Bilim Teknik Haber

Bol Çekirdekli Teknoloji

Sizce teknolojik ekipmanların , ürünlerin en ayırdedici özellikleri ?

Kaç çekirdekli olduğumu ?

 Yoksa en az 20 mega pixel olmasımı ?

Sorularımızı fazla uzatmadan konumuza dönelim. Belki herkesin duyduğu , üzerine bir şeyler söylediği konular hakkında tam bilgili olmaması ama buna rağmen çok rahat yorumlar yapabilmesi , kısaltmaları sanki ömrünün yarısı o işle geçmiş gibi kullanması aslında kötü bir şey değil. Bu durum insanların bu konulara ne kadar konsantre olduklarını gösterir. Bu durum her şeyi bildiklerini tabi ki göstermez.

Bir bilgisayar alınacağı zaman hangi kriteleri , hangi yöntemleri izleyecekleri konusunda bir çok insan ciddi anlamda fikir sahibi değildir. İşte bu noktada sizlere fiyat performans konusunda başarılı bir alışveriş için  nasıl davranmanız gerektiğine dair güzel ipuçları vermeye çalışacağız.

Bir Ürünü Almadan Önce Ne Yapmalıyız ?

Öncelikle ne alacağımıza karar vermeliyiz ! Aslında soru şu olmalı , neye ihtiyaç duyuyorsunuz? Telefon, fotoğraf makinası veya bilgisayar .

Peki İhtiyacınız Olan Ürünü biliyorsunuz ! Bundan Sonra Ne yapmanız Gerekecek ?

İhtiyacınız neyse öncelikle ona odaklanın. İhtiyacınız olan özelliklerden öte bir şey almamaya dikkat edin. Hele hele bu ürün gamından ilk defa alış veriş yapacaksanız ihtiyaçlarınızın ötesine kesinlikle geçmeyin. Diğer koşulda hiç bir şekilde kullanmayacağınız özellikler yüzünden o ürüne bolca ve gereksiz yere para verirsiniz.

Yeni Teknolojilerin Lansmanı Güzel ve Fiyatı Pahallıdır

Daha yeni piyasaya çıkmış teknolojiler mutlaka geliştirilmeye muhtaçtır. O yüzden yeni ve haliyle pahalı olan teknolojilerin ışığına kapılmayın. Hem daha oturmamış, hemde pahalı ürünler sizi üzmesin.

Her Şey Hazır Ve Ürüne Karar Verdiniz ! Şimdi Ne Yapacaksınız ?

Hemen almayın. İnternete girip o ürün hakkında önce diğer kullanıcıların tecrübelerini araştırın. Bu araştırma süreci en az 1 hafta sürsün. Dinlene dinlene araştırın. Belki çok hoşunuza giden bir şeyin hoşunuza gitmediğini görecek, belkide hoşlanmadığınız bir noktanın aslında hoşunuza gittiğini göreceksiniz.

Bu araştırma sürecinde çok yağlı ballı sözlere değil gerçekten profesyonel kişilerin yorumlarını seçmeye özen gösterin. “21 çekirdekli cpu iyi olmazmı kardeşim” gibi yorumlardan uzak durmanız sizin sağlıklı alışveriş yapmanızdaki en önemli noktalardan biri.

Hiç bir cpu sadece çekirdek sayısı ile değerlendirilemez. Ön belleğine , çalışma frekansına bakmanız gerekir. “Overclock” terimine kısaca oc deniyor olması o kişilerin 4 ghz lik cpu çalışma frekansını 4,5 e çıkarıyor olmaları onların bunu yaptığını değil, üreticilerin isteyenler varsa benim güvenli cpu çalışma frekansımın dışına çıkabilirler demesi serbestliğindendir. 0, 5 ghz bir cpu çalışma frekansında ki artışla elde edilecek olan performansın peşine düşenlerin yaklaşımları genelde deneysel ve gelenekseldir.

Bu arada bol çekirdekli işlemcilerin işlemcilerin çalışma hızlarını artırdıkları bir gerçek ama işlemcilerin çalışma hızındaki esas artış yarı iletken teknolojilerinde ki gelişmelere bağlıdır.  2000 i yıllarda yarı iletken basit bir transistörün tepki gecikmesi 2 ns kadardı. Bu oran çok daha düşmüştür ama dediğimiz gibi esas performans işlemcinin kaç hz frekansında çalıştığıdır. yarı iletkenlerin gelişimi ile beraber gelişen algoritmalar da cpu ların açlışma hızını artırırlar. Unutmadan; artan her çekirdek sayısı işlemci performansını doğrusal olarak artırmaz. Bu artan çekirdeklerin senkron bir şekilde verilerini işlemesi için ilave gereken sistem ve zaman kısıtı olmasa şu anda milyonlarca(mübala yapma hakkımı kullanıyorum) çekirdekli işlemciler ortaya çıkmıştı bile !

Bu konularda sitemizde ilerleyen zamanlarda güzel ve detaylı yazılar bulacaksınız. (L2 ön bellek , multicore çalışma nasıl olur ? , CPU ve Ghz ilşkisi vs)

Ürüne dair Bilgileri Edindiniz ve Sıra Paraya Geldi

En uygun fiyatlı olanı ve garanti ve servis koşulları uygun olan cihazı uygun yerden tedarik edin. sonrada aldığınız ürünü kullandıkça sevin. O artık sizin beğenip, seçip, araştırıp adığınız bir ürün.

Not; Bol çekirdekli değil , fiyat performans konusunda en uygunu olsun. Marka sizi seçmesin ,  siz ürünü seçin.

Teknik Trend EDİTORYAL

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıkla