Güvenlik Mobil Teknoloji Telefon Yazılım

Dokunmatik Ekran Şifrenizi Ele Verebilir ?

Dokunmatik yeni jenerasyon telefonların çoğunda hareket sensörleri var. Bunlarla bazen oyunlar oynuyoruz , bazende zemin gönyelemesi dahil bir çok şeyi yapabiliyoruz.

 

Bu hareket algılayıcıların 3 boyutta ki tüm hareketlerinizi raporlayabilmeleri de artık mümkün. Bunda ne var diyebilirsiniz ! Şu var; şifrelerinizi dokunmatik telefonlar kullanarak yazarken ister istemez telefonlarınız , bastığınız tuşa göre belli oranlarda hareket ediyor. İşte bu hareket kombinasyonlarından çıkarımlar yapıp hangi tuşlara basıldığını tahmin edebilen yazılımlar ile % 70 e varan oranda doğru tahminler yapılabiliyormuş. Bu konuda araştırma yapan Kaliforniya Üniversitesinden Hao Chen ve Lian Cai Android platformu üzerinden gelen 0-9 arası tuşlara yapılan basımların %71 ‘ini doğru oranda tahmin edebilen bir yazılım geliştirmişler. Bu çalışmanın normal kullancılara ne kazandıracağı tartışılabilir ama güvenlik sorunlarının doğmadan çözümü için bir ip ucu verebilir.

Yukarıda ki çalışmanın sonucu şunu gösteriyor; telefonunuzu kullanırken, kullandığınız şifrelerin birilerinin eline geçme olasılığı var. Bu konuya çözüm getirecek net bir çalışma gözümüze takılmadı ama hareketli tuş takımları ( android platformu için buna cevap verecek donelerimiz yok)  kullanımı bu sorunu ortadan kaldırabilir.