Bilgisayar Açılmıyor İse Ne Yapmanız Gerekir?

167
Yayın tarihi 10 Temmuz 2012 TeknolojiBilgisayar açılmıyor ise ne yapmanız gerekir? Nelere bakmalı , hangi yolları izlemelisiniz.

Bilgisayar kullanıcılarının çoğunun karşılaştığı sinir bozucu sorunlardan biride, bilgisayarın bazen açılmıyor olmasıdır. Bu sorunun kaynağı %60 işletim sisteminden dolayı, %40 ise teknik arıza ve hatalardan dolayı oluşmaktadır. Bunu ayırt etmek çok basittir. Bilgisayarınızın ‘’ power ‘’ düğmesine bastığınız zaman, bilgisayarınız çalışıyor fakat karşınıza siyah veya mavi bir ekran çıkıyor ve devamı gelmiyor ise; İşletim sistemi kaynaklı bir sorundur. Ancak bilgisayarınızdan hiçbir tepki alamıyorsanız; İç aksamında veya bağlantı kablolarında yırtılma veya temassızlık sorunları olabilir. Buda teknik manada bir soruna tekabül eder. Bahsedeceğim konu ise ikisini de içeren açılmama sorunları olacaktır. Birçok kullanıcı, bu yüzden bilgisayarına format atma yoluna gider ve bu sürekli bir şekilde izlenirse sabit disk performansı gittikçe düşer. Aslında en son denenecek olan yol format atmak olmalıdır. Diğer bir yanlış olan durum ise gereksiz parça değişimleri yapmaktır.

Bilgisayar Parçalarında Hasar Kontrolü Yapmak

Bilgisayarınız eğer tepki vermiyor ise tüm denemelerinize rağmen bios veya yardım ekranına giremiyorsanız. Büyük ihtimalle bilgisayarınızın teknik bir arızası söz konusudur. Bu tip açılmama sorunları genelde bilgisayar temizlendikten sonra veya elektrik kesintileri sonrası meydana gelmektedir. Bu olaylar bağlantı kablolarını etkileyebileceği gibi iki parçayı da dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Bunlar genellikle RAM veya Anakart olmaktadırlar. Ama işi şansa bırakmadan kontrolleri tüm parçalar üzerinde yapacağız. İlk önce sorunun kaynağını bulmak çok önemli, bunun en kolay yolu ise parça değişimleri yapmak. Bu sayede sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bunun için anakartlarınızın uyumlu olduğu bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Eğer parça arızası olmadığını düşünüyorsanız, anakart üzerinde bulunan RAM yuvalarında ufak hasarlar meydana gelmiş olabilir. Bu yüzden RAM’inizi bulunduğu yuvasından çıkartıp, diğer yuvalara takın ve bilgisayarınızı tekrar açmaya çalışın. Tüm çalışmalarınıza ve kontrollerinize rağmen, parçalarda teknik bir arıza bulamadıysanız, bağlantı kablolarına yoğunlaşın kontrol kalemini elinizden düşürmeyin, güç kaynağınızın uzandığı bütün kablolarda hasar kontrolünü yaptıktan sonra eğer hasar var ise o kabloyu değiştirerek çözüme ulaşabilirsiniz. Hiçbir parça ve bağlantı noktasında hasar bulamadıysanız diğer aşamayı inceleyebilirsiniz.

İşletim Sistemi kaynaklı Hataları Çözmek

İşletim sistemi kaynaklı hatalarda genellikle sistem dosyalarının hasar oluşması gözlemlenmektedir. Bu kullanıcı kaynaklı bir hata olarak ta görülebilir. Bunun sebebi çeşitli virüsler veya kullanıcı ihmalkârlığı olabilir. Diğer bir sorun ise, uygun olmayan şekilde işletim sisteminin kapatılmasıdır. Eğer işletim sistemini yani bilgisayarı direkt enerjisini keserek kapatırsanız bilgisayarınız bir daha ki sefere açılmayabilir. Direkt enerji keserek yapılan kapatma esnasında kendisine verilen komutları işlemekte olan ve ciddi hızlarda dönen harddisk o anda bazı dosyaları kalıcı olarak bozabilir. Özellikle hardiskiniz ssd değilse enerjiyi keserek bilgisayarı kapatmayın ama ssd ise genelde bozulmuyor(çok defalar denedim).
Bu sorunlar karşılaşanınız var ise, en kesin çözüm format atmaktır fakat değerli dosyalarınız ve ciddi öneme sahip belgeleriniz var ise müşteri hizmetlerini arayarak daha etkili bir çözüm yolu bulabilirsiniz. Diğer ufak sorunlara gelecek olursak. Bilgisayarın ekranı tam olarak gelmediğinde F8 tuşuna basarak, ‘’ Advanced Boot Options ‘’ menüsünü açabilirsiniz ve buradan ‘’ Güvenli kip ‘’ seçerek bilgisayarınızı açabilir ve gereken değişiklikleri yaparak bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ‘’ Bilinen Son iyi Yapılandırma ‘’ veya ‘’ En son çalışan Ayarlar ‘’ seçeneğini kullanarak, ufak hataları düzeltebilirsiniz.

Bunlara rağmen hala bilgisayarınız başlamadıysa, en son çözüm format atmakta çünkü yapılması gereken her şeyi hemen hemen yaptığınızı varsayarsak daha da zaman kaybetmemek için format atabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın imajını almak gibi güzel bir şey yaptıysanız, imaj atmak sizin için daha iyi olacaktır.

Mavi ekran hatalarından korunmak için kesinlikle bir yedeği elinizde bulundurun, update ‘lerinizi yükleyin , antivirüs kullanın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için yine bu konularda daha önce hazırladığımız bir yazımızı tavsiye ederiz.

Bazen bilgisayarda mavi font üzerinde “ntldr32.dll  dosyası eksik “ gibi bir mesaj görebilirsiniz. Bu durumda windows ‘ un açılması maalesef mümkün olmaz. Eğer önyükleme yani boot dosyalarını yeniden yüklersek belki sorun çözülebilir. Bunun için bilgisayarınızı işletim sistemi cd sinden başlatıp R kurtarma tuşuna basın. Kurtarma konsoluna giridkten sonra “fixboot” yazın ve enter ‘ a basın. İşe yaramasa bile bu işlem dosyalarınıza zarar vermeyecektir. Bunun için çekinmenize hiç gerek yok.

Bilgisayar Arızaları İçin Mükemmel İp  Uçları 

Bu makalede aradığınızı buldunuzmu ? Eğer öyle ise değerli yorumlarınızı görmek isteriz. Bir de RSS besleme sistemimize üye olursanız mükemmel olur. Bu şekilde en yeni yazıları e-postanıza gönderebiliriz.

167 Yorum Yazılmış


 1.  
  murath

  gayet faydalı paylaşımlar. ellerinize sağlık. bu arada teknolojiye ciddi bir yaklaşım sergilemişsiniz. devamını bekleriz.
  •  
   ali

   arkadaşlar laptopum açılmıyor guvenlı mod en yakın duzenlı calısdıgı yer fılan dıyor hepsine bastım uyguladım ama hala açılmıyor bu çıkan modların hıc bırı duzelmesını sağlamadı ne yapmam gerekır cevap mesajınızı ali cahit Kızılırmak face adresımede yollarsanız sevınırım burdan goremeyebılırım
   •  
    Editör

    selamalr , anladığım kadarıyla bilgisayarınız bios ekranını geçiyor ama işletim sistemi açılmıyor ! eğer böyle ise yani işletim sistemi çökmüş ise yapıalcak tek şey verileri kurtarmak. Bir kaç yöntem var ama onu buraya yazmak gayet zor ve sizinde bu derece vakit ayıracağnızı sanmıyorum. Problemi daha detaylı açıklar iseniz (açılırken ne oluroy, görntü geliyormu vs.) daha detaylı velki işe yarar bir cevap çıkabilir.
    •  
     Samet Zeybek

     Merhaba arkadaslar benim sorunum bilgisayarin acma dugmesine basınca kisa bir sure sonra fisinden çekilmiş gibi kapanıyor. Ne yapmam gerekiyor.Yardimci olurmusunuz.
    •  
     gülşah

     Merhaba,
     bataryası ölü olan laptopum elektrik gittikte sonra normal modda açıldığında motor sesi gibi ses geliyor. Güvenli modda ekran açılıyor dizi izleyebiliyorum hatta ama bu defa da görüntü bulanık ve ses açılmıyor. Bilgisayar çökse güvenli modda açılır mı ? ne yapmam lazım ?*
     •  
      Editör

      ses fandan geliyor. normal modda harcadığı enerji safe modda harcadığından fazladır. bu sebepten safe modda fana fazla gerek duymaz. bence bir format atın en azından. ama pc çökerse bir süre sonra güvenli modda da açılmaz.
   •  
    ersan

    pc çökmüş dediği gibi veriler kısmı c oluyor eger masa ustunde veya c de kaydetmedıgın onemlı seyler varsa kurtarmayla yaparsın eger onemlı degıl dersen de format atacaksın pc ne duzelecek formatı denemeden once hdd hatası varmı boot sektor sorunu onları anlat vindows sundan dolayı baslayamadı ıbaresı ornegın yoksa pc sadce sureklı acılmaya calısıp yenıden baslamaya devam edıyor ve acılmıyorsa bıos ekranı gelıyorsa cokmustur format kurtarır ve cokmeye de sebep olan bır suru sorun var yukledıgın program pc de acık bır program varken anıden kapanması elektrık gıtmesı ve vırus benzerı gıbı kardesım
 2.  
  hayati

  EL ELDEN ÜSTÜNDÜR DERİZ HEP BENDE BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM.WİN7 KULLADIGIM BİLGİSAYARIMA FORMAT ATUP WIN8 YUKLEDIM FORMAT ATMADAN ONCE 2. HDD NIN KABLOLARINI SOKTUM WIN8 I KULLANMAYA BASLADIKDAN SONRA SOKTUGUM 2.HDD AKLIMA GELDİ PCYİ KAPATTIM VE KABLOLARINI BAĞLADIM AÇMA TUŞUNA BASYIĞIM ZAMAN HİÇBİRTEPKİ VERMEDİ.İLK ÖNCE 2.HDD GERİ SOKUP YİNE AÇMAK İSTEDİM YİNE TEPKİ YOK SONRA BİOS PİLİ , RAMLER , ELEKTİRİK KABLOLARI HEPSİNİ SÖKÜP NERDEYSE PCYİ BAŞTAN TOPLADIM DİYE BİLİRİM AMA YİNE TEPKİ VERMEDİ.PSU DA SORUN OLABİLİRDİYE DİĞER KULLANDIGIM PC DEN PSU YI ÇIKARTTIP TAKTIM AMA YİNE TEPKİ ALAMADIM.MAİNBOARD A BAKINCA ELEKTİRİK GELİYOR ISIKLAR YANIYOR AMA PC NİN BAŞLAT TUŞUNU BASINCA HİÇİR TEPKİ YOK.BEN SORUNUN MAİNBOARD USTUNDEKİ KONDANSATÜRLER İLE İLGİLİ OLDUNU DÜŞÜNÜYORUM VE BİRAZDAN PC TAMİRCİSİNE GİDİP BAKTIRACAĞIM SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR.
  •  
   Editör

   Öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın lütfen. Bu durum bana anakartın sıkıntılı olabileceğini düşündürüyor. Bunun yanında anakart güç soketlerini düzgünce yerine oturduğunuzdan emin olun. Normal bir anakartın böyle pat diye gitmeside insanı sinir eder. Lütfen bizide durum hakkında bilgilendirin. Cidden sonucu merak ediyorum. Eğer yeni bir anakart alırsanız military class alın. Yani anakartın üzerindeki elektronik ekipmanların çok daha sağlam olanlarından yapılanı. Mesela plastic case kapasite yerine metal case kullanılıyor.
  •  
   ersan

   kardesim pc de kondansetor sısmesı kusması vs olabılır ama bı ıhtımal bırdenbıre hdd degısımınde olması pc kilitlenmesi pc de cmoc sıfırlaması yapabılırsın bıos pilini çıkartarak ta yapabılırsın cmos swıchını cıkartıp takarakta pc uzerınde yazar cmos sw diye ama ılk once bakman gereken psu yu komple pc den ayır fişe takılı durumdayken yeşil kablo o tektır zaten onunla herhangı bır sıyahı kısa devre yap emın olmak için degerlerı olç siyahla yeşili kısa devre yapmak demek psu yu tetıklemek demek ama daımı tutacaksın cekersen durur saglamsa psu sonra cmos sıfırla power tusunu olç kondansetorlere bak eger anlıyorsan hıc bırsey baglamadan anakartta mosfetler var onları olc ayakları arasında kesinlikle kısa devre olmaması lazım ve ıkı ayagı sase onları 3 ayaklılar orta ayakları kesık ordan tanırsın mosfetı transıstorun guclusu orta ayak yerıne govdesı kullanılır kardesım
 3.  
  dybbuk

  Merhaba benim sorunum pcnin hiç açılmaması fanlar do uyor ama baslangicdaki bip sesi ve ekran gelmiyor yardım edermisiniz
  •  
   Editör

   gayet zor bir durum. fanların dönmesi ve hçi bir şeyin olmaması 1 şeye işaret eder. kesinlikle bir donanımınız arızalı. Öncelikle ekran kartınız harici olmalı, önce bunu bir değiştirin. sıcak yaz aylarında fanlı harici ekran kartları sıkıntılara yol açacaktır. Anakartınızda dahili görüntü çıkışı var ise harici kartınızı anakrttaki slottan söküp görüntü kablonuzu dahiliye bağlayın. muhtemelen sistem çalışacaktır. Hala çalışmıyor ise anakartınız bozulmuş olabilir. Umarım sorununuzu çözersiniz.
 4.  
  özgür

  Pc pover tusuna bastiğimda fanlar çalisiyor yaklasik10 sn sonra kapaniyor.birkac sn calisiyorsonra tekrar calisiyor.bu böyle devam ed.iyor…bu arada ekrana hiç görutu gelmiyor.bir defa duzeldi birkac saat sonra yine ayni sorun.yardimci olursaniz sevinirim.
  •  
   Editör

   Öncelikle selamlar. bir kaç sebep olabilir. işlemciniz aşırı ısınıyorsa bu olabilir. Öncelikle işlemciyi çıkartıp ona yeni bir termal macun sürüp yerine takıp deneyin. Bu olmaz ise ekran kartı ve benzeri tüm PCI yuvalarına takılı şeyleri çıakrtıp pc yi açmaya çalışın. Bozuk bir ekran kartı bunu yapabilir. En son güç kaynağı ve anakart .
 5.  
  zeki

  merhaba bi sorum olacaktı , bilgisayarımı açtığımda bios ekranı geldi f1 e bastım ve biosun saat ve tarihini ayarlayarak save and exit yaptım ve pc reset att fakat açılmadı sanki elektirk kesilmiş gibi hiç bişey çalışmadı , power tuşuna bastım açmayı denedim ama olmadı, sonra bios pilini çıkardım 10 dk sonra tekrar taktım yine açılmadı, bu kez biosu anakart üzerindeki kısımdan resetledim yani 2 ve 3 getirdim tekrar 1 ve 2 ye taktım slotu ve pc yi açmayı denedim yine açılmadı… belli bi süre sonra kendiliğinden açıldı hard diskler ram ve ekran kartı sorunsuz çalışıyordu, yaklaşıl 2 3 saat sorunsuz bi şekilde çalışan bilgisayarımı kapattım ve belli bi süre sonra tekrar açmak için power tuşuna bastığımda pc yine açılmadı, yaklaşık 10 dakika power tuşuna bastım ve on dakika sonra bilgisayarım açıldı … sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verirseniz sevinirim ….
  •  
   Editör

   Bios pili bilgisayarın saatinin sürekli güncel kalması için kullanılan bir ekipman. Yani hiç takılı olmasada pc açılmalı. Sadece saati ayarsız olur. Eğer pc dizüstü ise batarya ile ilgili bir problem olabilir. Eğer masaüstü ise bir kaç seçenek söz konusu ; 1- Anakart ömrünü tamamlamak üzere. 2- Güç kaynağı tamamen bozulmak üzere. 3- Ekran kartı hiç ummadığınız bir soruna neden oluyor olabilir. Bence şunları deneyin ; 1- ekran kartını şıkarın varsa dahili ekran kartınızı kullanmayı deneyin. Güç kaynağını değiştirmeyi deneyin. Bunlar olmuyorsa anakartı değiştirin.
 6.  
  Yahya

  6 ay önce Asus K55 serisi laptop aldım. Bios ayarlarından boot sürücülerini yanlışlıkla sildik. Şimdi on/off a basınca 5-10 sn ışık yanıyor ekrana herhangibir görüntü gelmeden geri kapanıyor. Bios ayarlarına bile girilmiyor. Yapacağım işlemler hakkında yardımcı olur musunuz?
  •  
   Editör

   Gerçekten nahoş bir durum. Bios geri yğklemek için firmalar genelde restore araçlarını biosa yüklerler. Bu eğer var ise biosu kurtarmayı deneyebilirsiniz. denemekte fayda var ; şunu bir deneyin ;
   1.
   Bilgisayarı kapatın.

   2.
   Dizüstü bilgisayarı güç adaptörünü kullanarak fişe takın.

   3.
   Bilgisayar kapalıyken Windows tuşuna ve B tuşuna basıp, basılı tutun.

   4.
   Bu tuşlara basarken, dizüstü bilgisayarın üstündeki Güç düğmesine 3 saniye basılı tutun ve Güç düğmesini ve tuşları serbest bırakın.
 7.  

  Çok ilginç bir problemle karşı karşıyayım. Akşam laptopu gayet stabil bir şekilde kapatmışken gece açmak istediğimde onarmayı başlat ve windows’u normal olarak başlat seçenekleri geldi bende çok umursamadım ve normal başlat dedim ve win7’nin simgesi geldi siyah ekran ve Windows başlatılıyor yazısı. Buraya kadar herşey normal fakat çok uzun süre bekledim ve aniden mavi bir ekran geldi ve tekrar başlatıldı laptop. Böyle birşeyle karşılaşınca korktum ve bu sefer onar seçeneğinden bilgisayarın kendisini oynarmasını seçtim. Fakat onarma başlamaya yakın laptop kapandı. Sanki normal bir şekilde kapatmış gibi şaşırdım ve ne yapacağımı bilemedim. Laptopa baktım biraz ısınma var bende dedim ki biraz dinlensin tekrar denerim. Fakat benim laptopum daha fazla bile ısındığınıda görmüştüm. Neyse şu an laptop o onar ve normal olarak başlat menüsüne geldikten sonra herhangi bir tercihden sonra hemen kapanıyor. Buna acil bir çözüm yolu bulmam lazım arkadaşlar. Kaç saattir uğraşıyorum kafayı yemek üzereyim.
  •  
   Editör

   Sanki registry de bir şeyler bozulmuş gibi. Tavsiyem yeniden kurup işletim sisteminizin yedeğini almanız. bu arada eğer sistem harddiski ssd ise ayrıca belirtirseniz size daha detaylı yardımcı olabiliriz. sorununuzu çözmeniz dileğiyle.
 8.  
  ramazan

  Selamlar benim bilgisayarım pawr düğmesine başmama ragmen hic birşey acılmıyor lütfn yardm edin napmam gerekiyor.
  •  
   Editör

   Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın. sorununuz güç kaynağı gibi duruyor. Güç kaynağınız bozulmuş olabilir. lütfen sonuç hakkında bizi bilgilendirin. daha detaylı bilgi ve sonuçlar ile sizlere daha fazla yardımcı olabiliriz.
 9.  
  yalcın

  http://kutahyatamircisi.com/genel/en-cok-karsilasilan-bilgisayar-problemleri-ve-cozumleri adresinde detaylı ve resimli anlatımlar mevcut okumanızı tavsiye ederim
 10.  
  Murat Bülent Hattatoğlu

  Merhaba, her gün kullandığım masaüstü bilgisayar, durup dururken hiç açılmamaya başladı. Geçen haftadan beri neler neler yaptıysam sonuç yok. Durum şöyle : İlk önce, tam Windows (XP SP2 kullanıyorum) açılırken bilgisayar bir cızırt çıkarıp kapanmaya başladı, tekrar açtığımızda açılıyordu. Birkaç kez böyle olduktan sonra, açılırken BIOS ekranını geçtikten sonra harddiski açamamaya başladı, birkaç kez reseledikten sonra açılıyordu bu sırada da. En sonra, hiçbir şekilde açılmamaya başladı, BIOS ekranına dahî gelmiyor. Anakart üzerindeki ışık yanıyor, fanlar çalışıyor. Açma düğmesine ilk basıldığında klavyeyi ve mouse’u bir görüyor, ışıkları yanıyor bunların, DVD-CD romu da bir okuyacakmış gibi yapıp bırakıyor, sonra hiçbir şey yok, ekran başta da kara sonra da kara. Del-f1-f2-f8 falan filan hiçbir şekilde işlemiyor. BIOS ekranı hiç yok. BIOS’un hiç yoklanmaması, o aşamadan geçilmemesi, anakartta ya da chipsette bir donanım arızasını düşündürüyor bana. Ekran kartı-ses kartı onboard. Anakart Intel DG965RCYK . Elimde PCI Express ya da PCI16 yuvalı ekran kartı da yok ki takıp deneyeyim. RAM’lerin yerlerini değiştirdim, sonuç yok, RAM’leri hep çıkarıp başlatınca 3’lü bip sesi geliyor yalnız. Bu da bana umut veriyor, demek ki işlemci ve anakart RAM’i yokluyor. Ama DVD-CD okumuyor, WinXP CD’sinden başlamıyor. BIOS jumper’ının yerini değiştirip tekrar eski yerine getirdim, CMOS’u sıfırlamak için, sonuç yok. Harddiskin (SATA) kablosunu çıkarıp sırf CD’den başlamayı zorladım, dediğim gibi, BIOS aşamasına gelmiyor ki CD okusun da başlasın. BIOS’a birşey oldu, yahut anakarta birşey oldu, yahut chipsete birşey oldu. İşlemciyi sökmedim, termal macununu değiştirmek belki lâzımsa da bende zaten termal macun da yok, ayrıca o uzun ve zahmetli iş, doğru dürüst yapabileceğimden emin değilim. Ayrıca, termal macundan değilmiş gibime geliyor.
  Bir tanılama yapabilir misiniz? Bu ne sorunu olsa gerektir? Çözümü ne olabilir?
  Teşekkürlerimle efendim.
  •  
   Editör

   hiç bir fan vs çalışmıyorsa iki sebepten olabilir. 1- güç kaynağı sebebiyle (bu büyük bir ihtimal) 2- anakartınız sıkıntılı. Siz güç kaynağını değiştirin
 11.  

  merhaba kardeşim benim asus laptop var güç tuşuna basıyorum açılmıyor bunu 5 6 kez tekrarlıyorum açılyorr 2 senedir kullanıyorum bu sorun son 3 aydır var acaba neden kaynaklanıyo olabilir bide elektirik kesintilerinden sonra çıktı bu sorun bataryayı kullanmıyodum
  •  
   Editör

   selamlar , marka beni şaşırtmadı. Muhtemelen problem anakart kaynaklı. pek yapıalcak br şey yok diye düşünüyorum. Umarım sorununuz çözülür
 12.  
  BERKAN

  merhaba ben bilgisayarima cok yuklendiginden dolayi hartdiski yandi ve bir hartdisk buldum taktim ama yine calismadi benim anlamadim yarddisk yokken yazilar ciyodu harddiski cikardim yine ayni olay oldu ancak sonra hic tepki vermedi basiyom basiyom calismiyo lutfen bana yardimci olurmusunuz
  •  
   Editör

   Berkan Selam ,

   Harddisk çok yüklenmeden bozulmaz. Senin problemin muhtemelen ana kart veya güç kaynağı. Hatta ram bile olabilir. Ama genelde eski anakartlardaki kapasite arızaları buna yol açabiliyor. Anakartı aç ve şöylece bir bak şişmiş veya garip duran bir kapasite varmı. kapasite nedir dersen ; plasyik ve yuvarlak olan silindirik yapılar. bak zaten farklı veya zarar görmüş bir eleman var ise göreceksiniz.
  •  
   ersan

   hardisk yuklenmeden yanmaz yuklenırsen ancak pc cokmesı olur hdd elektrıksel bır problemde yanar senın problemın anakartla ılgılı olmayadabılır sen ekrenın altında pc yi tetıkleyen kısım var laptoplarda orada oluyor orada bir kart var kucuk bır devre şeklinde power a basınca guc onun uzerınden anakarta ulasıyor onu kontrol et arızalı eleman varmı dıye
 13.  
  ozgur

  Bilgisayarım çalışırken bir anda dondu. Kapatma tuşundan kapattım ama tekrar açmaya çalıştığımda ekran hiç açılmadı fanlar sürekli çalışıyordu ve bilgisayarımdan sürekli ‘bip’ sesi geliyordu. Acaba bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdide teşekkürler…
  •  
   Editör

   ram veya cpu nuzda bir problem var. yada bunlarla ilgili haberleşmeyi düzenleyen anakart köprüsünde sıkıntı var.

   1- farklı bir ram ile deneyin.
   2- cpu fanının dönüp dönmediğine elle bir bakın. sıkışma varmı anlamaya çalışın.
   3- harici ekran akrtı varsa onunda üzeirnde fan var ise o fanın arızalnaıp güç kaynağını çökertmediğine emin olun.

   Kolaylıklar dilerim
  •  
   ersan

   biip biip sesii surekli uzun uzun ıse ise ram problemi varr kısa kısa otuyorsa pc kılıtlenıyor yanı kasıyorsa hdd problemli
 14.  
  Halil İbrahim

  merhaba ben bilgisayarı açtığımda blg açılırken bir sorunla karşılaştı yazısı geliyor.biraz bekledikten sonra disk hataları onarılıyor bu işlem bir saatten fazla sürebir yazısı geliyor ve bekliyorum ama bir türlü açılmıyor
  •  
   Editör

   İşletim sisteminiz problemli. Buna virüs , kalitesiz harddisk , uygunsuz pc kapatmaları yol açabilir.
 15.  
  ersan

  arkadaslar bıldıklerımı anlatıyorum fakat bızım pc de sorunu cozemedım benım pc dede bı problem var psu çalışıyor yeşil ve siyahtan tetikleyip çalıştırdım tum voltajları olctum degerler normal anakartta yeşil ısık yanıyor power tusuna basıca hıc hareketlenme yok ram lerı soktum denedım olmadı sadece anakarta psu yu bagladım dıger tum aygıtları cıkarttım yıne olmadı cmos sıfırladım olmadı işlemci çevresinde veya kartın başka bolgelerınde arızalı kondansetör direnç vs yok gördugum kadarıyla mosfetlerın 2 tanesi hariç saseyi normal alıyor ıkısı sadece deger gosterıyor sase ayakları dırek kısa devre olarak goremedım birdenbire kapandı açılmadı ondan sonra power tusu saglam saseyi veriyor power tusu sanırım saseyle bıseylerı tetıkleyıp pc ye psu uzerınden guç aktarımını saglıyor fakat sase vererek tetıkledıgı devre kısmı neresı bılmıyorum ne olabılır sorunu yardım edermısınız arkadaslar bu bırdenbıre oldu anlam veremedım
  •  
   Editör

   PSU nun çalışması çok anlam ifade etmez hatta yanızca sizi yanıltabilir. Sağlam olan biri ile deneyiniz. Eğer hala sistem çalışmıyorsa anakartınızın üzerinde iki adet regülatör entegresi olacak. Üç bacaklı soğutuculu genelde yatay bazen dikey monte edilebilen bu ekipmanları eğer ölçebilirsanız karşılaştırmak anlamında ölçün. Gerçi regülatör devresini ölçmek zordur ama en azıdan fatal bir hata varsa görebilirisiniz.
 16.  
  samet

  Merhaba.beb surekli pc mi guc dugmesinden kapatiyodum. Bi gun yine kapattim pc kapanmadi dobdu kaldi ses cikartiyodu sadece. Sonra fisini cektm tekrar actim ekran acilmio yani ekran ve klavye calismio sanki kasadan cikartmis gibi. Sonra bi kac ay gecti actim pc yi bu sefer acildi ama bios felan yaziodu en ustte hemn altinda da yatay bicimde menuler car advanted boot gibi. Pc ye ne oldu bn anlamadim pc ye reset atiom yine klavye ve ekrani algilamio yardim edinn
 17.  
  ali

  s.a anakartım intel asus z87 maximus hero 6 1150 pin anakart işlemcim de 4770 1150 pin işlemci ekran kartım 2 . gb 256 bt radion seri remler de uyumlu ama sıkıntı montajı yapıldı herşey güzel ama ne görüntü var ne bişey işlemci anakrtı görmüyor olabilirmiş yeni cıkan işlemcilerde update yapılması gerekiyomuş canım sıkılıyo bu duruma niye böle bişey oldu napmalıyım yardım edin lütfen
  •  
   Editör

   İşlemci update vb konular daha sıkıntılı durumlar doğurabilir. Bu konuda size diyebileceğim en doğru şey montajının düzgün yapılıp yapılmadığı ve eğer varsa driverların düzgün yüklenip yüklenmediğini kontrol etmeniz.
 18.  
  önder

  Slm benim bilgisayar masa ustu calisirken birden kapandi hic tepki vermiyor hic bir şey calismiyor power tusuda yanmiyor hic calismiyor sebebi nedir
 19.  
  onur

  asus laptobumu temizlemek amacıyla açtım bi güzel temizledim sonra güzelce ve hasarsız kapattıktan sonra açtığımda bilgisayar windows temizleniyor yazısıyla açıldı fakat sağ alttaki bildirimler olsun, ses arızalıydı, kısayol tuşları çalışmıyordu klavyedeki, kısacası kapattığımdan çok farklıydı..acaba sorun ne olmuş olabilir?
  •  
   Editör

   Tekrar açıp monte ediniz. Muhtemelen bazı soketleri yerine tam oturtamadınız(klavye soketi vb). Laptop demonte etmek biraz risklidir.
 20.  
  ibrahim

  benim bilgisayarımı açtığımda ilk karşıma çıkan hani güvenli mod veya bilgisayarı olağan başlat yazısı çıkıyor olağan başlatı tıkladığımda başlıyor Windows başlatılıyor diyor ama bir iki titreme oluyor ve ondan sonra ekran siyahlaşıyor ama fare ekranda görünüyor ve oynuyor ama sadece öyle kalıyor bunun sebebi nedir lütfen yardımcı olurmusunuz
 21.  
  ayse

  Ben bilgisayar hakkında pek bişey bilmiyorum.markası casper.işletim sistemi windows 7.bilgisayarı açıyorum windows başlatılıyor diyor ama hiç bişey olmuyor.sonra kapatıyorum tekrar açıyorum windows onarmayı başlat ve windowsu normal olarak başlat yazıyor.ne yapmam gerekiyor.ben bilgisayarımı bataryasız kullanıyordum. Bataryayı takıp açmayı denedim yine aynı şeyler oluyor.ayrıca bilgisayarım daha önce de bozulmuştu.ne yapmalıyım lütfebyardım edin.
  •  
   Editör

   Öncelikle korkulacak bir şey yok. İşletim sisteminiz çökmüş. yeniden yüklenecek veya onarılacak. Konu hakkında bir fikriniz yok ise profesyonel bir destek alıp işletim sisteminizi yeniden yükletin. bunun yanında belki bir virüs programı(Microsoft Essentials(free)) da kurmak iyi olabilir.
 22.  
  Yunus

  merhaba benim laptopun markası casper gece pc kendikendine kapanmış sabah uyandığımda açmak istediğimde hata ayıklamak için geri yükleme falan dedi bende tamam dedim ve ilerledi 30 dk gibi bir süre surdu baktım olmuyor kapattım tekrardan açıyım dedim ama pc açılmadı ekranda arka fonu siyah ve beyaz yazılarla casper yazısı var.Sürücüler çalışıyor.Format atmaya çalıştım ama cd yi göremedi.Ben bunu nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz
  •  
   Editör

   cd y görmesi için öncelikle bios açılış sayfasından ön yğklemeyi cd veya DVD den yap demeniz lazım. PC den den pc ye değişmekle beraber , f1 , f2 , f8 , f10 , f12 veya del tuşlarından birine pc ilk açılırken ısrarla basınız. Bios ekranı çıktığında ” booting secuence ” boot sırası na bezer yeri bulup cd veya DVD yi öne alın ve f10 a basıp save edin. bundan sonra cd den çalışacaktır.
 23.  
  Samet Zeybek

  Merhaba arkadaslar benim sorunum bilgisayarin acma dugmesine basınca kisa bir sure sonra fisinden çekilmiş gibi kapanıyor.Yardimci olurmusunuz.
 24.  
  kamil

  Selam benim masaustu bilgisayarimi power tusuna basiyorum ilk bi ekran cikiyo sonrada hemen kapaniyo . ram leri cikardim taktim , anakarti cikardim taktim ama yinede fayda etmedi ne yapmam gerekli.
  •  
   Editör

   işletim sisteminiz arızalı olabilir. eğe rfpormat atmaktada zorlanıyor veya atamıyorsanız ; güç kaynağı arızası , ekran kartı arızası( ekran kartı fanlı ise) ortaya çıkmış olabilir.
 25.  
  Erkan

  Merhaba. 3 gün önce laptopumu açıp, içini biraz temizlemek istedim. Bunuda Youtube’da benim laptopun aynısı olan bi videoya bakarak yaptım. Herşey sorunsuz ilerledi. Fani çıkardım temizledim sonra termal macunu yeniledim. Tüm bağlantıları kontrol ettikten sonra kapattım. Şimdi tekrar açmaya başladığımda Laptop açılmıyor, sadece power ışığı, caps off/on isigi var. Ne ekrana görüntü geliyor, nede fanlar çalışıyor, sadece ilk power tuşuna açmak için bastigimda cdrom dan çalışıyor gibi bi ses geliyor. Lütfen yardım edin. Teşekkürler
  •  
   Editör

   labtobun ekran ve diğer soketlerini bir kez daha kontrol etmenizi tavsiye ederim. bunun yanında ram veya harddiskin halen yerine düzgünce takılı olup olmadığını kontrol edin derim.
 26.  
  Elif

  Merhaba; ben de xp yazımlı bir notebook var ve çok ugraşlarım sonucu bilgisayırım açıldı ve bazı dosyaları flash’ıma aktarmak istedim ve bir iki dakika bekledikten sonra flash’ımı taktıktan sonra yine mavi ekran çıktı ne yapabilirim ?Bu ara da gösterdiginiz çözümler için teşekkürler ama bu kadar açabildim.
 27.  
  Eray

  Öncelikle merhaba ,

  Bilgisayarımın power düğmesine basıyorum fakat ışığı yanıp sönüyor hiç açılmıyor sogutucusu ağrızalı olabilirmi diye düşünüyorum ram ve diğer parçalarında sorunum yok formatla ilgilide problem yok lütfen yardımcı olurmusunuz ?
 28.  
  Faruk

  Merhaba bilgisayarimla ilgili bir problem yaşiyorum ilgilenirseniz sevinirim. Yaklaşik bir hafta önce bilgisayarim gayet sorunsuz bir sekilde çalisiyordu. Ama bilgisayari acarken windows tamamen acilana kadar yani yaklasik bir 30saniye boyunca bilgisayardan motor sesi geliyordu. Ama bilgisayar normaldi. Fakat simdi bir hafta sonra açmaya çalistim bilgisayari ama birçok bip sesi ardarda hizli hizli gelip kapaniyor ardindan kendisi tekrar açilip aynisi defalarca oluyor. Bu bip sesini araştirdim ve anakartta sorun olduğunu öğrendim. Ardindan kasanin icini bi guzel temizledim. Tertemiz oldu.kasa icindeki kablolari cikarip taktim. Ve simdi acmayi denedim ama ayni sorun devam ediyor. Tam olarak ne yapmam lazim yeni ana kart falan mi almam gerekiyor yoksa bir çözümü varmidir. Yardimci olursaniz cok sevinirim
  •  
   Editör

   Laptopunuzun fanı arızalanmış. Muhtemelen sesi o yapıyordu ve sonunda dönmez oldu ve cpu aşırı ısınmadan kendini kapatıyor. Fanı servise kontrol ettirin derim.
 29.  
  burak

  Merhabalar masaüstü bilgisayarımda bi sorun var ilgilenirseniz sevinirim.
  Bundan yaklasık 3-4 once hicbiseyi yoktu imdi ise bilgisayarı kapattigimda yada uyku moduna aldigimda fisini cekip 15-20 dk beklemeden acılmiyor.fisi cekip 5 dk bekliyorum sonra takınca arkadaki fisin yanindaki yesil isik yaniyo sonra power dugmesine bastigim zaman bi anlık calisır gibi mavi isik yaniyo (bilgisayarım acıken power tusunun etrafı mavi oluyo) sonra hem mavi ısık sönuyo hem arkadaki yesil isık size neden boyle oluyo ??
 30.  
  ebubekir

  bilgisayarı kapanmaya zorla ya bastım birdaha açılmadı ne yapabilirim
 31.  

  Merhaba,
  Benim sorunum masaüstü bilgisayarımı 2 hafta önce Gold bilgisayardan topladım ancak bilgisarım stabil çalışmıyor, Sorunum şu şekilde bilgisayar açıldığında hemen kapanmıyor ise 2 saat 3 saat vb. ben kapatıncaya kadar sorunsız çalışmaya devam ediyor. Kapatım tekrar açmaya çalıştığımda yada 5 6 kez üst üste reset attığımda Pc enerjiden tamamen kesiliyor güç düğmesi anakart ekran kartı ışığı ile enerji alışverişinde bulunmuyor açma düğmesine basınca açılmıyor.

  Tekrar enerji gelmesi şu şekilde oluyor bilgisayarı içini açıyorum güç kablosunu ramleri vs çıkarıp takıyorum enerji geliyor ama her zaman olmuyor enerji gelmesi. Eğer bu denemelerimde enerji gelemiyor ise prizden komple enerjiyi kesiyorum 5 6 dakika içinde bilgisayar enerjileniyor..

  Sorunum Güç kaynağı diyebilirmiyiz..

  Sistemim şu şekildedir
  GIGABYTE SUMO Y 700W MidT ATX SİYAH KASA
  MSI Z97 GAMING 3 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
  Asus CTX660 198bit 2GB Ekran kartı
  CORSAİR XMS3 1600Mhz 2X4GB Ram
  İNTEL İ5 4690K İşlemci
  İNTEL 135m serisi 180GB SSD harddisk ( Sistem yüklü ) Windows8
  sagagte 7200p 64mb 1TB harddisk ( Harici Bölüm )
  Asus DVD

  Yardımcı olursan sevinirim, teşekkürler..
  •  
   Editör

   Anakartın kasa düğmeleri ile olan soketlerin bağlandığı yerleri kontrol edin. Anakartın kullanım klavuzunu açıp bu power, rest vb düğmelerin ve varsa jumperların doğru bağlanıp bağlanmadığına bakın. Eğer hala devam ediyorsa ekran kartını çıkarıp anakarttan görüntü almayı deneyin. ekran kartları umulmadık sıkıntılar yapar:)
 32.  
  sERKAN

  admin benim 3 pc var 3 de farkli sorun var mesala leptop yaziyor ctrl und alt und del basin diyo basiyorum yine ayni yazi cikiyo neyaptiysam baska bir sonuc alamadidiyor bir surucu bulunmuyor
  hep ayni 2 pc notebook onuda yeniden yuklucekdim sorun cikti hazirlaniyo diyo amam olmuyo bende f1 ana seye gectim onuda yalnislikla silmisim ne yukleye biliyom nede bisey yapabiliyom
  3 de masa bilgisayari oda yaziyo lenova service partion has benn destryyed cikiyo sonra ok basiyom sonra bisey daha cikiyo die skrip dosya bulunumadi diyo onada ok basainca ayni seyler cikiyo yeni cd aldim window8 yuklemek icin hicbirine yukleyemiyom bana acil yazabilirsen seviririmm admim ltf bekliyom
  •  
   Editör

   Muhtemelen pc niz virüslü. iyi bir format işinizi çözer. bunun yanında iyi bir virüs yazılımı kullanmanızı öneririm.
 33.  
  İbrahim ethem arı

  Öncelikle iyi akşamlar.Benim sorunum biraz farklı.PCyi şarja taktım sonra actım video izliyordum bi yarım saat sonra birden kapandı ve bir daha açılmadı.Bataryalı denedim olmadı , bataryayı çıkartıp denedim (şarja takarak) olmadı ne yaptıysam olmadı ama batarya takılı iken şarja taktıgımda şarj ışığı yanıyor.Ama ne yaptıysam pc açılmadı.Sizce sorun ne ? ve o sorun neyse bana maddi boyutu ne kadar olur.PC asus K55VD modeli.Teşekkürler
  •  
   Editör

   Fiyat konusunda bir şey diyemem. Benim tahminimce sorun anakart değişimi ile iş biter diye düşünüyorum. Bunun fiyatı ise piyasa fiyatının %30 unu bulur .
 34.  
  kadir

  bilgisayar açılırken ekran mavi kalıyor açılmıyor bilgisayardan dııt diye aralıklarla ötüyor
  sonra boot menü çıkıyor nasıl yapılır
  •  
   Editör

   mavi ekran xp yada win7 ekranı mı? Eğer öyle ise işletim sistemini yeniden kurun. Değilse ram yuvasını , grafik kartı yuvasını ve harddisk yuvasını kontrol edin ve tekrar deneyin.
 35.  
  Bilgiye ihtiyacı olan bir kişi

  abi güç kaynağı takılı ve bilgisayarı açma düğmesine başınca açma düğmesi 1-2 saniye yanıyor daha sonra kapanıyor sorun nedir ve Çözümleri nelerdir ne olur cevap ver abi
 36.  
  fatih

  Benim sorunum laptopun gunceleme yaparken yanislikla kapattim actigimda guncelleme ayni yerde kalmis ama ekran donuk. Ne yapmaliyim
  •  
   Editör

   enerjisini kesip verin , bataryayı sökün . Eğer pc masaüstü ise bios pilini çıkarıp 30 dk bekleyin ve sonra tekrar açmayı deneyin.
 37.  

  Merhaba benim sorunumu anlatıyi m ilk önce , bilgisayarimin power tuşuna basıyorum , açılıyor ekran ve bip sesi gelmiyor , ceset tuşuna baktığımda ise 3 kere bip sesi geliyor kesiliyor , tekrar 3 kere geliyor kesiliyor böyle böyle devam ediyor sorunum ne olabilir ?
 38.  

  Pcniz çok sarzda durdukça batarya şişme yapabilir buda Pcnize kısadevre yaptırmış olabilir.
 39.  
  ilhan

  Merhabalar benim Lenovo g50-45 laptopum var ve alali 2 ay olmadi dun sabah pes 2015 oynadigim sirada aniden kapandi power tusuna tekrar bastim windows simgesinden sonra tekrar kapniyor hic acilmiyor sorun nedir acaba
  windows 8.1 kullaniyorum. tesekkurler.
  •  
   Editör

   İşletim sisteminiz de bir sıkıntı olmuş olabilir. Eğer harddrive ssd ise ayrıca belirtirseniz onu da ayrı tartışırız çünkü ssd benzeri şeylere yol açabilir.
 40.  
  özkan

  merhaba,masaüstü pc de elektrik kesildikten sonra tekrar pc yi actıgımda pc açılıp 3 sn sonra resetleyip tekrar acılıyor ve bios sıfırlanmış oluyor. hata nerdedir acaba
 41.  
  nur

  laptop açılmıyor evde ne denediysem olmadı :( gece sapasağlamdı normal modda açamıyorum ağ ile güvenli kipten yazıyorum pek anlamıyorum normal açılırken ekran siyah oluyor ses gelmiyo sadece fanlar çalışıyor bazen mavi ekran geliyor,dikte tutarsızlık diyor f8den denemediğim kalmadı format atmadan olmaz mı yedeklemediğim bir sürü dosyam var çok üzgünüm :(
  •  
   Editör

   işetim sistemi çökmüş. format deneyin ama hala sıkıntı formata rağmen varsa harddisk te bad sektör oluşmuştur ve yeni harddisk daha mantıklı olacaktır.
 42.  
  efe

  Merhaba laptopumun fanını temizlediM.sonra pc yi açtım ancak şuan pc ye güç gelmiyor.yani adaptörden güç almıyor ancak bataryayla çalışıyor.bi de internete bağlanamıyorum.ağ bagdastiricisini görmüyor.ne kablolu ne kablosuz.acil yardıma ihtiyacım var…
 43.  
  Mahmut

  Merhabalar elimde beko bilgisayar bulunmakta uzun suredir kullanmaktayım fakat geçenlerde çalışmamaya başladı. Power duğmesine basıyorum fanı çalışır gibi oluyor ekran ışığı gel git olduktan sonra kapanıyor ve bu şekilde sürekli devam ediyor
 44.  
  arif

  merhaba,benim bilgisayr (hp laptop) ekranında karıncalanma oluyordu güvenli modda açtığımda normal çalışıyordu , bunun sistem dosyalarından kaynaklı olduğununu düşünetek format atmaya karar verdim ama dvd sürücü çalışmıyordu ,flaş bellekle format atmaya çalıştım
  format işlemi sırasında pc yrniden başlayacaktı ama dondu ,şimdi güç dümesine basıyorum bilgisayardan fan sesleri geliyor ve bazı ışıklar yanıyor fakat akranda hiç bir ışık bile yok bunun sebebi ne olabilir?
 45.  
  ibrahim

  Merhaba PC calisiyordu bir sorun yoktu kapattim ama şuan acamiyorum siyah bi ekran var başka birşey yok bu durumda ne yapmaliyim .
  •  
   Editör

   güç kaynağı gidik olabilir. yada var ise keran kartı. fanlar vs dönüyormu söylerseniz daha ne şeyler söyleriz.
 46.  
  tolga

  merhaba benim masaüstü pc anakart markası asus pc yi ilk açtığımda açılıyor daha sonra defalarca deniyom ekran gelmiyor ilk siyah ekran bile yok hergün ilk açılışta var ama sonraki denememde yok ekran kartı fanı dönüyo işlemci fanı dönüyor anakart ışığıda yanıyor denediğm mazemeler ekran kartı rem işlemci psu işlemci fanı anakart arızalı diyecem ama ilk açılışta neden çalışıyor sonrası yok bunun çözümü ne acaba ben tolga
 47.  
  ibrahim

  Arkadaşlar Asus n56vz marka laptop umu dün akşam normal bir şekilde kapattım. Bugün açmaya çalıştığım da asus yazısı geliyor. Daha sonra devam etmiyor. Format atmaya çalışıyorum ama format ekranıni da açamıyorum.
  •  
   Editör

   harddiski söküp harddisksiz deneyin , eğer asus yazısının ilerisine gidiyorsa harddiski değiştirmeniz işinizi çözer
 48.  

  ya arkadaşlar bnm pcmde siyah ekren geliyor windows başlatılıyor diyor ve sorunları gider ve normal olarak başlat diyor ben de yön tuşları yardımıyla normal olarak başlat diyorum tekrar sorunları algılamaya gidiyor ve orda kalıp açılmıyorr ne yapmalıyım acill bilgiii
  •  
   Editör

   işletim sistemini bilmiyorum sıkıntılı gibi. mümkünse harddiski bir şekilde onarın(sağ tıkla özelliklerden onar ve düzelt i işaretle). bu mumkun değilse işletim sistemini yeniden yükleyin.
 49.  
  yakup

  Pc bilgisayarımı açtığım zaman ekran yatay veya dikey çizgiler halinde gözüküyor. Arka planda ise
  “Windows başlatılamadı Yeni yapılan bir donanım veya yazılım değişikliği bunun nedeni olabilir. Sorunu düzeltmek için:
  ….

  Diğer seçenekler:
  Güvenli mod
  Ağ ile güvenli mod
  ..”
  Şeklinde bir ekran çıkıyor. Belirtilen seçeneklerin hepsini denenedim. Ancak hiçbiri olmadı. Bu arada Bios ekranına girilebiliyor. İsterseniz ekranın fotografını da gönderebilirim. Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler
 50.  
  kullanıcı

  öncelikle sa benim bilgisayarım ne açıla biliyor ne format atılıyor hiç bişe yapılamıyor yani sizce napmalıyım acill yardım lütfen
 51.  
  mehmet

  merhaba sony vaio laptobum bazen güç tuşuna bastığım zaman açılmıyor. Güç tuşundaki ışık yanmasına rağmen bilgisayar açılmıyor. 3 4 saat pil sökük halde bekledikten sonra açılıyor ancak. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? teşekkürler
 52.  
  Emre Doğan

  Abi benim bilgisayrım 1 hafta öncesine kadar çalışıyordu ne olduysa bugün oldu bilgisayarı açtım şifremi girdim masaüstünde hiç bişi yoktu ctrl alt delete yaptım oradan işlemlerden explorer exe açık değildi sadece 2 3 tane islem vardı sonra regeditten kayıt girdilerini shelli düzenledım olur dediler olmadı lütfen bi yardım et
 53.  
  Yağız

  Benim priz atma yaptı ve çalışmamaya başladı. Başka bir prize taktım ama bilgisayar hiç açılmıyor. Kasa herşeye rağmen açılmıyor. Neredeyse kafayı yiyeceğim. Yardım edebilir misiniz?
 54.  
  faruk cengiz

  slm pc acılıyor logosu gelıyor fakat ondan sonra masa üstü açılmıyor sebebi nedir bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız cok sevınırım
 55.  

  hocam k52f laptopuma format atarken bilgisayarım kapandı ve pover düğmesine bastığım zaman ışıklar yanıyor ama ekran gelmiyor lütfen yardımınızı isterim?
 56.  
  MUSTAFA

  Benim leptop bıos tarih güncellemesi hatası veriyordu sürekli tarih ayarlamak zorundaydım ama bir program indirdim açılırken otomatik olarak tarihi kendi güncelliyordu fakat dw room cd leri açmıyordu okuyucusunun temizledim kıl fırça ile tozunu aldım ama cd takar takmaz cd yok yeni bir cd takmaı istiyordu daha sonra bilgisayar açıyorum power düğmesi açık ama ekran simsiyah hiç açılmıyor anlamadım acaba uykuda mı desem anlamıyorum bütün düğmelerede bastım hiç tepki vermiyor yardımcı olacak arkadaş var mi lütfen yardım
 57.  
  MUSTAFA

  Ayrıca bigisayardan hiç anlama ama yukarıda ki sorunları okurken yazmayı unuttuğum bir sorundan bahsedilmiş benim dizüstü açılırken daha windovs başlamadan fanla beraber peşe peşe bilgisayar kapanana kadar bib bib sesi geliyor ve bilgi sayar kapanıyor tekrara açıyorum tekrar aynı şikayetle kapanıyordu üzerinde m yazan bir tuşa bastım tesadüf fanın hızı düştü sesde kesil di bilgisayar kapanmadı bir süre dün akşam açmaya çalıştım power açık lambası yanıyor ama ekran simsiyah hiç açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz.
 58.  
  Nisa

  Acer Aspire one dizüstü bilgisayarımı normal bir şekilde açıyorum. Işıkları yanıyor ve ses çıkıyor. (Seslerde gariplik yok) Fakat bir türlü ekran gelmiyor. Mouse imleci gelmiyor, ne güvenli modda açılıyor ne de biosu açıyor. Sorun Windows 7 yi 8 yapmaya çalışırken oldu. (Windows 8 orjinal cd den flash belleğe kopyalandı.) Yardımcı olursanız çok sevinirim
  •  
   Editör

   fişini bataryayı sökün , biraz bekletin (3 veya 4 saat) sonra her hangi bir işletim sistemi cd ile format atın hardiske. eğer harddik sökebilirseniz sökün ve onu harici disk okuyucuya bağlayıp başka bir pc de harddiski direk formatlayın.
 59.  
  Ozlem

  Dün akşam laptopum (Acer e1-571g) bi anda kapandı ilk defa yaptı temizlerken geçer diye düşündüm bilgisayarın arkasını açtım sadece sağ kösede duran kartı mandalina çıkardım yapamicakmışım gibi geldi geri taktım sonra vidalarını geri takıp laptopu açtım ama ekran gelmiyor neden olabilir
 60.  
  sevgi

  Merhabalar,
  Masaustu bilgisayari bi iki kez uyku moduna almistim.ilkinde power tusuyla kolay bir sekilde actim.ikincisinde biraz ugrasarak yine power tusuyla actim.artik acilmiyor.bilgisayar calnisiyo gibi fakat ekran acilmiyor,pc nin fisini taktigimda uyku modu diye ekran cikiyo ve sonra ekran karariyo,monitorde yanan yesil isik turuncu oluyor.sorun ne olabilir.
  Tesekkurler.
  •  
   Editör

   1- güç kaynağınız sorunlu olabilir
   2-ekran kartınız arızalanmış olabilir.

   1 numaralı tahmin daha kuvvetli ihtimal ama .
 61.  
  murat

  Merhaba ben laptopunu daha geçen hafta aldım hiç bir sorun yoktu şarkı bitti ve kendiliğinden kapandı sonra fişe taktım ve power düğmesine bastım ama bilgisayar açılmıyor sarj olduğuna dair ışık yanıyor ama makine hiç bir tepki vermiyor bu arada laptop im toshiba satellite i5 işlemci neden kaynaklıdır acaba
 62.  
  mustafa

  kolay gelsin bilgisayarım açılıyor ama ekran yok 1 saate yakın bilgisayarın fişini çektiğimde açılıyor örnek diyelim bilgisayar açıkken elektirik kesildiği zaman bir türlü açılmıyor taki gene bütün fişleri çekip beklediğim zaman bir şans oda açılıyor ne yapmam gerek tşk.
 63.  
  ahmet bağ

  toshiba satallite laptopumun şarj aletinin bilgisayara taktığım yeri kırıldı internetten sadece adaptörle bilgisayar baglantı yeri arasındakı kabloyu sipariş ettim. kablo geldi adaptörü açamadıgım için kabloyu kesip elimle bagladım.bilgisayara taktım ama bilgisayar açılmadı.kabloların yerini değiştirip tekrar bağladım yine açılmadı.sorunun ne olabileceğine dair bir fikri olan var mı? yardımcı olabilir misiniz ?
 64.  
  Çiğdem

  Merhaba arkadaşlar. Bilgidayarım açılıyor. Masa üstünde hiç bir şey gözükmüyor. Hiç bir şeye giremiyorum. Sadece masa üstü resmim açılıyor. Lütfen acil cevaplarmısınız çünkü oğlum çok üzgün. Teşekkür ederim
 65.  
  Semih

  Pc yi açmak için kasadaki tuşa bastigimda sadece siyah ekran geliyor ve pc yi acma tusuna bastigimda 1 kere gelmesi gereken dit sesi gelmiyor
  (Monitör yanmış olabilirmi )
 66.  
  Semih

  Birde monitörde yeşil yanması gereken ışık turuncu oluyo
 67.  
  mustafa

  Oncelikle s.a arkadaslar benim sorjnum pc yi aciyorum baslangic ekrani na gelince donuyo tab a basiyom del e basiyom yine de bi ise yaramiyo ama kasa calisiyo gorunuyo
 68.  
  busra

  Pc dun kapandi dahada acilmiyor sarja takinca guc işı yaniyor ama yinede acilmiyor
 69.  
  Abdurrahman

  Merhabalar.
  Laptopum asus k55v. 2 hafta öncesine kadar laptop sorunsuz çalışıyordu ama bir akşam kapandı ve sonra açılmadı. Bir gün boyunca pilini çıkartıp bekledim ve pili takıp çalıştırmayı denedim ve çalıştı.Ama sonrasında tekrar hata verdi. Power tuşuna bastığımda 1-2 sn tuştaki ışık yanoyor ve sonrasında sönüyor ama ne fan çalışıyor ne de ekran görüntüsü alabiliyorum. Tamire götürdüğümde anakartta birkaç soket mi patlamış dedi ya da başka bir şey mi anlamadım ama çalışır vaziyette aldım laptopu.3 gün sonra tekrar aynı hatayı verdi yine götürdüm birkaç yerde şase olmuş dedi ve yine aldım laptopu. 4 gün olmadı ve yine aynı hatayı verdi laptop.
  Sizce napmalıyım??
 70.  
  Mustafa

  Benim casper laptopum var laptop windows resume loader diye kaldi enter bozuk oldugu için hiçbir şey yapamiyorum ne yapmam gerekiyor nasil halledicegizy yapamiyorum nasil halledicegiiz
 71.  
  Halit

  Masaustu bilgisayarimi sabah cok rahat aciyordum aonra windows 7 bi guncellestirme yapti bilgisayar kapanirken daha sonra bigisayari acma tusuna baaiyorum asus yazisi geliyor siyah ekran oluyor sonra tekrar aaus yazisi tekrar siyah ekran boyle devam ediyor.yardim edermisiniz
 72.  
  eda

  Arkadaşlar merhaba, benim de bir sorunum var. Casper marka laptop kullanıyorum. Yaklaşık 2 senelik son birkaç ayda önce klavyesi bozuldu. Sadece Y ve T tuşu çalışıyor. Sonra bilgisayar açılırken sorun çıkarmaya başladı.artık hiç açılmıyor sadece ses çıkarıyor ve power ışığı yanıyor. Ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler
 73.  
  hikmet

  Benim notebook acikken birden kapandi açmaya çalıştım açma kapama düğmesine basıyorum ışık yanıp hemen geri gidiyor acaba sorun nedir bir bilen varsa yardımcı olsun lütfen tamircileri bos yere parça değişti etmek istemiyorum birde herkese güven olmuyor değiştirdim deyip degistirmeyebilir ayda parça alabiliyorlar tabi bu herkes için geçerli değil dürüst arkadaşlarımız var bana bu yardımcı olun bir cevap verin lutfen
 74.  
  Kasim

  SELAMUNALEYKÜM.editor bilgisayarin power duymesine basiyom monitor hala beklemede kaliyor bunun cozumu ne yani hic calismiyo monitor butun kablolari deistirdim her seyi yptim ama pc calisiyor monitor beklemede monitorude deistirdim yine ayni yardimm
 75.  
  Batuhan

  Power tuşuna bastığımda hiç bi tepki yok bütün yolları denedim yine açılmadı ışıkları bile yanmadi fan da çalışmadı bunun sebebi ne olabilir sanki leptobun şarzı bitmiş gibi hiç bi tepki vermedi
 76.  
  Cihat

  Merhabalar,

  Masaüstü bilgisayarımı priz çoklayıcı ile kullanıyorum.. Kasa, monitör, hoparlör üçlüsü takılı oluyor. Bilgisayarımı çalıştırdığımda uzun süre, hatta hiç kapanmayacak şekilde gidebiliyor. Bir gece ben yatsam, sabaha kadar indirme, bakım vb. işler için bilgisayar açık kalabiliyor. Fakat bilgisayarımı kapattıktan sonra; üçlü prizin fişini veya üçlü prizden kasanın fişini çekip tahminen en az 5-10 dakika beklemeden yeniden çalıştırmaya kalkarsam bilgisayarım kesinlikle çalışmıyor. Bu arada monitör veya hoparlöre güç gidiyor bir sıkıntı yok. Ama kapattığım bilgisayarı tekrar açamıyorum. İlla ki dediğim fişlerden en az biri çekilmeli, en az 5-10 dakika beklenilmeli ve tekrar fiş prize takılarak, power düğmesinden kasa çalıştırılmalı. Sizce sorun ne olabilir?
 77.  
  battal sercan

  S.A. İKİ TANE HARDDİSK VARDI. WİNDOWS 7 KURULUYDU. HARDDİSKİN BİRİNİ ÇIKARIP WİNDOWS XP FORMAT ATTIM . FORMAT ATTIKTAN SONRA 2. HARDDİSKİ TAKTIM AMA PC AÇILMADI . ASUS YAZISINI GEÇMİYOR. BİOS AYARINA KADAR GELMİYOR. LÜTFEN YARDIM !!!
 78.  
  muhammed

  ben casper nirvana n200 kullanıyorum şarza takıp sürücüyü temizle dedim ve sürücü temizlenirken şarz yerinden çıktı sonradan açmayı denedim ve ekranda otomotik onarıma hazırlanıyor yazısı çıkıya ondan bir süre sonra leptop kapanıyor bu sorunu nasıl çözebiliriz
 79.  
  sercan

  slm grundig netbook1010 laptop ufak bişey sayılır sistem geri yükle tuşuna bastıgım an tık kapandı,tekrar başlatmak istedigimde windowss normal olara başlat birde dosyaları gözden geçir kısmı vardı ancak hangi yere gelirsem geleyim bir çıt sesi hemen kapanıyor açıyorum kapanıyor bilgisaytarda resimlerde vardı büyük hatıralarlada dolu problem bendenmi kaynaklandı durup dururken cihaza sinir oldum napçamıda bilemiyorum …bir önerin varmıdır ustam kolay gelsin…
 80.  
  selin

  Merhaba benim laptopum Bi anda kapandı power tuşuna basınca ışığı 2 saniye yanıp tekrar sönüyor. Ne yapmalıyım?
 81.  
  Mert

  Merhabalar bilgisayarımda hiçbir sorun yoktu fakat 20 dk sonra açmayı denedim fakat hiç açılmadı fanlarda çalışmıyor
 82.  
  yunus

  merhabalar
  1-toshiba eguium laptopun aciliyo 1-2 dakka icinde takili,ses cikariyor kitleniyor resmen!komple parcalayip topladim,macunda surdum,bazende hic acilmiyo! biosa girebiliyorum.2gb ram var!
  2-sony vaio laptopunda hic acilmiyo!2013yilinda almisdim.fan calisyo bianda duruyo!tepki vermiyo,biosa daha girilmiyo!acilmiyo! sebepleri ne olabilir? simdiden tesekkur ederim cevaplariniz icin
 83.  
  yasemin

  Merhabalar
  bilgisayarim hp pavilion notebook windows8
  birgun power tusuna bastim ve bilgisayar acilmadi hicbir ses goruntu yoktu yaklaşık 10 gun sonra acıldı ve hicbir sıkıntı yoktu 2 gun sonra tekrar acilmadi
  sorun ne olabilir
 84.  
  Selman

  Merhaba benim laptopumda kurma biryere kadar gelip mavi ekran çıkıyor ve her seferinde değişik bir hata olabileceğinden bahsediyor.Windowsu kuramıyorum.Hard diski ve cd yazıcıyı değiştirdim Ram leri değiştirdim ama aynı hatayı veriyor.Yardım ederseniz sevinirim
 85.  
  Emre

  Benim pc nin bi sorunu var, dün aksam pc ye oturduğumda hersey normaldi. birden bire pc kapandı ,ben elektirikler kesildi zannettım ama kesılmemıstı. sonra yeniden açmak için power tusuna bastım, hiçbir tepki yoktu sonra pc fişini çektim geri taktım tekrar power tusuna bastım ledler yanıp 1 sn sonra geri söndü ve hiçbir tepki yoktu sorun nedır yardım edermısınız.
 86.  
  ahmet_xmen@hotmail.com

  Selam benim sorunum bilgisayarın güç düğmesine basıyorum ondan sonra bilgisayarınız otamatik onarıma hazırlanıyor diyor bir kaç saniye sonra mavi ekranda kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yeniden başlatılması gerekiyor yeniden başlatılacak diyor ve kendi kendine yeniden başlayıp yine aynısını yapıyor lütfen sorununu soylermisiniz
 87.  
  hasan

  merhaba arkadaşlar bilgisayarın power tuşuna basıyorum bilgisayar çalışıyor fakat ekrana – gidip geliyor sorun neden olabilir .
 88.  
  Erdem

  Selam arkadaşlar bilgisayarım açılmıyor Windows 8 ekran geliyo kilitli diyo gidiyo açılmıyo ne yapabilirimm yardımlarınızı bekliyorum
 89.  
  Mustafa

  Merhaba Hocam,
  Benim laptop açılmıyor güç kaynağı herşey çalışıyor sadece en başta ( lütfen bekleyin) dönüp duruyor . Ne yapmalıyım ? Teşekkür ederim .
 90.  
  yavuz

  format cd sini takıyorum formata başlıyor fakat bataryayla format atılmaz diyor bilgisayarınızı fişe takınız diyor benim bilgisayarın bataryası bozuk olduğundan zaten fişsiz çalışmıyor yani fişe takılı olduğu halde bu hatayı veriyor ne yapmam gerekiyor?
 91.  
  Berkay

  Bilgisayarim bir hafta öncesine kadar calisiyordu ama bu bir haftada power tusuna badmama rağmen bilgisayar calismiyor bilgisayar kablosunu takip cikardim prizi çıkarıp taktim ama hiçbir şekilde bilgisayar acilmiyor kafayi yemek üzereyim lutfen yardim edin ne yapabilirim?
 92.  
  Acar

  Win8 kullanıyorum, güncelleştirme geldi yeniden başlat dedi yaptım fakat üç saatte 17 oldu bende güç tuşuna basılı tuttum Laptop kapandı pilini çıkarıp taktım açtığımda Windows amblemi var ve toplar dönüyor böylece bekliyorum yarım saat oldu daha fazla beklemem gerekir mi problem nedir sizce bilgisayar açılmıyor??
 93.  
  Mrv

  Asus bilgosayarim var. Harddisk ten film izlerken birden kapandi. Tekrar acmaya calistim ama aciliyor yazisina kadae acildi tekrar kapandi ve bi daha ki denemem de de ayni sey oldu. Bataryayi cikarip bir daha taktim ama degisen hic bosey olmadi.. Sorunu ne olabilir? İki uc hafta once formatlanmisti halbuki
 94.  
  Kadir

  ARKADAŞLAR BENİM BİLGİSAYAR BİSU SIFIRLADIKTAN SONRA AÇILIYOR CD-ROM FALAN ÇALIŞIYOR SONRA 1 DAKİKA İÇİNDE KAPANIYOR CD-ROM DA ÇALIŞMIYOR NEDENİ NEDİR ACABA ACİLLL YARDIMM
  •  
   Editör

   muhtemeln yanlış bios yüklediniz. üretici firmanın usb üzerinden çalışan bios güncellemesi yönergesini okuyun.
 95.  

  Elektrik gitti geldi. Mouse ekranda dondu sonra kasa değişik sesler çıkarıp kendi kendine kapandı açıldı. Kasa açıldı ama ekran sinyal yok diyip geri gidiyo üstelik klavye de çalışmıyor. Kasayı kapatım açmayı denedim kapanmıyo da. Tüm kablolara her yere baktım. Hiç bi sorun yok. Nasıl düzeltebilirim bunu. İçinde aşırı önemli dosyalar var dosyaları basıl kurtarırım?
  Bilgisayar casper. Windows 7 yüklü

Yorumunuz nedir ?

(required)