Bilim Teknik Nasıl Çalışır ?

CD (Compact Disk) Nedir ? Nasıl Çalışır ?

cd

2000 yılların başlarına kadar elimizde hala disketler vardı. Kapasitesi 1.44 MB olan bu disketleri genelde başlangıç disketi veya driver disketi olarak kullanırdık.  CD’ler o zaman dilimi içinde vardı ama onları kullanacak ekipmanların tam olarak yaygınlaşmamış olmaması kullanımını da kısıtlıyordu.

Yine 2000 ‘li yılların başında yaygınlaşmaya başlayan CD çalarların yayında hala kaset çalarlar kullanılmaya devam ediliyordu. CD ROM ların yaygın olarak kullanılmaya başlamasından sonra neredeyse tüm yazılımlar CD ler ile dağıtılmaya başladı. Ama gerçek anlamda CD ler CD yazıcıların piyasada yaygınlaşmasından sonra altın çağını yaşamaya başladı. Bu noktadan sonra insanlar artık mp3 , film gibi ortamları CD’ lerde saklamaya başladı. Bu gelişim süreci çok eskilerde değil daha dün diyebileceğimiz tarihlerde yaşandı. 1982 yılında Philips ve Sony tarafından lanse edilen bu teknoloji neredeyse 20 yıl sonra yoğun bir şekilde insanlar tarafından kullanılmaya başladı ve halen kullanılmakta.

Her ne kadar DVD veri depolama ortamları artık daha fazla yaygınlaşmış olsa da CD ‘ler DVD ile aynı veri saklama özelliklerine sahip. Aralarında ki temel fark DVD’erde bumb’ların daha küçük alanlara yazılabilmesi.

Hayatımızın içine bu denli girmiş olan ve sürekli kullandığımız bu nesnelerin nasıl çalıştığını bilmek isteyen herkesi aşağıda ki detaylı incelemeyi okumaya davet ediyoruz.

CD (Compact Disc) Kesit Görünümü

 CD kesit görüntüsünde olduğu gibi konvasyonel CD ler 3 katmandan oluşmaktadır. Bunlar; etike yüzeyi(veri içermez) , Aliminyum film tabaka (verinin yazıldığı katman) ve saydam polykarbonat katman (okuma yüzeyi, mekanik dayanım sağlayan katman).

Disketlerde manyetik olarak depolanan veriler CD’ ler de optik olarak depolanır. Boş CD lerde tüm yüzey ışığı yansıtmaktadır. Ama veri yazılmış CD’ ler de veriler reflektif yüzeyin opak hale getirilmesi ile yazılır. Bu opak yüzeyler ile reflektif yüzeyler şeklinde veriler yazılır ve CD Rom tarafından okunur.

CD Üzerindeki Bumblar

 

 

Yandaki resimde görüldüğü gibi 0.5 mikron genişliğinde bir hat üzerinde oluşturulmuş bu opak alanlardan oluşan sipiral hatlar disk üzerinde ki verilerdir. Bu hatlar arasında ki uzaklık 1.6 mikron genişliğindedir. Bu kadar küçük hatlar şeklinde yazılmış veriler CD romlarda ki lazer kafalar yardımıyla okunur. Bu sipiral hatların uzunluğu 4,5 km yi bulabilmektedir.

 

 

Özetle ; CD’ ler de veriler optik olarak kaydedilir. Reflik yüzeyler opak hale getirilerek veriler yazılır. Opak olan ve reflektif olan yüzeylerin ışığı yansıtması veya yansıtmaması ilkesine dayanır.