taşınabilir belleklerin ortaya çıkışından beri git gide küçülen, kullanımı kolaylaşan flash bellekler, küçük büyük birçok önemli dosyaların içerisinde saklanmasına olanak sağlayan yardımcı elemanlardır. Flash bellekler, birer donanım olarak belirtilmektedir ve tüm donanımlarda olduğu gibi hasarlara ve yanlış uygulamalara karşı dirençsizlikleri söz konusudur. Nihayetinde elektronik birer aksam olan flash bellekler de zamanla arızalanabilmektedir. Düşmeler, su ile temas, bilinçsizce kullanım gibi etkenler nedeniyle kullanılamaz hale gelen flash belleklerin kurtarılması zor bir işlemdir. Aşağıda flash belleklerin belirli etkenlere karşı nasıl korunabileceği konusunda bazı ipuçlarına değinilmiştir.

Darbeler

Her ne kadar flash bellekler dışındaki darbe emici plastik materyaller ile korunmaya alınmış olsa da içlerinde oldukça hassas tırnaklar vardır. Bu nedenle flash bellekler düşmelere, ezilmelere ve sarsıntılara karşı korunmalıdır.

Virüsler

Flash belleklerin virüslerden etkilenebileceği çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından es geçilir. Ancak bu yazının başında da belirtildiği gibi flash belleklerde birer donanım elemanıdır ve virüslerden zarar görürler. Flash bellekler bilgisayara takıldığı anda çalışabilen aygıtlar olarak tasarlanmıştır. Bunu bellek içerisindeki tanıtıcı uygulamalar sayesinde gerçekleştirirler. Bu nedenle flash belleklere bulaşan zararlı uygulamalar flash bellek sürücülerini kötü yönde etkileyebilir, tanınmaz hale getirebilir. Bu nedenle bilgisayara takılan flash belleklerin hem bilgisayar hem de taşınabilir bellek açısından güncel bir anti – virüs uygulaması ile taratılması önerilmektedir. Ayrıca güvenliğinden emin olunamayan bilgisayarlara flash belleğinizi takmamanız, takmak zorunda olduğunuzda internet bağlantısını kapatmanız önerilmektedir.

Güvenli Kaldırma

Birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından flash bellekler soketlerden ani bir şekilde çekilerek kaldırılır. Ancak bu durum farklı bilgisayarlardan flash belleğinizin tanınmaz – güvensiz hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle flash bellekleri her zaman için güvenle kaldırmak gereklidir. Güvenle kaldırma işlemi kısa yol olarak araç çubuğunda beliren donanım simgesinden gerçekleştirilmektedir.

Dosyaların açılması

Unutulmamalıdır ki flash bellekler bir gün mutlaka kullanılamaz hale gelecektir. Çünkü tüm elektronik aletlerde olduğu gibi her ürünün bir kullanım ömrü vardır. Bu duruma örnek olarak her klavyenin bir tıklanma sayısının olması verilebilir. Flash belleklerde ise belirli bir yazılma – silinme sınırı vardır ve bu sınırın üzerine çıkıldığında bellekler artık kullanılamaz hale gelirler. Bu nedenle flash belleğiniz içerisinde bulunan programların ya da herhangi bir dosyanın önce bilgisayara kopyalanıp daha sonra çalıştırılması önerilmektedir. Çünkü programlar bulunduğu dizine geçici dosyalar kaydetme – silme mantığı ile çalışmaktadırlar.

Sıvı ile Temas

Flash bellekler sıvı ile temaslara çok dayanıksız donanımlardır. Yalnızca flash bellekler değil tüm donanımsal araçlar sıvı ile temas ettiğinde içerisinde bulundurdukları metal aksamların oksitlenmesi nedeniyle elektronik devreleri çalışamaz hale gelirler ve artık kullanılabilmeleri söz konusu değildir. Eğer flash belleğiniz su almış ise size bir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda suya düşen bir cep telefonunun nasıl onarılacağına dair güzel yöntemler var. Aynı yöntemi flash belleğiniz içinde uygulayabilirsiniz. Yazıya gitmek için tıklayınız. Şayet yeni bir flash bellek alacaksanız bunun su geçirmez olmasına dikkat edebilirsiniz.

Güncelllik

Flash bellekleri bilgisayarlara tanıtan sürücüler (görünmeyen bellekte saklanır) ayda bir güncellenmelidir. Bu sayede donanımınızın bilgisayarlar tarafından daha etkili bir şekilde tanınması sağlanabilmektedir. Ayrıca bazı flash bellekler uzun süre kullanılmadığı takdirde zaman aşımından dolayı bazı dosyalar tahribe uğramaktadır. Bu nedenle flash belleklerin belirli aralıklar ile (15 günde bir) bir kez bilgisayara takılıp işlem yapılması zaman aşımı açısından daha iyi olacaktır.

Aklınıza bouzulmuş bir flash belleği kurtarabilirmiyiz sorusu gelebilir. Bu soruya yanıtı ilerleyen zamanlarda vermeyi düşünüyoruz. Ama arızalı bir belleği tekrar çalışabilir hale getirmek gerçekten zor. İçinde ki verileri kurtarmaktan bahsetmiyoruz bile.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir