Güvenlik inceleme Yazılım

Bitmeyen Savaş ! Virüsler ve Anti-Virüsler

Bilgisayarların vazgeçilmezlerinden biri de Anti-Virüs programlarıdır. Anti-Virüs programlarını kullanarak hem kişisel bilgilerimizi korur hem de bilgisayarımızın ömrünü uzatabiliriz. Bir çok farklı Anti-Virüs firması olmasına rağmen milyonlarca Virüs de mevcut ve sayıları her geçen gün artmakta. Anti-Virüs ve Virüsleri inceleyecek olursak, çoğu kişinin bildiği ve hepimizin bir o kadar da güzel sözler ile anmadığı o isme ulaşıyoruz; Fred Cohen. Cohen, bir ödev hazırlamak için başladığı çalışmayı bir virüs yaparak bitirdi. Virüsler ayrı bir yazı konusu olmakla birlikte, Anti-Virüsler ile giriştikleri savaş hepimizin ilgisini çekecek cinsten.

Burada bilinen Anti-Virüsleri ele alacağız. Peki en iyisi hangisi? Bunun cevabını öğrenmek için yazının devamını okumanız yeterli olacaktır.

# KASPERSKY:

En çok bilinen Anti-Virüslerden bir tanesidir. Fakat kullanım alanları ve tarama hızı diğer Anti-Virüslere göre daha düşük. Kaspersky çoğu kişinin vazgeçilmez markası olsa dahi, Virüsler karşısındaki tutumu ” Bana sormadan bir şey yapma ” tutumu ile neredeyse aynıdır. Bulduğu Virüsleri belleğinde tutar, ancak silinip silinmemesi ile ilgili olarak bazı problem ortaya çıkartır. Bunlardan birincisi virüsün silinip silinmeyeceğini size sorması, karantinaya alması ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra silmesidir. Çoğu virüs, artık bilgisayara girer girmez dosyalara bulaşır ve o an yaptığımız işi engellememek için Kaspersky’ın sorusuna hayır yanıtını veririz. Bu da, virüsün artık bilgisayarımıza bulaştığını ve geri dönüşü zor olan bir yola girdiğimizi gösterir.

# NOD32:

Kaspersky gibi bir etkili olmasına rağmen kullanımı daha kolay ve pratiktir. Virüslerin derecesine göre bize silinip silinmemesi gerektiğini sorar. Bilinen ve sisteme en çok zarar verebilecek virüsleri neredeyse bize hissettirmeden siler. Sürekli ve uzun süren güncelleştirmeleri ile kullanıcıların sabrını taşırsa dahi, kullanım kolaylığı ve virüslere karşı tutunduğu tavır ile çoğu kullanıcının vazgeçilmezi ve avantajıdır. NOD32 bir nebze sistemi korumaya yönelik çalışsa da, internet üzerinden gelen virüsleri engellemek için Kaspersky yazılımları kadar iyi etkili olamayabilir.

# AVG:

İşine karışılmasını sevmeyen kullanıcıların mesafeli durması gereken bir Anti-Virüs programı olmasına rağmen, kısa ve etkili tuttuğu güncelleme süresi ile pekte bilinmeyen bir program.yeni sürümlerinde devre dışı bırakma özelliği bilmeyen kişiler tarafından dakikalarca aranabilir . Fakat, internet koruması ile kaspersky’ı solda bırakacak bir olduğu söylenebilir.

# AVAST:

Donanımsal olarak bilgisayarı yetersiz olan kullanıcılar için bilgisayarı yavaşlatmayan bir Anti-Virüs programı. Bilinen en büyük özelliklerinden bir tanesi sesli uyarı sistemidir. Diğer Anti-Virüs programlarına göre bilgisayarı tarama hızı daha iyidir. Fakat son çıkardığı sürümlerde gördüğümüz kadarıyla virüsler ile çok fazla haşır neşir olup, komutları tam anlamıyla uygulayamamakta. Bulduğu virüsleri sormadan silme özelliği olsa dahi, sorduğu zaman sil komutuna yanıt vermeyerek virüsü silmemesi ve ardından defalarca aynı uyarıyı vermesi kullanıcıların canını sıkabilir.

# AVIRA

Bir çok Anti-Virüsün birbirlerine benzerliğini görmek mümkün, fakat en iyi Anti-Virüsü arıyor olacaksak gitmemiz gereken yer; Pekte bilinmeyen ve çoğu kişinin varlığından bile haberdar olmadığı ” Avira ” isimli Anti-Virüs programı. Peki ” Avira ” nedir?

Avira, paralı özelliği olsa dahi ücretsiz ve sınırsız kullanma hakkıyla bile diğer bütün Anti-Virüsleri sollayabilir. Belleğinde, 230.000’den fazla Virüsü barındırır. Kullanımı kolay, güncellemeleri kısa ve basittir. Virüs Guard özelliği ile internetten indireceğiniz dosyaları siz indirmeden tarayarak indirme işleminin devam edip etmeyeceğine karar vermenizi sağlar. Donanımsal olarak yetersiz bilgisayarları zorlamaması ve virüslere anında müdahale etmesiyle yeni dönemde virüslere karşı oldukça güçlü tavır takınan bir programdır.

Not: Yukarıda ki yazı bir tavsiye değildir. Kendi tecrübelerimiz sonucu hazırlanmıştır. Sahip olduğunuz donanım ve işletim sistemine göre yazılımların reaksiyonları değişebilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi içi sizi formumuza bekleriz. Forum için tıklayınız.