in

Bilgisayar iPhone’mu Görmüyor! [Çözümü]

iPhone‘nuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayarak iTunes aracılığı ile telefonunuzu yedekleyebilir, resimve videolarınızı bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Bilgisayarınızda iTunes yüklü değilse iTunes Programını bilgisayarınıza indirmek için TIKLAYINIZ veya Microsoft Store’dan indirin (Windows 10 için).

iPhone, iPad veya iPod cihazınızı bilgisayarınıza USB (şarj) kablosuyla bağladınız lakin iTunes programınız cihazınızı görmüyorsa anlatacağımız bir kaç adımda bu sorunu çözebilirsiniz.

iPhone’da 3D Touch Açma ve Kapatma [Nasıl Yapılır?] Yazımıza Göz Atın.

iTunes’in iPhone’i Görmemesinin Sebepleri

iPhone‘nuzun iTunes tarafından tanınmamasının nedenleri;

USB kablosunun veya bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı portu gibi fiziksel bir sorun olabilir.

İPhone bağlantı noktanızın yani telefonun şarj yuvasının toz yada kirli olmasından temassızlık yapıyor olabilir.

Bilgisayar veya iPhone yazılımınızla ilgili bir sorun olabilir.

 

iTunes iPhone’i Görmediği Zaman Ne Yapılmalı ?

iPhone’nuzu iTunes’a USB (şarj) kablosuyla bağladığınız zaman bilgisayarınızın cihazı görmeme nedenleri bilgisayarınızdan kaynaklı olabilir.

iTunes’un bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. iTunes yüklü değil ise bilgisayarınız telefonunuzu tanımaz. iTunes’u Apple web sitesinden ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda iTunes yüklü değilse iTunes Programını bilgisayarınıza ücretsiz indirmek için TIKLAYINIZ veya Microsoft Store’dan indirin (Windows 10 için).

USB kablonuzu kontrol edin. Kullandığınız USB kablosunun iyi durumda olduğundan emin olun. Yıpranmış veya kopuk kablolar şarj yapsa da bağlantı problemleri yaşatabilir.

Orjinal Şarj Kablosunu kullanmanız gerekmektedir. Piyasada ki her  USB kablosu cihazınızı şarj yapmaktan öteye götürmemektedir.

İPhone’unuzun şarj kablo soketini ve telefonun şarj yuvasını kontrol edin. Tozlanmadan dolayı temassızlık yapabilir. Temizlemek için kuru bir şekilde, sulu boya fırçası veya yumuşak bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki USB portlarını kontrol edin. Farklı USB portlarınıda deneyebilirsiniz. Eğer işe yararsa, çalışmayan yada sorunlu bir USB portunuz olabilir.  Yazılımsal bir problem ise Aygıt yöneticisinden onarabilirsiniz.

USB çoklayıcı kullanıyorsanız, çıkarın iPhone’unuzun kablosunu direk bilgisayarınıza bağlayın. USB çoklayıcı cihazınız ve bilgisayarınız arasında bir bağlantı sorunu olabilir.

 

Bilgisayarınızı yada iPhone’unuzu yeniden başlatın. Telefonunuzdaki kurduğunuz bir uygulama da iTunes’un düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp öyle deneyin.

Telefon kilidinin açık ve Ana ekranda olun. 

 

Bilgisayarınızdaki iTunes sürümü güncel değilse bundan dolayı da iPhone’nuzu tanımayabilir.

iTunes Programını bilgisayarınıza ücretsiz indirmek için TIKLAYINIZ veya Microsoft Store’dan indirin (Windows 10 için).

 

 İPhone’unuzu bilgisayarınıza ilk kez bağlıyorsanız, Giriş ekranınızda bu uyarıyı “Bu Bilgisayara Güven” görmelisiniz. Bu uyarıyı gördüğünüzde bu uyarıyı onaylayın.

Yanlışlıkla Güvenme dediyseniz telefonunuzun Ayarlar Genel  Sıfırla Konum ve Gizlilik ayarlarını sıfırlayın . iPhone’nuzu bağladıktan sonra bu uyarıyı tekrar göreceksiniz. “Bu Bilgisayara Güven” seçeneğini seçiniz.

 

iTunes’i kaldırın ve yeniden yükleyin. iTunes programında bir problem varsa kaldırıp yeniden yüklemek sorunu çözebilir.

Soru ve görüşlerinizi yorum bölümümüzden bildirebilirsiniz.

 

 

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir