Bilim Teknik Video

ABS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ABS

Anti-Lock Break System denilen bu fren sistemi sizin aracınızın istediğinizde olduğu yere çakılıp kalmasını sağlamaz. ABS sistemi tamamen sürücü odaklı bir sistemdir. Kendi başına bir şey asla yapamaz. Normal fren sistemli bir aracı düşünürsek, siz ani bir şekilde fren pedalına bastığınızda fren basıncının yükselmesiyle aracınızı frenlediğiniz yönde kayma başlar ve aracın tekerleri resmen kilitlenir. Direksiyonu çevirseniz bile kayma tek yönde devam eder ve eğer yeterli mesafe yoksa çarpışma kaçınılmazdır. Burada normal frenin ani frenlemede ne kadar tehlikeli olduğu anlaşılmaktadır. Bunun farkına erken varan Alman mühendislerin geliştirdiği ABS sistemiyle ise, siz ani bir hareketle fren pedalına yüklenirseniz fren kumanda sistemi bu hareketi algılar. Sonra da tekerlere fren uygulamaya başlar fakat bunu birden yüklü bir şekilde yapmaz. Her tekerin dönme hızına göre belli miktarda fren uygulayarak tekerlerin bloke olmasının önüne geçer. Tabii ki burada iş bitmemektedir. Ani olarak yavaşlayan aracı kaza yapmadan kurtarmak sürücünün elindedir. Sürücü ABS ile frenleyen aracın direksiyonunu panik yapmadan kullanarak; aracı, karşısına çıkan engelden kurtarmalıdır.

Normal fren sistemi ile ABS sisteminin duruş mesafesini karşılaştırırsak; ıslak ve karlı, buzlu şartlarda ABS daha çabuk durur. Normal fren sistemi tekerleri bloke ettiğinden kaymaya başlayan araç kaygan zeminde daha çok kayar. Kuru, uygun zeminlerde ise sürtünme maksimum olduğu için Normal Fren Sistemi ABS’ ye göre çok küçük bir farkla da olsa daha çabuk durur.

Araçta hangi fren sistemi olursa olsun kaza yapmadan aracınızı durdurabilmek tamamen sürücünün elinde olan bir durumdur. Takip mesafesi, hava ve yol şartları gibi kıstaslara dikkat etmek ölümcül derecede önem arz etmektedir.

ABS fren sisteminin temel mantığı ; aracın tekerlerinin kilitlenmesini önleyerek , sürücünün aracın hakimiyetini kaybetmemesini sağlamaktır. Sürücüye düşen ise bu esnada aracı hızı ve kontrollü bir şekilde durdurmaktır.

ABS nasıl bir elektromekanik sisteme sahiptir ?

Sistemin temel elemanı tekerlerin dönüşünü izleyen sensörlerdir. Her tekerde bulunan bu sensörler yardımıyla sistem tekerlerin dönüp dönmediğini takip eder. Eğer kilitlenme söz konusu ise freni biraz gevşetip dönmesini sağlar. Bu işlemlerin saniyede yüzlerce kez yapıldığını söylemek sistemin ne kadar hızlı çalıştığını izah edebilir. ABS devreye girdiğinde hissedilen titreme ise frenlerin kavrayıp bırakmasından kaynaklanan titremedir. Bu titreme anormal bir durumdan öte gayet normal bir durumdur. Bu sensörlerden gelen sinyalleri alan ve frenleme hakkında karar veren ünite ise ECU (electronic kontrol unit) dur.

ECU

Tekerler üzerinde ki sensörler

Fren tertibatı

Bu kadar yazı çiziden sonra size aşağıda ki video yu izlemenizi öneririz.

Teknik Trend Ne Diyor ?

ABS araçlarımızda ki güvenlik risklerini azaltıyor ama unutulmaması gereken bir şey var ! Gelişen sistemler can güvenliğimizi artırıyor ama bu ve benzeri sistemler riskli ve tehlikeli araç kulanımı sonrası ortaya çıkacak her türlü tehlikeyi bizden uzak tutmaz. Bu yüzden trafikte dikkat ve kurallara uymak en önemli güvenlik önlemidir.