Haber Teknoloji Televizyon

Apple Tv Sizi Çok Şaşırtabilir

Teknolojinin trendini sizler için tutmaya devam ediyoruz. Teknoloji dünyasının devlerinden Apple’ ın televizyon konusuna el atacağına dair haber ve söylentiler artık ayyuka çıkmaya başladı. Bizde bu konuyu sizler için araştırdık.

Sosyal medya ve internette bu yönde haberler duyulmaya başlandı. Bu duyumların gerçek olma olasılığının yüksek olması sebebiyle bu konuda sizleri bilgilendirelim istedik. Söylenenlere göre birkaç yıldır bu konuda ciddi çalışmalar yapılıyormuş. Bizde bu doğrultuda yorumlarımıza başlayalım.

Apple TV De Nasıl Bir Devrim Yapar ?

Cep telefonunda yaptıkları devrimin etkilerinin Dünyaya dalga yayılması daha dündü. 2008 yılında cep telefonunun bilgisayarlarla hibrid bir hale gelmesi ortaya akıllı telefon kavramını çıkardı. Bu devrimi gerçekleştiren ve tüm piyasa ve kullanıcı yönelimlerini derinden etkileyen şok dalgalarını ortaya çıkaran bir anlayışın tv de ne gibi devrimler yapacağına kafa yormak gayet normal. Apple ‘ın tv üretmesinden çok beklentiler ne gibi bir platform ortaya çıkacak , tv kavramı hangi yöne gidecek gibi sorulara odaklanıyor.

Peki Neler Değişebilir ?

Bir çok teknoloji firması genelde bilindik bir gelişim süreci izler. Apple ‘ın “Farklı Düşün “ sloganıyla yola çıkıyor olması televizyon kavramında da bir çok şeyin değişebileceğini işaret ediyor.

Teknik Trend Ne Diyor ?

-Görüntü olarak daha kompakt ve kendine has bir karizma bekleyebiliriz. Devasa ekran genişliklerinden çok şık bir tasarım ve yenilikçi teknolojiler beklemek gerekiyor.

-El kol hareketlerine göre kumanda edilebilen bir televizyon olabilir ; görüntü işleme teknolojileri gelişti. Göz çukurunu takip eden algoritmaları bile üretmek artık gayet basit. Bir adet kamera ile basit parmak hareketlerini algılayabilen bir görsel kumanda rahatlıkla geliştirilebilir. Baş parmağınızla televizyonuza komutlar gönderebilirsiniz. Bunun daha kullanıcı versiyonu beklenebilir.

-Siri ile televizyon açılıp kapatılabilir ? Bu teknolojiyi de kullanmaları beklenebilir.

-İnternet ile daha içli dışlı bir televizyon beklemek gerekiyor. Yayınların bile artık internet üzerinden dağıtılmaya başlandığını gördüğümüz günlerde bu gayet normal bir beklenti.

-Olurda üretilirse Apple Tv !nin ismi ne olur acaba ? iTV yakışır !

Özetle : Kullanıcı ile daha içli dışlı, internet ve  bilgisayar dünyasına daha akuple bir hibrid platform gelebilir !

Zaman bunların hepsini gösterecek. Ama Apple ‘ın televizyon üreteceğinin söylentisi bile ciddi beklentiler doğuruyor.  Eğer olursa piyasaya çıkış tarihi olarak 2013 sonu 2014 başı gibi bir tahmin yapalım. Belki Steve Jobs ölmeseydi bu daha erken bile olabilirdi.