in , , ,

Apple Iphone 11 Yakında (yarın) Geliyor

iphone 11

Iphone 11 salı günü lansmanı yapılarak tanıtılacak. Peki akıllı telefon pazarında ki liderleğini neredeyse diğer markalara kaptırmış olan iphone için bu seri yeni bir trend olacak mı yakında göreceğiz.

Yukarıda ki resim iphone 11 ‘in resmi değil öncelikle. Şu an ne gibi bir şey olacak pek bir fikrimiz yok bazı tahminlerde bulunabiliriz.

# Iphone 11 nasıl bir akıllı telefon olacak ?

Genel beklentiler pek bir süpriz olmaz ise aşağıda ki gibi olacak.

Daha hızlı bir işlemci kullanacağını tahmin etmek yerindeolacaktır. A13 İşlemci bekleyebiliriz.

3 adet kamera ile geleceği söylentileri var. Belkide derinlik algısı içeren resimler çekecektir. Diğer koşulda bunun 4 kameradan fazlalılığı yok ! 

Biz kamerasının telefonun arkasında çıkıntı halinde olmamasının çok iyi olacağını ümid ediyoruz. Ayrıca Huawei nin 4 kameralı modelleri dahi piyasaya çıkarmış olması kamera konusunda Iphone ‘un nasıl bir adım atabileceği cidden merak uyandırıyor.

Yapay zeka konusunda google asistanın önemli bir yol alması sonrası siriyi biraz kapı arasında kaldı gibi. Bu modelde siriye dair dikkat çekici bir şey beklemek zor gibi.

Farklı renk kombinasyonları ile daha estetik bir görüntü beklemek doğru olacaktır.

Hazıfa olarak artık 512 gb gibi rakamları görmek sürpriz olmayacaktır.

IOS 13 muhtemelen olacaktır !

Fiyat peki ? Tabiki Amerika da 1000 dolar dan piyasaya çıkacaktır.

Özetle: Bizce beklenen bir dağ yok !

# Iphone 11 Apple in pazar kaybını durdurabilirmi ?

Çok klasik olacak ama Steve Jobs ‘un mantalitesi yine Apple computerlerin trend olması sonrası terk edildiğinde Apple computer direkten dönmüştü. Gidişat Steve ‘in Apple dan uzak durduğu hatta bir ara şirketten uzaklaştırıldığı dönemdeki gibi kazancı maksimize etmeye odaklanmış gibi. Steve ‘in “en iyiyi en uygun fiyata ben satarım” düşüncesi tasarım ve yenilik heyecanı ile Apple ‘ı bu noktalara taşımıştı. Hatta ipod ‘un rekabetçi fiyatı sayesinde insanlar ara bir yazılım ile bir cihaza müzik atmayı öğrenmiş hatta buna alışmıştı ki bu da daha sonra iphone ların kullanımı ( verilerin aktarılması vs) için bir nevi eğitim olmuştu. Bu arada ipod ların fiyatı gayet makuldu.

Sirinin varlığı dahi müşteri yada potansiyel müşterilerin dikkatini çekmiş ve bu satış olarak mutlaka geri dönmüştü. 

Özetle: Steve Jobs ‘un sunum tarzı ile Iphone ‘un 11 (inci) modeli mudavimleri dışında bakalım kimin ilgisini çekebilecek ama beklentinin çok yüksek olmadığı fikrindeyiz. Çünkü geçmişe dair beklentiler veya modeller bu beklentileri biraz törpüledi. Steve yeni bir şeyler değil , yeni ve kitleleri kendisi gibi heyecanlandıran şeyleri sunuyordu. 

Yinede Iphone pazarın lider satıcısı değil ama hala lider oyuncusu. Bir şeyler beklemek hala doğru ama bu lansman Nokia deneyimine sahip Düyamız için belkide kırılma noktası olabilir ?

Iphone yada Apple Yapay Zekanın Neresinde ?

Iphone ‘un siri sonrasında daha doğrusu Steve sonrası yapay zeka ve türevleri hakkında kayda değer bir yol aldığına dair bir veriye biz rastlamadık. Bu konuyu detaylıca düşünürseniz eleştirilerimize hak verebilirsiniz. 

Konvasyonel teknolojilere en iyi kamera , en iyi batarya , en düşük fiyat gibi konularda rekabet ederek yaklaşmak bir pazar anlayışı olabilir ama satışları bireysel ilgiye dayanan bu yöntemin yanlış bir kitlesel yön eylem değerlendirmesinde sonucun Nokia ‘nın cep telefonu pazarında ki radikal gerileyişinin çok hızlı olacağının ciddi bir örneğidir.

Burdan yazmak kolay ! Sen söyle ne yapsınlar ? Derseniz !

Güzel soru !

İnsanlar akıllı telefon kullanırken priz kovalamak istemiyor. Bu sebeple batarya kapasitesini bir fiyatlama politikası olarak değil müşteriler için çözülmüş bir problem haline getirmeliler. 4000 mA saat lik bataryalar veya cihaz / bekleme süresi bu olacak bataryalar standart olarak tesis edilmeli.

Iphone aldığınızda itunes yazılımını da öğrenmek zorundasınız. Bu zorunlukluk olmamalı. Bunu halledecek teknoloji şu an mevcut. Ipod ile itunes üzerinden müzik yüklemeye çalıştığım zamanları hatırlarken bu hiç iyi bir anı olarak zihnimde yer etmemişti. 

Fiyat potikası Steve ‘in politikası gibi olmalı. Fix 1000 dolar ile nereye kadar !

Güvenlik temelli yaklaşımın ortaya çıkardığı kısıtlar ile bunun sağladığı avantajlar artık bir çok kişinin dikkatini çekmiyor çünkü diğer platformlarda bu riskler artık eskisi kadar yok. Bu yüzden orta vadede bunun ticari karşılığı artık olmayabilir.

Birde yeni bir şeyler , heyecan verici farklı teknolojiler olmalı. Ne bilim ! mesela uzun yıllar önce gözün kör noktasına direkt görüntüyü düşüren ve bilim ödülü almış olan bir teknolojiyi telefona uyarlayabilir.  Bu şekilde karanlıkta bir filmi direkt ekrana bakmadan tam göz görüş açısıyla bize izletebilecek bi telefona bırakın 1000 doları meraktan 2000 dolar vermeyi bile düşünebilirdim.

 

Bakalım ortaya ne çıkacak. Iphone lansmanı sonrası cihazı bu sefer gerçekten sadece bilinen özelliklerine göre değerlendireceğiz tabiki.

What do you think?

2 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir