in , , , , , ,

Android mi ios mu?

2019 yılı itibari ile mobil cihazlarda genelde “ANDROID” ve “IOS” kullanılıyor. Bu ikisinin de kendine has özellikleri , avantajları ve dezavantajları var.

Android açık kaynaklı bir yazılım olup yine açık kaynaklı bir yazılım temelinde oluşturulmuş ve her hangi bir telefon markasının kullanabileceği bir marka. Firmalar kendi telefonlarının teknik özelliklerine göre android yazılımını özelleştirip telefonlarında kullanıyorlar. Bu anlamda android tek bir yazılım olmaktan öte bir çok telefon ve mobil cihaz için özelleştirilmiş yani uyarlanmış bir sistem.

iOS apple firmasının sadece kendi telefonları için geliştirdiği bir işletim sistemi. Bu anlamda apple işi kendi alışkanlıkları içinde daha ziyade güvenlik ve stabilite yani sistem şişmeden , yavaşlamadan ve virüslerden etkilenmesin mantığı ile temellendiriyor. Apple kendi telefonu için kendine has bir işletim sistemi yazmış ve yazıyor da diyebiliriz. Karşılaştırma yaparken haksızlık etmemek anlamında karşılaştırılması gereken aslında android yüklü x telefon markası vs ios telefon şeklinde olmalı ama neredeyse imkansız. O yüzden telefon alırken android vs ios değilde android yüklü x marka vs apple ios sürümü karşılaştırın deriz. Yazılarımıza ilgi ölçüsünde vakit ayırabiliyoruz. İlgi çok olursa belki motivasyonla bire bir karşılaştırmalarda yapabiliriz 🙂

Android ‘ in avantajları neler ?

 Açık kaynak kodlu olduğu için dosya sistemine istediğiniz anda ve direkt usb üzerinden özel bir uygulama olmadan erişebilirsiniz. Bu şekilde dosyaları silebilir , ekleyebilirsiniz.

 Yine açık kaynaklı olması sebebiyle üretilmiş olan milyonlarca uygulamadan istediğinizi yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

 Telefon firmaları istediği gibi yazılımları kendi cihazlarına entegre ettikleri için farklı telefonlarda farklı android tasarımları görebilir ve böylece yazılımdan daha çok telefon markasına bağlı olursunuz.

Özetle daha özgürsünüz.

IOS ‘ nin avantajları neler ? 

 Apple tarafından her telefona özel geliştirildiği için telefon & yazılım uyumu daha çoktur. Bu anlamda daha kullanışlıdır.

Telefon bazlı bakarsak cihazlar daha stabildir.

 Uygulamaları daha sıkı kontrolden geçtiği ve dosya sistemine erişim özel bir yazılım ile kontrol bir şekilde yapıldığı için virüs ve zararlı yazılımlara göre daha güvenlidir.

Özetle daha güvendesiniz.

 

Android ‘ in dezavantajları neler ?

 Yine açık kaynaklı olması sebebiyle üretilmiş olan milyonlarca uygulamadan riskli ve kötü niyetli olanlara denk gelebilirsiniz.

 Telefon firmaları istediği gibi yazılımları kendi cihazlarına entegre ettikleri için farklı telefonlarda farklı android tasarımları görebilir ve böylece yazılımdan daha çok telefon markasına bağlı olursunuz. İşte bu yüzden her telefonda adroid için aynı performansı alamayabilirsiniz. Kısacası performans telefonun kendisine bağlı hale gelir.

Daha riskli ve android telefon alırken telefon ile yazılımın performansını birlikte değerlendirmek zorundasınız. Yani bu android mi sorusunu değil ! Bu telefonun android sistemi stabilmi ve düzenli güncelleniyormu sorusunu sormanız gerek !

Özetle performans ve yazılım güvenliği hakkında daha risktesiniz.

 

IOS ‘ nin dezavantajları nelerdir ? 

 Gelişimi android kadar hızlı değil. Yani süreki yeni bir şeyler olsun diyorsanız iş biraz sıkıntı.

Dosyalara özel bir yazılım ile erişmeniz gerek. Buda her zaman her yerde bu yazılımın kurulu olduğu bir bilgisayar ihtiyacı doğurur.

 Uygulama miktarı görece daha kısıtlıdır.

Özetle daha kısıtlısınız.

IOS mu ? ANDROID ‘ mi ? Hadi Sende Buna Cevap ver ! Tıkla ve seçim yap

Bu sorunun cevabı aslında sizde. Nasıl bir kullanıcı olduğunuz sorusu ile alakalı. Eğer ben özgür ve sürekli yeniliği ve risk almayı seviyorum derseniz android , yok ben sağlamcıyım öyle her şey ile uğraşamam diyorsanız ios.

Şimdi sıra sizde. Eğer vaktiniz var ise sorularımıza kısa cevaplar verip diğerlerinin verdiği cevaplarıda görebilirsiniz.

 

What do you think?

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir