Bilgisayar Arızaları İçin Mükemmel İpuçları !

58
Yayın tarihi 12 Aralık 2011 Teknoloji

Bilgisayarlar hassas ve kompleks cihazlardır. Eğer bilgisayar kullanıcısı isek onun hakkında bildiğimiz her detay bir gün karşımıza çıkabilir. Bu açıdan bakıldığında bir çok insan bu kompleks cihazlara korkulu gözlerle bakmaktadır. Bu korkuya cihazın kompleks olması sebeb oluyor olsada bu korkuyu aşağıdaki bilgiler ile bir nebze  azaltıp kendi işimizi kendimizin görmesini sağlayacak bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bilgisayar arızaları için yazdığımız bu yazıyı okumadan önce bilgisayar donanımlarına ilişkin detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. “Bilgisayarınızın Temel Donanımları Nelerdir ? Öğrenmek İstermisiniz ?” yazıya gitmek için lütfen tıklayınız.

Aktif bir bilgisayar kullanıcısı iseniz bilgisayar arızaları ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Peki böyle bir durumda ne yapardınız?  Bilgisayarınızı yüklenip bilgisayarcının yolunu tutmaktan başka bir seçeneğiniz olsun istiyorsanız yazımızın detaylarını okumaya başlayabilirsiniz. Bu yazının her bir kelimesi tecrübeler sonrasında yazılmıştır. Denenmiş ve görülmüştür.

Bilgisayarlarda Ne Tür Arızalar Çıkar ? Sebepleri Nelerdir ?

Bilgisayar da ortaya çıkana rızalar belli başlı arızalardır. Bunları başlıklar altında inceleyelim.

1 – Ekran ve Görüntü  İle İlgili Bilgisayar Arızaları ;

Bilgisayar monitörünüzün üzerinde bir takım izler ve lekeler beliriyor ise sürekli açık kalan monitörünüzün pikselleri aynı görüntüyü sürekli göstermekten bozulmuş demektir. Bu izler daha önce sürekli açık kalmış görüntüye dair izlerdir. Bu noktaya gelmiş bir monitörü tamir etmek gibi bir şansınız pratik olarak yoktur.

Monitörünüze gelen görüntü olması gerektiğinden kalitesiz mi ? Ekran kartınız ve monitörünüz son derece kaliteli ama buna rağmen bilgisayarınızda olması gereken görüntü kalitesini alamıyormusunuz? Bu durumda aklınıza derhal görüntü kablosu gelmeli. Yuvasına iyi oturup oturmadığını kontrol edin. Her şey normal görünüyorsa yeni ve kaliteli bir görüntü kablosu ile bilgisayarınızı deneyin. Muhtemelen probleminiz çözülecektir. Piyasada ki bazı ürünler ( görüntü kablosu) ihtiyacı karşılamayacak kadar kalitesiz olabilmektedir. Bu durumda aklınıza hiç gelmeyecek sıkıntılar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Monitörünüze gelen görüntü gidip geliyormu ? Renkler bazen sararıyormu? Buna neden olabilecek bir çok etmen vardır. Öncelikle görüntü kablosunun bilgisayara ve monitöre tam oturduğundan emin olun. Eğer soket yerine tam oturmuş ve de kablo sıkıntı çıkarmayacak kadar kaliteli ise iki seçeneğimiz kalıyor. Bunlardan birincisi ekran kartınız ölmek üzere. Bu durumda hemen ekran kartını çıkarın ve üzerinde ki fanın(eğer varsa) rahatça dönüp dönmediğinden emin olun. Eğer dönmüyorsa bilgisayarınızı daha fazla kullanmadan fanı değiştirin. Değiştirmezseniz ekran kartı aşırı ısıdan zarar görecektir(lehim kopması). Ekran kartınız sağlam ise ikinci etken monitörün kendisi olabilir. Bunu anlamak için monitörünüzü elinize alın ve bir tanıdığınızdan rica da bulunarak onun bilgisayarında bunu deneyin. Eğer problem devam ediyorsa monitörünüz arızalı demektir. Bu durumda ise yapacağınız şey basit; monitörü bir servise gönderip onarılmasını sağlamak yada yenisini tedarik etmek.

Bazen ekran kartları hiç ummadığınız arızalara yol açabilirler. Bu kartlar PCI yuvası diye tabir edilen slotlara takılı olduğu arızalandığında ana kartı etkileyip garip sıkıntılara yol açabilirler. Sırf ekran kartı arızaları yüzünden bazen anakartlar bile bilmeden çöpe gidebilir. Bu durumu size kısaca açıklayalım. CPU , ram hatta bilgisayarın yedeğinin bulunduğu hardiski bilgisayara bağlamanıza rağmen bilgisayar bir kaç dakika sorna donuyorsa size tavsiyemiz PCI slotuna takılı ekran kartını çıkarıp bir de ekran kartsız denemeniz. Muhtemelen problem çözülecektir.

Ekran kartı onarımı hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazı için lütfen tıklayınız.

2 – Klavye ve Mause ile İlgili Bilgisayar Arızaları ;

Bilgisayarınız her şeyi ile çalışıyor ama klavye veya mause dan komut veremiyorsunuz ! Bu durumda bilgisayarınızı açıp kapatın. Problem devam ediyorsa mause veya klavyenizin usb giriş portunu değiştirin. Tekrar açıp kapatın. Hala problem devam ediyorsa başka bir klavye veya mause ile deneyin. Eğer başka bir mause veya klavye ile çalışıyorsa fazla vakit kaybetmeden yeni bir mause veya klavye alın. Çünki mause veya klavyeniz bozulmuş demektir.

3 – CPU ile İlgili Bilgisayar Arızaları ;

Bilgisayarınız bir anda donuyormu ? Bilgisayarınız bir anda kapanıyormu ? Derhal bilgisayarın güç kablosunu çıkarın. Kasasını açın ve CPU üzerinde ki fanın rahatça dönüp dönmediğini kontrol edin. Daha da emin olmak için (elektrik şoku konusunda uzman değilseniz lütfen destek alın) bilgisayar kasası açık iken çalıştırın.

Fanın düzgün bir şekilde döndüğüne emin olun. Eğer fan düzgün bir şekilde dönmüyor, aşırı ses yapıyor ise derhal yenisi ile değiştirin.Diğer koşulda iyi soğutulmayan CPU bunları her zaman yapacaktır. Fan konusunda bir sıkıntı olmadığından emin iseniz probleminiz CPU ile ilgili değildir.

cpu ya termal macun uygulaması

CPU çalışırken çok ciddi anlamda ısınır. Bu ısının dışarı atılması için CPU fanı kullanılır. CPU fanı finleri ile cpu arasında ısı iletiminin olması için araya termal macun adını verdiğimiz yarı çamur kıvamında bir materyal sürülür. Bu metaryelin ortalama 2 senede bir değişmesini tavsiye ediyoruz.

cpu ve cpu soğutucu

4 – Ram ile İlgili Bilgisayar Arızaları ;

Bilgisayarınızı açtığınızda “biip” şeklinde bir ses duydunuz! Derhal RAM ‘ın yerine tam olarak oturup oturmadığını kontrol edin. Probleminiz hala çözülmedi ise RAM’ ın takılı olduğu slotu değiştirin. Bu da probleminize çözüm olmadıysa bilgisayarınız boot olurken ekranda RAM miktarını sayan bir bölümü var. Ör: 1956421 kb  gibi bir bölüm görüyorsanız ve bu bölümü bilgisayar tamamlayıp geçiyorsa RAM’ ınız sağlam demektir. Geçmiyorsa yeni bir RAM gerekecektir.

5 - Harddisk ile İlgili Bilgisayar Arızaları ;

İşletim sistemini yükledikten kısa bir süre sonra tekrar çöküyormu ? Mavi ekranlardan ne kadar çaba sarf etseniz de kurtulamıyor musunuz? Hardiski biçimlendirmek isteseniz de bunu yapamıyor musunuz? İşte bu belirtiler varsa harddiskiniz arızalı olabilir. Özellikle işletim sistemleri kendi kendine çöküyorsa (virüs kaynaklı olmadığından emin olarak) harddiskiniz arızalı olabilir. Eğer harddiskiniz arızalı ise genelde onun için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey değerli verilerinizi derhal kurtarmak olmalıdır. Daha sonra o diskten fazla vakit kaybetmeden kurtulun. Diğer koşulda işletim sistemi kurma tecrübeniz istemediğiniz kadar artacaktır.

6 – Güç Kaynağı ile İlgili Bilgisayar Arızaları ;

Güç kaynağınız eğer “switch mode” değilse  arızalanmaması için neden yok diyebiliriz.  Güç kaynaklarının arıza sebebi %90 oranında elektronik kapasitelerdir. Sürekli enerji altında kalan bir bilgisayar güç kaynağı hiç ummadığınız kadar kısa sürede arızaya yol açabilir. Tecrübelerimize göre standart bir güç kaynağı günde 8 saat çalışmak koşulu ile ortalama 3 sene içinde arızalanmaktadır.

Güç kaynağının arıza belirtileri şunlardır ; bilgisayarınızı açmak istediğinizde hiç bir kıpırtı olmuyorsa ! Bilgisayarınızı kapatırken sağlam ve normal bir şekilde kapatmanıza rağmen açmak isteğinizde hiç bir komuta veya düğmeye yanıt vermiyorsa güç kaynağınız arızalanmış demektir. Yapmanız gereken derhal yeni bir güç kaynağı alıp denemektir. Genelde kondansatörün sürekli gerilime maruz kalmasından kaynaklanan bir arızadır.

Güç kaynakları bazen garip arızalarada sebep olabilirler. Bilgisayarınız bios açılış sayfasını geçerken bir anda kapanır , sonra tekrar açılmaya çalışabilir. Bazende bir iki gün çalışır. Ama bilgisayarınızın açılma esnasında (işletim sistemi açılması öncesi) sizi zıvanadan çıkaracak kadar açılıp kapanmaya başlamışsa güç kaynağınızı değiştirmenizin vakti gelmiş demektir. Güç kaynağı içindeki kondansatörlerin teknik olarak bitti anlamınada gelir.

7 – Ana Kart ile İlgili Arızalar ;

Bilgisayarınızın saati hiç bilmediğiniz bir zamana geri dönüyorsa ! Bu durumda bios piliniz bitmiş demektir(buna sebep olan virüsler de vardır. Bu ihtimalin var olmadığını varsayıyoruz). Bios pili anakartınızın üzerinde bulunan zaman entegresine ve bios yongasına  sürekli enerji sağlamakla görevlidir. Eğer pil biterse bu zaman entegresi çalışmayacağı için tarih entegrenin set değerine dönecektir.

Bilgisayarınız hiç bir şeye tepki vermiyorsa ! Güç kaynağını değiştirmenize rağmen bilgisayarınız hiç bir belirti vermiyorsa anakartınıza elveda demeye hazırlanın. Anakartların bozulması çok nadir bir arızadır ama her an başınıza gelebilir. Bu gibi durumlarda kartı kurtarmanın pek yolu yoktur. Bu durumlarda uzman desteği almanız yanlış karar vermenizi engelleyecektir.

Anakartlar marka ve modellerine fiziksel özellikleri değişen  elemanlardır. Mesela kuzey köprüsüne bağlanmış olan soğutucu modelden modele değişiklik gösterir. Kuzey köprüsü ; ram , cpu gibi elemanların haberleşmesini kontrol eden bir entegre. Bu entegrenin yoğun çalışma sonrası ısınması üzerine bağlanan termal finlerle engellenmekte. Eğer bu finler kuzey köprüsünü herhangi bir sebepten yeterince soğutmuyorsa karşımıza tespiti zor olan arızalardan biri olan bir anda kapanma, yavaşlama ve benzeri garip durumlar gelir. Bu arızanın tespiti ciddi profesyonellik gerektirdiğinden genelde anakartlarımız çöpe gider.

Yukarıda size bilgisayar arızaları hakkında bir takım ipuçları verdik. Bu işlemleri yaparken elektrik şokuna karşı dikkatli olmanız gerekmekte. Elektrik konusunda yeterli bir bilginiz yok ise bilgisayar kasasının içini açmanızı tavsiye etmiyoruz.

Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi “Soru Cevap” da bizlerle paylaşabilirsiniz.

8 – İşletim Sistemi İle İlgili Arızalar

İşletim sisteminizdeki dosyalar eğer hasar görmüş ise bilgisayarınız açılmayacaktır. İşletim sistemi dosyalarına hasar veren etkenler ise virüsler , donanım hataları , bilgisayarın düzgün kapatılmaması gibi bir çok etken sebep olabilir. Ama böyle bir durumla karşılaştığınızda (bilgisayarın sürekli kendini yeniden açmaya çalısması) işletim sistemini onarmayı deneyebiliriz. XP işletim sistemi için izlenecek yöntem aşağıdadır.

9 - PC Zamanı Kendi Kendine Değişiyorsa ?

Bazen bilgisayarımızın zamanı kendi kendine değişir. Bunun bir kaç sebebi  ve çözümü vardır.

- Bios piliniz bitmiş olabilir. Bilgisayarınızın fişini çektiğinizde içindeki zamanın güncel kalmasını sağlayan devre Bios pilini kullanmaya başlar. Uzun süre fişe takılı olmayan pc lerin genelde bios pilleri biter. Bu durumda çözüm gayet basit; genelde CR2032 olan pillerden bir tane alıp bilgisayarın anakartına takmanız.

PC anakart pilinin değişimi

- Anakartınızın saat devresi artık çalışmıyor olabilir. Bu durum gelende çok yaşlı ve uzun süre enerjisiz ve bios pili bitik durmuş pc lerde olur. Çözümü ise gayet basittir. Eğer zaman sürekli sizin için doğru olması gerekiyorsa anakartı değiştirin.  Eğer bu bilgisayar size doğru zamanla çalışması gereken ve yerel bir ağ içinde ise saati doğru olan bilgisayar pc nizi zaman senkronizasyonu yapabilirsiniz. Her bir kaç dakikada bir sistem saatini ağdaki saati doğru olan pc ye göre senkronize eder.

Windows XP Onarılması

Onarım işlemi aslında CHKDSK yapmaktır. Bu işlemi yapıp sürekli kendini yeniden başlatan işletim sisteminizi kurtarma şansınız olabilir.

Xp onarımı için öncelikle XP kurulum cd’sini disk okuyucunuza yerleştirin. Bilgisayarı yeniden başlatın, siyah ekranda size bir uyarı gelecektir, “ön yükleme için bir tuşa basın” her hangi bir tuşa basın. Ön yükleme bittiğinde size bir soru daha sorulacaktır, “xp yi kurmak için enter’a basın” bunu da yapın. Ardından yazılım kullanım sözleşmesini okudup onayladığınız anlamına gelen F8 tuşuna basın. Size bir sonraki ekranda xp yi onarmak için R tuşuna basın opsiyonu olan bir seçenek gelecektir. O tuşa basın. Sonrasında ortaya çıkan DOS ekranına aşağıdaki işlemleri yapın.

Enter (tuş basımı)

cd.. (yazın)

Enter  (tuş basımı)

cd..  (tuş basımı)

Enter  (tuş basımı)

chkdsk /r  (tuş basımı)

Enter  (tuş basımı)

Bu işlemlerden sonra xp dosyalarınızı kurtarmak için bir takım işlemler yapacaktır. Bu işlemler bittikten sonra dos ekranına exit yazıp çıkış yaptıktan sonra işlemi tamamlamış olursunuz.

Aslında Xp onarım seçeneği sadece hardisk kontrolünden ibaret değil. Eğer kurtarma konsoluna ” fixboot “ yazıp enter ‘a  basarsanız ön yükleme dosyalarınız onarılıp pc nin çalışması sağlanabilir ama bunun bir garantisi yoktur. Fixboot seçeneği bilgisayarınızda ki dosyalara zarar vermez. Bu sebepten bunuda rahatça deneyebilirsiniz.

Bilgisayar Açılmıyorsa Ne Yapmalıyız ?

Bu makalede aradığınızı buldunuzmu ? Eğer öyle ise değerli yorumlarınızı görmek isteriz. Bir de RSS besleme sistemimize üye olursanız mükemmel olur. Bu şekilde en yeni yazıları e-postanıza gönderebiliriz.


58 Yorum Yazılmış


 1.  
  YABGU

  bilgisayarım açılırken bip diye bir ses geliyor sonra ekran görüntüsü gelmiyordu,yazdığınız yazıda böyle bir problemle karşı karşıya kaldığımızda ne yapmamız gerektiğinizi belirttiğinizi gördüm ve vakit kaybetmeden uyguladım.bilgisayarım şu anda güzel çalışıyor.verdiğiniz bildiler için teşekkür ederim.iyi günler dilerim.
 2.  
  Ayhan K.

  gayet faydalı bir yazı. Yeni ve faydalı yazılarınızın devamı dileğiyle
 3.  
  metin kucuk

  şu xp nasıl olurda dos ekranında onarılır konusunda yıllarca çektiğim sıkıntıyı tarif edemem. teşekkürler
 4.  

  Gerçekten de çok faydalı bilgiler bunlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
 5.  
  Serhat

  merhaba Sony i 7 bilgisayarım var. 3 aydır aldım kullanıyorum.Bilgisayarı açmak için power tuşuna bastığımda o siyah ekranda windows yazana kadar ekranın üst köşesinde paralel mor- pembe arası bi renkte çizgiler çıkıyor. Bir de kapağı kapatıp açtığımda kısayol fn tuşuyla sesi kısıp artırmak için bastığımda ekran kararıyor, mouse ı oynattığında tekrar düzeliyor..EKran kartı ile ilgili bi sıkıntı var fakat nasıl bi sıkıntı? yardımcı olabilecek var mı?? teşekkürler.
  •  
   Editör

   Öncelikle selamlar. Sorun sadece ekran kartı olmayabilir. Sesi kısıp kapattığın yerde muhtemelen monitörün data iletim soketi var. Açıp monitörün soketini kontrol edin diyeceğim ama laptop açmak gayet zor ve açtığınız cihaza bir takım zararlar verebilirsiniz. Bunun yanında ekran kartı muhtemelen onboard yani dahili ekran kartıdır. Eğer onda sıkıntı var ise zaten ana kartı değiştirmek en mantıklısı. Tavsiyemiz eğer garantiniz devam ediyorsa hiç durmayın ve servise yollayın. Garantiniz yaksada servise yolayıp en azından tamir için talep edecekleri ücreti öğrenin. Yok ben bunların hiç birini yapmıyacağım diyorsanız ; laptopu çok ama çok dikkatlice söküp monitör soketinin düzgünce yerinde takılı olup olmadığını kontrol edin.
   •  
    Serhat

    merhaba bazı bilgileri vermem işleri daha da kolaylaştıracak sanırım. Ekran kartım harici ve radeon graphıcs ve garantisi var. BUgün yetkili servisle görüştüm . Bütün bilgilerinizi yedekleyerek bizi arayın fabrika ayarlarını yükleyelim bilgisayar yeniden başlasın o zaman da düzelmezse servise gönderin dedi..
    •  
     Editör

     Hiç vakit kaybetmeden gönderin. Bahsettiğiniz arıza konvasyonel bir durum değil. Kesin ve net şeyler söylemek için cihazı görmek en doğru yöntem. Şu durumda hiç bilgisayara dokunmadan servise yollamanız en doğru yol. Umarız probleminizi çözer ve cihazın keyfini çıkarırsınız. Bilgisayarın yeniden yüklenecek olmasının ekranda oluşan çizgileri gidereceğini tahmin etmiyoruz ama sonuçta elektronik. Eğer bizi sorununuzun durumu hakkında bilgilendirirseniz seviniriz.
 6.  
  hamt

  amd işlemci bilgisayarım var pes2013 oynarken simge haline küçülüyor sık sık neden
 7.  
  ismail

  sa

  bilgisayarım açılırken cıgrt diye bi ses geliyor ve pc ya geç açılıyor yada donuyor ses harddiskten geliyor gibi ama pc yi kapatıp ram slotlarını değiştirince sanki biraz önce hiçbişey olmamışcasına çalışıyor bazen her açılışta bazende çok nadir oluyor bu hata ama illa oluyor bi yardım edebilirmisiniz. teşekkürler
  •  
   Editör

   Cırt sesi genelde hardiskten gelir. Ama bu ses fanlardan da geliyor olabilir. Anakartınız eskimi ? Eğer eski ise ömrünü tamamlıyor olabilir.
   •  
    ismail

    bilgisayar o kadar eski değil ama anakart p5ql-em pc yaklaşık 1 senedir bu şekilde çalışıyor çökme falan olmadı sade donma kısa aralıklarla donma oluyor dediğim gibi ram slotlarını değiştiriyorum sıkıntı kalkıyor gene hata veririse gene eski haline lıyom gene düzeliyor ses hdd den geliyor gibi duruyor ama kaynağını bi türlü bulamadım (asus p5ql-em anakart asus hd 4650 1gb ddr2 ekran kartı -2 adet 2 gb ddr2 kingston ram)
    •  
     Editör

     Size bir soru daha : Ekran kartı yanılmıyorsam fanlı soğutuculu. Size tavsiyem ekran kartını çıkartıp anakartın dahili ekran çıkışını kullanmayı deneyin. Problem yani donma oluyormu bir bakın. Eğer sıkıntı ortadan kalkıyorsa ekran kartınızın üzerinde ki fanı değiştirip ekran kartını kullanmaya devam edebilirsiniz.Fanı değiştirmenize rağmen ekran kartı kaynaklı donma olmaya devam ederse o ekran kartının geleceği pek parlak olmaz. Bu arada İsmail bey bizim bir sorucevap bölümümüz var. Orada daha hızlı ve diğer uzman arkadaşlardan da yardım alabilirsiniz. linki şu ; tekniktrend.com/sorucevap yada sorucevap.tekniktrend.com
 8.  
  ASUS

  slm … Benim sıkıntı burda yazanlarla hiç uyuşmuyor. Bilgiayar normal çalışıyor (ama ekran yok hardisk ışıgı yanmıyor ama herşey çalışıyor cpu çalışma ısısı var ekran kartı çalışıyor ama ekran yok ekran kartını degiştim sıkıntı devam ediyor remleri degiştim aynı ana kart üzerindeki kondansatörler saglam. çok uzun zaman fişten çekip geri çalıştırdıgım zaman windows geliyor ama 5 dakikalık . cpu termeal macununu ve diyer tüm sogotoco olan herşeyin termal macununu yeniledim ama cevap alamıyorum pc sisteme koyuyorum cevap alamıyorum yardım ederseniz çok sevinirim . teşekkürler şimdiden
  •  
   Editör

   Anlattıklarınızdan anakartınızın problemli olduğu çıkarımını yapıyorum. Çok düşük bir ihtimalde olsa pc güç kaynağınızında buna yol açma ihtimali var. Size tavsiyemiz;
   1- Güç kaynağınızın sloatlarını sıkıca tekrar yerine oturtun. Hala olmadı ise ikinci adım
   2- Güç kaynağınızı değiştirin ve test edin. birinden ödünç alabilirsiniz. Hala olmadı ise üçüncü adım
   3- Anakarta PCI yuvalarına ve EKran kartı yuvalarına bağlı her türlü cihazı çıkarın ve öyle çalıştırmayı deneyin. Ekran kartı slotu yani ekran kartını süren elektornik devrede sıkıntı oluşmuş olabilir.
   5- Bunlarda olmuyorsa ki en büyük ihtimal de bu anakartınızı değiştirin.

   Eğer anakartınızı değiştirdiğinizde işletim sistemi ve diğer tüm şeyleri kaybetmek istemiyorum diyorsanız onada yardımcı oluruz. Yorum yazmanız yeterli.
 9.  
  robiscik

  Arkadaşlar merhaba, bir arkadaştan 2 yıllık bir masa üstü pc aldım eve getirmeden önce çalışıyordu, eski pc de 5+1 ses sistemi kartı olduğu için eve gelince bendeki ram i(yeni ve eski pc deki ram lar drr 2 ama farklı markalar) , ses kartını yeni pc ye taktım fişi taktım ve power düğmesine bastım ama ekrana görüntü gelmedi monitöre baktım 2 adet kablo vardı ama yeni pc de tek giriş vardı ,yeni pc deki powerden kapatmak istedim kapanmadı pc, basılı tuttum düğmeye yine olmadı bende fişi çektim sonra diğer pc deki ekran kartını aldım yeni pc ye taktım sonra fişi takıp power düğmesine bastım ama bilgisayar açılırkenki o 2-3 tane ufak ledler yanıyor aynı anda bir fan çalışıp tekrar duruyor yani aynı saniyede elektriği kesiyor,kartlar ve ram dan dolayı bir sorun olsa sanırım sadece çakışma olursöküncede düzelir biliyorum, sanırım pc de yanma falan olmaması lazım. sizce sorun powerdemi yoksa başka birşeydemidir arkadaşlar.
  •  
   Editör

   ses kartını söküp deneyin. eğer ekran kartı harici ise onuda söküp deneyin. Ekran kartları buna yol açabiliyor. üzerindeki fan kilitlenip sisteme bir nevi ksıa devre yaptırabiliyor. bunlar olmaz ise güç kaynağını değiştirmeniz ve denemenizde fayda var.
 10.  
  ilhan

  Bilgisayarım hiç bir şeye tepki vermiyor. Fakat başlatma düğmesine uzun süre basılı tutarsam sadece 1 saniye çalışır gibi oluyor sonra tekrar kapanıyor.
  •  
   Editör

   sıkınıtı büyük bir ihtimal güç kaynağından (masaüstü pc olduğunu varsayıyorum) . diğer koşul anakart , arızalı pci cihazı vs olabilir.
 11.  
  Alperen

  Laptopuma sifirdan isletim sistemi yuklerken windows ekraninda takilip kaliyor. Ayrica ekranin bi kenarindan yukaridan asagiya renk renk cizgi demetleri var baslangicta tek bi taneydi ekranla azicik oynayinca kayboluyordu simdi sayilari artti ekranla oynayinca sayilari bi nebze azaliyor ancak yok olmuyor artik.
  •  
   Editör

   İşletim Sistemini yüklendiğinde dvd yi değiştirin. Muhtemelen bozuk. Çizgiler hiç iyiye işaret değil. Ekran kartının bozuluyor olmasına işaret. Tam bozulmadan iyi bir tamirci onartın
 12.  
  hakan

  PC m uzun zamandan beri bilgisayarın fanlar vesayre herseyin calismasi fakat ekranda sinyal yok diyip görüntü gelmemesi gibi bi sorun vardi bazen kendiliğinden duzeliyordu bi bilgisayarciya sormustum anakart kaynaklı demişti tamir beye değişim önermişti tamir ettirmistim geçenlerde yine oldu bu sefer işlemcinin ayaklarından biri kirilmis RAM slotu oksitlenmiş falan dedi yine tamir etti ayrıca PC sinin bu sorunu vermesi genelde bi parca sokup takımada veya bazen bilgisayarın kablolarini çekmekle bile oluşuyordu extra olarak bide en son tamirden önceden beri hic kasmamasi gereken oyunlarda hic kasmamasi gereken yerlerde kasiyor internetin 20 mbit olmasına rağmen 6 mbit le falan bağlanıyordu format vb hic bisey düzeltmesi XP yukleyim dedim her şeridinde %40. Filan gelip dosya kopyalanamdi hatasi veriyor bunun sebebi nedendir acaba 1gb RAM 1gb ekran karti AMD semptom le-1250 2.20ghz işlemci ecs a740gm-m anakatr var
  •  
   Editör

   öncelikle ekran kartınız dahilimi haricimi ? eğer harici ise ekran kartınız aşırı ısınmadan dolayı yapabilir. Ekran kartının üzerindeki fan kilitlenmiş olabilir. Ana kartınız eskimiş ve hasarlı olabilir(bazı anakartlar bunu yapabilir). Benim tahminimce anakartınız ve/veya ekran kartınız(harici ise) sıkıntılı. Bunlarda olmaz ise size işlemcinizin termal macununun yenilenmesi performans artışı sağlar. muhtemelen tamirciniz işlemciyi falan söktü baktı ve bu esnada termal macun kurumuş olduğu için yerine işlemci tekrar yerine oturduğunda tam temas olmadığı için aşırı ısınıyor. Termal macun ile macunlayın işlemciyi.
   •  
    vestelPC

    Öncelikle sanada merhaba bilgisayarı açtıktan ortalama 40 dakika sonra ekran kapanıyor oyun oynarken,müzik dinlerken,tam ekran video iizlerken ekran kararıyo ekran altındaki power düğmesine 2 kez basınca ekran kendine geliyor ekran kartı sıcaklıgını kontrol ettim vga girişini kontrol ettim fanlar gayet iyi çalışıyor pcnin etrafında mıknatıs vb. yok telefonum pc yakınında değil (kablolarını değiştirdim)daha napayım yardım lütfennnn !
    •  
     Editör

     Monitörü test ettinizmi ? eğer monitör de sıkıntısız ise cpu termal macununu yenilemeyi düşünebilirsiniz.
 13.  
  Çakır

  Merhaba. Toshiba Satellite A300 dizüstü bilgisayarım açılırken veya açıldıktan sonra elektrik kesintisi oluyormuş gibi kapanıp açılıyor. Sorunu ram yuvalarından birinden rami çıkarıp düzgün çalışan tek ram ile kısmen çözmüştüm. Fakat şuan söz konusu sorun diğer ram yuvasında da görülmekte. Bu sorunun temel nedeni nedir çözümü varmıdır?
  •  
   Editör

   Bu gibi durumlar lehim catlamasi yuzunden olur. Cok nadir olabilecek bir durum. Yapilacak bir sey mutlaka var ama o kisiyi bulmaniz daha zor. Catlak olan veya olabilecek lehim noktalarini bulup onartmaniz lazim. Yada ana karti demonte edin uzerinde plastik parca kslmadigina emin olun. Sonra 200 derece sicakliktaki firinda bes dk bekletip hemen cikartin . buda dusuk bir ihtimal sirunu cozer
 14.  
  celal

  merhaba, benim sorunum pc format atarken yarıda pc kapatıyor…işletim sistemi yüklü iki değişik hardisk denedim windows açılırken yine kendini resetliyor.Acronis ile imaj atmayı deniyorum ona da izin vermiyor..
 15.  
  muhtar

  merhabalar 1 ay önce bios pilini degiştirdim o günden sonra bilgisayar kendine gelemedi gec acılıyor işlemlere gec tepkı veriyor bir iş yapamıyorum bilgisayarcıya gösterdim ana kart degişmesi gerekir diyor sizce ne yapmalıyım. masa üstü bilgisayar
  •  
   Editör

   ben anakart ile ilgili bir şey olacağını düşünmüyorum. bios değişimi buna yol açmaz. bu esnada cpu yu falan yerinden oynattı iseniz termal macun etkisini kaybetmiş ve cpu gereksiz ısınıyor olabilir. buda kasmaya yol açar.
 16.  
  htc

  samsung wimdows8 i 5 bilgisayrmda oturum acmak icin parolayi giriyorum dogru oldgu halde bilgisayar acilmiyor sürucu yk usb takin gibisnden uyari penceresi acilyor ne yapabilirm lutfen acil yardim
 17.  
  Sinan

  İyi günler bi sorum olacaktı bilgisayarım son 5 6 aydır arada kendi kendine res atıyordu bazen bios gelmeden bazen 5 dkda bazen 30 40 dkda res atıyordu sonra düzelip 5 6 gün hiç atmıyordu gecen gün yine res atmaya basladı bende acıp temizledim bilgisayarımı artık sıkılmıştım bilgisayarımın herşeyini geri taktıgımda çalıştırdığımda az güc geliyor ve 20 sn sonra acılmadan ekrana görüntü gelmeden res atıyor ve yine calısıp az gücle calısmaya calısıyor ama calısmıyor sonra ekran kartını söküp denedim yine aynı ramlerin slotları degistiridim aynı psu değiştirdim hala aynı sizce sorun anakarttamı yardımcı olursanız cok sevinirim
  •  
   Editör

   Güç kaynağıda olabilir yada bozuk bir fan bile buna yol açabilir. Öncelikle cpu fanı ve diğer fanları elle kolay dönüp dönmediklerini kontrol edin. sonra cpu fanı hariç tüm fanları sökün ve deneyin. hala devam ediyorsa güç kaynağı nı kontrol ettirin. hala devam ediyorsa ekran kartınızın üzerinde fan varsa onun dönüp dönmediğini kontrol edin. devam ediyorsa ekran kartını sökün ve başka bir şekilde görüntü almayı deneyin. bunlar olmuyorsa anakartı değiştirin.
 18.  
  Ramazan

  Selam. Benim bilgisayar da Windows 7 yüklü. durduk yerde dondu ve kapatıp tekrar açtım. Ancak Windows başlatılıyor ekranı geldi ve öyle kaldı. Güvenli modda açılmadı f8 menusundekı butun seceneklerı denedım ama olmadı. Harddiski baska pc ye taktım normal açıldı. tekrar bozuk pc ye taktım yıne aynı sekılde yaptı. ramleri, işlemcıyı, bios pilini, powerı degıstırerek denedım fakat aynı arıza devam etti. sorun anakartta mıdır.? anakarttan ıse hangı bolumndendr acaba_?
  •  
   Editör

   eğer ekran kartınız harici is onu çıkartıp görüntüyü anakarttan almayı deneyin. Bazen ekran kartları buna benzer şeyler yapabilir.
 19.  
  Baran

  Arkadaşlar öncellikle merhaba benim bilgisayar 6 yıllık öncelikle kasa bilgisyarı açtıgımda kas a açılıyor ama ekran gelmiyor ben pc açıkken ramı çıkardım beliki yandı öncedende böle olurdu ama ben bios ve ram çıkarıp söküp oluyordu ama şimdi hepten gitti heralde yardım edin be nolur şu pc yapalım
 20.  
  Ahmet Aydìn

  Selam. Benim xp bilgisayarim var bu gun internette film izlerken annem elektrik spurgesinin fisini cektigi anda ekran cizgilerle doldu.yeniden kapatip actim biraz sonra yine ayni cizgiler geldi ne yapa bilirim lutfen yardim.
 21.  
  kubra

  Merhaba, benim sorunum bilgisayar açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Bazen ekran kartı dönmüyor ama bu sorun ekran kartı donsede oluyor. Eskiden açılıp kapanirdi kendisi, hic bir yere basilmadigi halde simdi açılıyor ekran yok. Sorun nereden kaynaklaniyor ?
 22.  
  Ahmet Cerit

  Selam… benim bilgesayarda hersey microsoft ile aciliyor ne yapmaliyim acillĺlllllll
 23.  
  hüseyin sarıaydın

  bilgisayarımda internet sayfalarını gec acıyo bir komut veriyorum bellli bir zamandan sonra yerine getiriyo anlık 3 veya 4 saniye donmalar oluyo bu neden olabilir acaba fanları temizledim ama sorun gene devam ediyo yanlız hic format attırmadım ne yapmamı önerirsiniz..
  •  
   Editör

   eğer sadece internet tarayıcıda bu donma problemini yaşıyorsanız firefox veya chrome gibi bir tarayıcı yükleyin yada mevcut olanın “history” , “chace” gibi verileri saklayan klasörleri silin. En güzeli eğer pcnizde önemli şeyler yoksa temiz bir format daha iyi olur.
 24.  
  umit

  sayfayı yenilediğim veya bir programdan çıktığım zaman ekranda yatay çizgi oluşuyor. çizginin kaybolması bir saniye bile sürmüyor fakat arkadaşımın pc’de de aynı sorun vardı. servise verdiğinde hard disk i değiştirip geri gönderdiler. şu an sorunu tamamen düzeldi mi bilmiyorum. servise göndermeden halledilebilir bir sorun mu bu? sorunun kaynağı hard disk midir? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.
  •  
   Editör

   Ben harddiskten olur sanmıyorum. Bu problemler genelde anakart , grafik kartı , cpu kasması gibi etkenlerden olur.
 25.  
  mehmet emin

  merhaba benim toshiba satellite a300 model bilgisayarım var.gta 4 ü açtığımda oyunda ekran karıncalanıyor.ne yapmalıyım? ve ram ya da ekran kartı değişimi yapabilir miyiz bu bilgisayarda?
  •  
   Editör

   İşletim sistemin eğer win 7 ise sana readybost kullan derim. Bunun için usb 3.0 olan bir flash bellek kullan. ben bazen 3 adet usb bellek ile oyun oynarken readyboost yapıyorum inanılmaz işe yarıyor. Ram takılırmı dersen 32 bit işletim sistemlerin de 3 gb ye kadar elbette ilave ram olur.
 26.  
  atmaca

  slm asus p5kc 775 soket anakartımda hiç rastlamadığım bir arıza var bilgisayarı acdığımda ilk acılısda ekran görüntüsü gelmiyor resetlediğimde kabanıb acılıyor ve normale dönüb sorunsuz çalısıyor bunu her elektrik kesib vermemde yabıyor sorun ne olabılır neyle ilgili olabilir ???
  •  
   Editör

   Elektronik kartlar ve devrelerde flag dediğimiz işaretçiler vardır. Bunlar normal koşullarda işlemler esnasında 0 yada 1 olurlar. eğer ansızın istenemeyen bir durum oluştuğunda bu flag işaretli kalıyor ve buna istinaden bir durumunda sistemin biosunda öngörülmemiş olması buna yol açabilir.
 27.  
  gül

  Mrb benim sorunum dizüstü bilgisayarım açıldıktan sonra ksrşıma 2 seçenek çıkıyor ef1 ve ef2 dger döndùrmeye çalıştığımda cd romkilitli yazıyor yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar
  •  
   Editör

   “Factory resets” seçeneği ile biosu fabrikaya ayarlarına dönderin muhtemelen probleminiz kamayacak.
 28.  
  metin

  Öncelikle selam
  Arkadaslar benim sorunum bilgisayarin donmasi yaklaşik 10 saniye kadar donuyor ve sonra kendine geliyor ne tür bi sorun olabilir acaba yardimci olurmusunuz
  •  
   Editör

   işletim ssitemi eskimiş , virüs kapmış veya veya anakart bozulmak üzere olabilir. Bunların dışında işlemci macunun eskimesi sonucu ısınıyor olabilir ayada işlemci üzeri fanı bozulmuş olabilir.

Yorumunuz nedir ?

(required)