in ,

3D Görüntü Nedir ? Binoküler Vizyon

3D filmler 1950 yıllarında yoğun olarak çekildi ve izlendi. İlk 3D film 1922 yılında çekildi. Bu teknolojinin yeni olmadığını bu tarihlerden yola çıkarak söyleyebiliriz.

Öncelikle 3D görüntülerin temelini açıklamak açısından bir takım tanımlamalar yapacağız.

Binoküler Vizyon Sistem ;

İnsan gözü muhteşem bir binoküler vizyon sistemine sahiptir. 2 gözümüz yardımı ile iki ayrı görüntü beynimize ulaşır. Bu iki ayrı görüntü arasında ki farklılıklar beynimiz tarafından işlenir ve nesnelerin derinliği tespit edilir. Bu sayede insan 5 ila 6 metreye kadar nesnelerin mesafelerini kesin bir şekilde tayin edebilmektedir.

 

İnsan gözlerinin her biri nesnelere farklı açılardan bakmakta ve farklı açılardan baktığı içinde farklı görüntüler almakta. Bu görüntüler arasında ki farklılıklar çok olmamakla beraber var olan farklar sayesinde beyin nesnelerin derinliğini tayin edebilmektedir.

Evet buraya kadar şu temel gerçekliği öğrendik ; eğer 3D görüntü elde etmek istiyorsak en az iki farklı görüntümüz olmalı ve bu görüntüler birbiriyle ilişkili görüntüler olmalıdır. Binoküler derinliğe sahip görüntüleri gözlerimize doğru bir şekilde ulaştırmak için kullanılan iki farklı yöntem vardır.

Bunlardan birincisi ;

Kırmızı/Yeşil veya Kırmızı Mavi Filtreleme Tekniği

Bu gözlüklerin nasıl mavi veya kırmızı olupta ikisinden baktığımızda normal bir şeyler gördüğümüzü merak etmeyen olamamıştır.

Ekranda iki farklı görüntü vardır. Birincisi mavi ikincisi ise kırmızı renk tonlarındadır. Bu iki farklı binoküler görüntü bu gözlüklerden geçerken kırmızı tonlu görüntü sadece mavi filtreden geçer. Mavi tonlu ise sadece kırmızı renkli gözlükten geçer. Bu renkli gözlüklerin her bir çerçevesi bir nevi filtre görevi görür ve gözlerimiz bu iki farklı görüntüyü ayrı ayrı almış olur. Binoküler görüntüler beynimiz tarafından işlenir ve üç boyutlu görüntü oluşmuş olur.

Bu tekniğin çok basit olmasına karşı bazı ciddi handikapları da vardır. Bunlar ciddi oranda görüntü kaybına yol açmakta ve görüntü kalitesini azaltmaktadırlar. Bu oran % 50 leri bulabilmektedir. Bu sebeblerden sinema sektöründe tercih edilmemektedir.

Polarizasyon Tekniği

Bir diğer 3d görüntü yöntemide polarizasyon tekniğidir. Polarizasyon tekniği genelde sinema sektöründe kullanılmaktadır.

Polarizasyon Nedir ?

Polarize edilememiş görüntü sinyalinin en önemli özelliği o sinyalin çevresinde farklı yönlerde polarize olmuş bir çok sinyalden oluşur. Bu sinyalleri bir takım filtrelerden geçirip belli yönlere polarize edilmiş görüntüler oluşturabiliriz. Bunu daha iyi izah etmek için aşağıdaki görüntüye daha yakından bakalım.

Polarize Görüntü Filtreleri

Solda göründüğü üzre polarize görüntü elde etmek için iki adet filtre kullanıyoruz. Yatay ve dikey filtre. Bu filtrelerle oluşturulmuş görüntü yine bu filktrelere sahip gözlükler tarafından izlenir.Yatay ve dikey polarize çerçevelere sahip bir gözlük takarsak, bir çerçevesi sadece yatay polarize görüntüyü , diğeri ise dikey polarize görüntüyü geçirecektir.

Bu şekilde binoküler görüntü iki ayrı göze olması gerektiği gibi ulaşacaktır. Bu yöntemle sinemada 3D filmleri izleyebiliyoruz. Bu yöntem ise görüntü kalitesinde ciddi olabilecek sıkıntılara yol açmamaktadır.

Aşağıda ise polarize görüntü yardımıyla oluşturulan bir sinema sistemi tasviri mevcuttur.

İki adet özel projektör yardımıyla oluşturulan iki farklı binoküler görüntü aynı ekrana yansıtılmakta ve izleyicide polarize filtreli gözlükleri yardımıyla bu 3D filmi izleyebilmektedir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir