Endüstriyel Mekanik Nasıl Çalışır ?

Klima Bakımını Yaptırdınız mı?

Eğer aracınız varsa, havaların ısınmaya başladığı bu günlerde klima bakım vakti gelmiş demektir. Mevsim koşulları itibari ile daha yoğun bir şekilde kullanmaya başlıyacağınız klimalarınıza bakım yaptırmanız sizi ciddi masraflardan kurtarabilir. Nasıl bakım yaptırcağınız konusuna detaylı bir şekilde girmeden önce araç klimalarının yapısı nedir ve nasıl çalışır konusunda sizleri biraz bilgilendirmek istiyoruz.

# Araç Klimaları Nasıl Çalışır ? Yapısı Nasıldır ?

Taşıtlar için kullanılan klimalar bir kaç temel parçadan oluşurlar. Kondenser – fan , evaporatör – blover  ve kompresör gibi temel yapılar klimalar içinde kullanılır. Tüm bu ekipmanların yanında özel bir gaz kullanılır. Bu gazlar soğutma akışkanı adı ile anılırlar. Soğutma akışkanı olarak kullanılan gazlar ;

Freon 407c

Freon 410A , 407c nin muadili olup 407c nin yerini almıştır. Verim olarak 407 c den daha iyidir.

Freon 12

Freon 12′ nin F11 , F12 , F13 , F22 , F502 gibi türevleri olup bileşiklerinde C , Cl ve F bulunur. Klimalarda soğutma akışkanı olarak bu gaz kullanılır. F12’nin atmosferik basınç altında kaynama noktası –29,8 °C , donma noktası –157,78 °C ‘dir. Yoğunluğu atmosferik yoğunluktan fazladır. Renksizdir.

Soğutma nasıl olur ? Klimalar bulundukları ortamdan sıcaklığı soğurarak ( emerek ) o ortamı soğuturlar. Soğutma prensibi de herkesin defalarca karşılaştığı temel bir prensibe dayanır. Sıvı halde ki bir madde gaz haline geçerken ortamda ki ısıyı soğurur. Bu soğurma sonrası ortamda ki sıcaklı azalmış olur. İşte temel prensip budur. Yağmur yağdığında eğer ıslanırsanız fazlaca üşümeye başlarsınız. Burada da temel prensibimiz devreye giriyor. Üzerinizde ki sıvı su gaz fazına yani buhar fazına (durumuna) geçerken üzerinizdeki ısıyı soğuruyor. Haliyle üşüyorsunuz.

Peki Klimalar Nasıl Soğutur ? Aslında çok basit bir yöntemle. Kompresör sıcak ve gaz fazında ki soğutma akışkanının basıncını artırır. Akışkan kondenserden geçerken üzerindeki sıcaklığı kondenser ve ona üfleyen fan yardımıyla hızlıca dışarıya verir. Bu esnada ortam sıcaklığına yaklaşan gaz sahip olduğu basınç yardımıyla sıvı faza geçer. Sıvı faza geçmiş olan gaz genleşme valfi yarımıyla basıncının daha düşük olacağı evaportör ortamına geçer. Evaporatör ortamından geçme esnasında sıvı olan gaz düşük basıncın da yarımıyla ortamda ki ısıyı emerek tekrar gaz fazına geçer. İşte evaporatör de bu soğurmayı aracımızın içindeki havadan yapar. Genleşme valfi yardımıyla gaz tekrar kompresöre verilir. Kompresör tekrar gazı basınçlandırıp   kondensere basar. Bu süreç bu şekilde tekrarlayıp gider. Klimalar ayrıca araç içindeki nemi de ayarlayabilirler. Nem ile hissedilen sıcaklık birbirleri ile direkt ilintili değişkenlerdir.

# Araç Klimalarına Nasıl Bakım Yapılır ?

Eğer aracınızın klima bakımlarını yaptırırsanız ciddi masraflardan  daha olmadan korunmuş olursunuz.

– Klima gazının yeterli ve temiz bir şekilde aracınızda bulunması lazım. Bu sebepten klima gazını temizlenmeli ve eğer eksik ise ilave ettirmelisiniz. Diğer koşulda kompresör ve diğer elemanlara aşırı yüklenilecek ve hatta klimanızın performansı ciddi anlamda düşecektir.

– Kondenserinizi her yıkamaya gittiğinizde mutlaka yıkatın. Üzerine böcek, toz ve bitkisel artıklar yapışabilir. Bu sebepten klima gazı daha sıvı faza geçebilecek kadar bile soğuyamayabilir. Bu durumda klimanız yetersiz performansla çalışacaktır. Hatta aşırı ısınacak gazın etkisiyle kompresörünüze veda etmek istemezsiniz.

– Klima kompresörleri de içinde bir miktar yağ bulundurmaktadırlar(mili gram’ lar mertebesinde). Bunu da aklınızda bulundurun.

– Polen filtrelerinizi değiştirmeyi unutmayın. Diğer koşulda klima içeriye yeterli soğuk havayı veremeyecektir. Bunun yanında tozlu ve pis bir havayı araç içinde solumak zorunda kalacaksınız.

Araç klimaları gerçekten ciddi masraflar açabilecek sistemlerdir. Kaliteli ve daha az masraflı bir kullanım için bakımlarına ve kullanım kurallarına uyamanızı tavsiye ederiz. Bakımlarını da uzman kişi ve kurumlara yaptırmanız aldığınız bakım hizmetinin kalitesini arttıracaktır.

# Klima Kullanımı Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

– Kış aylarında da zaman zaman klimanızı çalıştırmanız faydalı olacaktır. Kışın da klimanızı kullanırsanız klimanızın nem ayarlama özelliğinden faydalanarak camlarda buğu oluşmasını önleyebilirsiniz.

– Klimanızdan alışık olmadığınız ses veya kötü bir koku geliyorsa klimanızı kapatıp derhal bir servise gösteriniz.

– Klima kullanımı esansında aracınızın çekişinin bir miktar azalacağını unutmayınız.

– Bakım ve kontrolleri işin ehli kişilerce yapıldığına emin olunuz.